Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Co pić podczas treningu? - poradnik

Forma i zdrowie

rss

Co pić podczas treningu? - poradnik

2014.06.10//  D. Jędrzejewska
Od jednego litra aż do dwóch litrów – tyle potu możemy wylać z siebie podczas bardzo intensywnego wysiłku. W trosce o swoje zdrowie, samopoczucie i wydolność fizyczną powinniśmy się czuć zobowiązani do nadrabiania tych braków. Pytanie tylko: czym? Najprostsza odpowiedź brzmi – oczywiście, że wodą. Mamy jednak jeszcze inne możliwości. Spróbujmy się zatem zastanowić, w jaki sposób najlepiej i najskuteczniej w trakcie wysiłku uzupełniać płyny.
Człowiek składa się z wody
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik

Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, więc warto o tym wspomnieć - człowiek składa się średnio aż w 60-70 % z wody! 55 % naszej wody ustrojowej znajduje się wewnątrz komórek, zaś kolejne 45 % znalazło swoje miejsce w płynach międzykomórkowych, w osoczu krwi i limfie. To właśnie woda pozwala nam normalnie funkcjonować i zapewnia prawidłowy przebieg większości reakcji biochemicznych. Transportuje też składniki odżywcze, produkty przemiany materii i gazy oraz ma ogromne znaczenie w procesach termoregulacji. Jeśli jej poziom w naszym organizmie jest niewystarczający, cały mechanizm zaczyna szwankować.
Wysiłek a utrata wody
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik

Do ubytku wody najczęściej dochodzi w trakcie wysiłku fizycznego, kiedy znacząca jej część wydostaje się na zewnątrz w postaci potu. Utrata płynów na poziomie już 2 procent masy ciała jest w stanie zmniejszyć naszą wydolność aż o 20%. Za niedoborem wody w organizmie idą też inne objawy: wzmożone pragnienie, brak apetytu, ogólne osłabienie i rozdrażnienie. Zmniejszają się również nasz siła i szybkość. To stan, podczas którego grozi nam tak zwany udar cieplny. Gdy nie uzupełnimy na tym etapie wody, czekają nas kolejne nieprzyjemne konsekwencje, na czele z bólami głowy, odczuwalnym niedostatkiem śliny, zaburzonym oddychaniem, a nawet utratą świadomości. Brzmi groźnie, prawda? Nie warto więc lekceważyć pragnienia. Czym je zwalczać?
Nie tylko woda
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik

Podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego braki w płynach można nadrobić z pomocą zwykłej wody. Przy wysiłku intensywniejszym i długotrwałym może ona jednak nie wystarczyć. Pot wypłukuje również nasze składniki mineralne, w tym: sód, potas, magnez, chlor czy wapń. To kolejny ubytek, który powinniśmy nagonić. Tutaj z pomocą przychodzą napoje izotoniczne, które zawierają zbawienne elektrolity, witaminy, a także węglowodany. Co ważne równocześnie posiadają takie samo ciśnienie osmotyczne jak osocze krwi, dzięki czemu wchłaniają się wręcz ekspresowo, nie zalegając w żołądku. Warto wspomnieć, że u osób dorosłych ciśnienie to wynosi od 275 do 295 mOsm/kg wody, więc ciśnienie spożywanych izotoników również powinno oscylować w tych granicach. Gdy jednak nasze stężenie jest niższe niż 275 mOsm/kg wtedy używamy roztworów hipotonicznych. W przypadku stężenia wyższego niż 295 mOsm/kg - hipertonicznych.
Nawodnienie ważne również przed treningiem
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik

Rozsądek podpowiada, że picie tylko w trakcie intensywnego treningu nie wystarczy. Nawadniać należy się również przed wysiłkiem. I będzie to słuszna podpowiedź. Według uniwersalnej „recepty” zalecanej przez specjalistów wchłaniać płyny powinniśmy już na dwie godziny przed zawodami lub długim wysiłkiem. Wtedy należy wypić co najmniej pół litra wody, a na 15-20 minut przed startem kolejne pół. W przypadku ekstremalnych wysiłków w upale należy dołożyć suplementację preparatami glicerynowymi. Dzięki temu „przewadniamy” nasz organizm, więc w trakcie wysiłku nie grozi nam odwodnienie.
A po?
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik
Co pić podczas treningu? - poradnik

Jaki „system” nawadniania zastosować już w trakcie samego wysiłku? Najlepiej po wodę lub napój sięgać co 15-20 min w niewielkiej ilości 120-180 ml. A po? Jeśli wysiłek nie był bardzo intensywny, możemy zadowolić się zwykłą wodą w nieograniczonej ilości. Gdy jednak uprawiamy sporty o wysokiej intensywności i to w upale, woda niestety może nam zaszkodzić. Obniża bowiem poziom Na, którego pokłady i tak już zostały mocno naruszone podczas wysiłku, a także zmniejszeniu osmolalność osocza.Wtedy warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Dopiero po 6 godzinach od zakończenia wysiłku gospodarka wodna organizmu powinna powrócić do normy.

Informacje o napojach izotonicznych i specjalistycznych roztworach wodnych to wyższa szkoła jazdy. Wśród początkujących adeptów wysiłku fizycznego, którzy przygodę ze sportem zaczynają w umiarkowanym tempie, często problem sprawia przyzwyczajenie się do czystej wody, zamiast na przykład soków i napojów. To gigantyczny błąd! Ci jednak, którzy raz lub dwa naprawdę się zmęczą, szybko się przekonują, że to właśnie woda najlepiej smakuje po wysiłku fizycznym, którego wcześniej nie zaznali. Jest niezastąpiona, a nawet zimne piwo nie jest w stanie przebić jej walorów smakowych.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Co pić podczas treningu? - poradnik

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Co pić podczas treningu? - poradnik