Lifestyle   »   Moda i styl   »   Casual - moda z angielskich trybun

Moda i styl

rss

Casual - moda z angielskich trybun

2013.11.12//  J. Grygiel
Ubiór kibica piłkarskiego to nie tylko sportowa koszulka i szalik w klubowych barwach. Niekoniecznie będzie to też po prostu wygodny dres. Coraz więcej miłośników futbolu decyduje się na styl casual – wygodną i codzienną odzież sportową nieformalną. Najważniejszą jego cechą jest połączenie elementów sportowych ze strojem codziennym. Koszulki polo, swetry, jeansy, „szwedki”, długie płaszcze, a także – właściwie przede wszystkim – buty sportowe, głównie białe, wzorowane na modelach retro z lat siedemdziesiątych: to typowe wyposażenie szafy kibica ceniącego casual.
football casual
football casual
football casual

Styl casual wywodzi się z Wielkiej Brytanii i w swojej obecnej formie wykształcił się w latach 8o. minionego wieku. Zapoczątkowali go kibice dwóch klubów z Liverpoolu – Liverpoolu FC i Evertonu, którzy podróżując ze swoimi klubami po Europie, przywozili do Anglii drogą odzież sportową, pochodząca przede wszystkim z Włoch i Francji, którą wcześniej na ogół zwyczajnie kradli z butików. Wiele z marek, które trafiały do ich szaf, było w ogóle niedostępnych w ich kraju.
football casual
football casual
football casual

W krótkim czasie kibice innych klubów, początkowo nastawieni niechętnie, zainteresowali się tym stylem ubierania. Okazało się bowiem, że jest on nie tylko modny, ale zapewnia również swoistą ochronę przed aresztowaniem. W owym okresie policjanci, przyzwyczajeni do zupełnie innego ubioru kibiców, nie zatrzymywali odzianych w drogie i rzadkie marki chuliganów, a ubranych „staromodnie” skinheadów. Już pod koniec lat 80., styl casual rozpowszechnił się na tyle, że przestał być kojarzony wyłącznie z kibicami. Obecnie zjawisko to stało się masowe i stanowi typowy ubiór uliczny w Wielkiej Brytanii, choć wciąż słowo „casuals” na Wyspach przypisuje się jednoznacznie do subkultury chuliganów.
football casual
football casual
football casual

Jakie marki najbardziej cenią casuals? Fred Perry (przede wszystkim koszulki polo), Stone Island (płaszcze i kurtki), Burberry (głównie szaliki i czapki w charakterystyczną kratkę), Lacoste, Ralph Lauren, Ben Sherman czy Adidas. Estymą cieszy się również firma Henri Llyod, założona przez zmarłego niedawno Henryka Strzeleckiego. Mr Henri, jak był nazywany w Anglii, podczas II Wojny Światowej służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych.

Po wojnie osiadł w Manchesterze, gdzie studiował włókiennictwo i projektowanie mody. Zanim utworzył własną firmę pracował w przemyśle odzieżowym w Anglii, współpracując z największymi firmami regionu. Zaczynał od sklepów z odzieżą skierowaną do żeglarzy (sam zresztą był zapalonym sternikiem), następnie wchodząc do sklepów z odzieżą sportową, by ostatecznie stać się samoistną modną marką odzieżową.

Do Polski styl casual trafił dzięki emigrantom. Wyjeżdżając do pracy do Wielkiej Brytanii, zaopatrywali się w dużo tańsze niż w naszym kraju ubrania znanych i ekskluzywnych marek. Ci, którzy nie mogą sobie na nie pozwolić, ale do których przemawia ta moda, często decydują się na tańsze zamienniki – polskie, lub marki z niższej półki, ale o podobnym profilu. W Internecie, na forach dyskusyjnych i Facebooku, miłośnicy casual wymieniają się opiniami na temat ubrań i informują wzajemnie i promocjach i wyprzedażach. Na forum Legii Warszawa temat poświęcony modzie casual liczy sobie prawie sto pięćdziesiąt stron. Jednak dwa elementy – wysokie ceny i silne przywiązanie polskich kibiców do barw klubowych – raczej nie spowodują w najbliższym czasie szybkiego rozwoju stylu casual w naszym kraju.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Casual - moda z angielskich trybun

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z bardzo dużym zadłużeniem w banku. Kredyt, który...


Do góry  //  Lifestyle   »   Moda i styl   »   Casual - moda z angielskich trybun