Lifestyle » Podróże » Albania czyli kraj betonowych bunkrów i malowiczych plaż

Podróże

rss

Albania czyli kraj betonowych bunkrów i malowiczych plaż

Albania
2010.05.30  //  I. Rupa
Albania to kraj odwiedzany przez turystów, którzy mają dość luksusowych, pełnych przepychu hoteli i pragną odmiany. Ten dla jednych dziki, dla innych zadziwiający kraj z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci. Niezliczone ilości betonowych bunkrów, porozrzucanych po całym państwie to niespotykany nigdzie indziej widok.
Zobacz także: Albania - kraj położony na Bałkanach »Ten niewielki kraj swoją powierzchnią przypomina województwo mazowieckie. Leży w południowo – wschodniej Europie na Bałkanach. Graniczy z Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim, a stolicą tego kraju jest Tirana. Mały, bałkański kraj chce ożywić swoją gospodarkę za pomocą turystyki i od czasu przystąpienia do NATO ma nadzieję na poprawę wizerunku na Zachodzie.
Albania to kraj... Albania to kraj...
...położony... ...położony...
...na Bałkanach ...na Bałkanach

Bajeczne zatoki i dziewicze plaże wabią przede wszystkim na południe kraju, w okolice takich miast, jak: Vlora, Himara i Saranda. Dalej w głąb kraju - który wielkością odpowiada dwóm trzecim powierzchni Szwajcarii - rozciągają się dzikie górskie tereny.

Kolejną atrakcją jest stolica kraju - Tirana, która w ostatnich latach urosła do rangi wschodzącej metropolii południowej Europy. „Turystyka jest nadal największym potencjałem naszego kraju”- mówi szef rządu, Berisha. Większość turystów to obywatele sąsiednich państw, takich jak Kosowo czy Macedonia, albo Albańczycy mieszkający za granicą. Niemcy, Szwajcarzy czy inni Europejczycy z Zachodu stanowią tu raczej wyjątek.
Stolicą... Stolicą...
...Albanii jest... ...Albanii jest...
...Tirana ...Tirana

Bunkry - można je liczyć w setkach tysięcy. Są one rozsiane po całym kraju - na poboczach ulic i wzdłuż wybrzeża, w pobliżu szkół, w parkach i w szczerym polu. Małe, jednoosobowe bunkry z betonu, które pojawiają się nagle, nie wiadomo skąd są świadectwem czasów, gdy Albania - zwłaszcza w okresie stalinowskiej dyktatury Envera Hodży - czuła się zagrożona z każdej strony, najbardziej zaś od południa, przez sąsiada i członka NATO - Grecję.

Co warto zobaczyć, będąc w Albanii:
Dziewicze plaże... Dziewicze plaże...
...wabią swoim urokiem... ...wabią swoim urokiem...
...ciekawych turystów ...ciekawych turystów

Albanopolis / Zgërdhesh - to starożytne miasto w pobliżu Kruji, łączy się je ze starożytnym miastem Albanopolis - stolicą Albanów - od których pochodzi dzisiejsza nazwa kraju. Miasto wzniesiono na wzgórzu - obejmowało około 10 ha. i zostało opuszczone w II w. n.e.

Amantia - historyczna stolica jednego z plemion Ilirów, która została założona w V w. p.n.e. i jest przepięknie położona w dolinie rzeki Vlory. Na szczycie wzgórza stała dorycka świątynia ku czci bogini Afrodyty. Liczne relikty odkryte tutaj podczas wykopalisk prezentowane są w muzeach Tirany.
Bunkry są... Bunkry są...
...rozsiane po całym... ...rozsiane po całym...
...kraju ...kraju

Apollonia - to starożytne miasto portowe założone w VII w. p.n.e. przez greckich osadników, swój rozkwit przeżywała w IV-III w. p.n.e. Obecnie jest to park archeologiczny, gdzie można zobaczyć relikty budynku konsula, biblioteki, łuku tryumfalnego i świątyni Artemidy. Rozpościera się stąd także wspaniały widok na Adriatyk.
Na terenie Albanii... Na terenie Albanii...
...jest wiele... ...jest wiele...
...hoteli ...hoteli

Butrint / Bouthrotos - starożytne miasto wpisane na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO w 1992 r. Legenda głosi, iż założone zostało ono przez greckich emigrantów.

Korçë / Korca / Korcza – będąc tu trzeba odwiedzić Narodowe Muzeum Sztuki Średniowiecznej, które zawiera ponad 7 tysięcy zabytków sztuki i kultu, ikon, wyrobów z kamienia, drewna, metalu i wyrobów tekstylnych wybitnych, choć często anonimowych twórców.
Walutą... Walutą...
...tego kraju jest... ...tego kraju jest...
...lek albański ...lek albański

Baza noclegowa także jest tutaj rozwinięta. Wszędzie są małe hotele klasy turystycznej - czyste i porządne. Poza sezonem nie ma potrzeby rezerwowania miejsc, ogólnie przyjęte jest tutaj też targowanie, a ceny nie są wysokie – około 15 euro za dwuosobowy pokój.

Do stolicy Albanii - Tirany, przylecieć można z większości europejskich stolic. Autobusem dojechać można z Turcji, Grecji, Bułgarii i Macedonii, a z Włoch i Słowenii kursują tu promy.
Turystyka jest... Turystyka jest...
...największym potencjałem... ...największym potencjałem...
...tego kraju ...tego kraju

Walutą obowiązującą na terenie tego państwa jest lek albański – ALL. 130 leków to w przeliczeniu 1 euro. Wiele cen podawanych jest tutaj w euro, więc można płacić obiema walutami - przelicznik ten jest oficjalny.

W każdym mieście są bankomaty, a na każdym kroku znajdują się placówki najpopularniejszego zachodniego banku - Raiffeisen.
Państwo to odpowiada... Państwo to odpowiada...
...dwóm trzecim... ...dwóm trzecim...
...powierzchni Szwajcarii ...powierzchni Szwajcarii
Cenu noclegów... Cenu noclegów...
...kształtują się już od... ...kształtują się już od...
...15 euro za pokój ...15 euro za pokój

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
H. Moser & Cie Perpetual - piękny zegarek w oficjalnym klipie


Aby napisać komentarz lub zarejestruj.
0
Komentarze do:
Albania czyli kraj betonowych bunkrów i malowiczych plaż

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Celebrity

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Lifestyle » Podróże » Albania czyli kraj betonowych bunkrów i malowiczych plaż