Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Ćwicz oddech i zwalczaj stres

Forma i zdrowie

rss

Ćwicz oddech i zwalczaj stres

2015.04.12//  D. Jędrzejewska
Stres to niestety jedna z najczęstszych przypadłości naszych czasów. Jego skutki potrafią być bardzo poważne - to między innymi uciążliwe stany lękowe, poważne zaburzenia koncentracji, depresja, nadciśnienie a nawet astma czy problemy z sercem. Na szczęście istnieją sposoby, by efektywnie zwalczać stres. Jedną z najprostszych, choć nie do końca oczywistych, jest opanowanie własnego oddechu.
Ćwicz oddech i zwalczaj stres
Ćwicz oddech i zwalczaj stres
Ćwicz oddech i zwalczaj stres

Jak zapanować nad oddychaniem? Warto zacząć od treningu, który będzie polegał na złapaniu właściwego rytmu i głębokości oddechów oraz kontrolowaniu mięśni biorących udział we wdechu i wydechu. Istnieje wiele odmian relaksacyjnych ćwiczeń oddechowych. By osiągnąć zamierzone efekty, należy je wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej przed jedzeniem lub godzinę po posiłku. Przed treningiem należy się rozluźnić, szczególnie uwzględniając mięśnie szyi (np. za pomocą powolnych skrętów głowy). Podczas ćwiczeń nie podnoś ramion, ani nie odchylaj głowy do tyłu - nigdy nie wydychaj też całego nabranego powietrza. Teraz usiądź na brzegu krzesła lub w siadzie skrzyżnym. Zacznij oddychać przeponą - przy powolnym wdechu napełnij brzuch powietrzem jak balon, przy wydechu wypuść je, obserwując jednocześnie jak brzuch faluje wraz z oddechem. Miej świadomość każdego wdechu i wydechu. Po jakimś czasie urozmaicaj swoje ćwiczenia - oddychaj w pozycji leżącej z książką na brzuchu. W szczytowym momencie wdechu, przytrzymaj książkę brzuchem jak najwyżej potrafisz.
Ćwicz oddech i zwalczaj stres
Ćwicz oddech i zwalczaj stres
Ćwicz oddech i zwalczaj stres

Jak zapewniają naukyowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego i Neurobiologii w Bangalore ćwiczenia oddechowe łagodzą stany lękowe i w istotny sposób pomagają w radzeniu sobie ze stresem. Ale nie tylko. Po jakimś czasie sprawiają, że zaczynamy oddychać prawidłowo również na co dzień. Prawidłowy oddech wpływa na pracę układu krążenia i może być stosowany jako terapia wspomagająca w leczeniu nadciśnienia. Metoda ta może również pomóc złagodzić objawy astmy oraz zespołu przewlekłego zmęczenia. To także najłatwiejszy sposób na likwidację napięć w naszym ciele.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Ćwicz oddech i zwalczaj stres

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Ćwicz oddech i zwalczaj stres