2012.04.18// D. Kwiecień
Każdy z nas słyszał o tym, że zbyt długie oglądanie telewizji może odbić się na naszym zdrowiu. Zazwyczaj jednak słyszymy tylko ogólniki, które wcale nie zachęcają do zmiany swojego trybu życia. Czy więc spędzanie długiego czasu z pilotem w ręku naprawdę ma tak duży wpływ na nasze zdrowie, że powinniśmy z tego zrezygnować?

Przed telewizorem...

...spędzamy...

...bardzo dużo czasu
Chętniej sięgasz po niezdrowe jedzenieGdyby reklamy, które oglądamy w telewizji, nie miały realnego wpływu na wybór klientów, to nikt nie płaciłby za ich produkcję i emisję. Spędzając dużo czasu przed telewizorem zostaniemy zalani całą masą informacji, mających skłonić nas do zakupu konkretnych produktów. Jednym z nich jest niezdrowa żywność. Tę promuje się zdecydowanie częściej od zdrowszego odpowiednika, przez co z półek znikają w większości produkty, które nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Emitowane reklamy nakłaniają nas...

...między innymi...

...do kupowania śmieciowego jedzenia
Jesz więcejNie dość, że będąc w sklepie chętniej sięgasz po niezdrowe produkty, to na dodatek podczas samego oglądania podjadasz w dużych ilościach nawet jeśli nie jesteś głodny. To dlatego, że Twój mózg skupia się przede wszystkim na tym, co płynie z ekranu. Gdy siedzimy przy stole, a telewizor jest wyłączony, mamy większą świadomość tego co jemy i w jakich ilościach.
Przeczytaj także: Rozwal stres po męsku »Oglądanie telewizji spowalnia metabolizmCzy wiesz, że aż 20% tempa przemiany materii pochodzi z mózgu? Gdy ten rozleniwia się, zależne od niego procesy spowalniają. Badania naukowców dowiodły, że oglądanie telewizji głęboko oddziałuje na obniżanie tempa przemiany materii i istnieje związek między otyłością, a ilością oglądanej telewizji. Natomiast, gdy nad czymś pracujemy i skupiamy się, nasz mózg jest bardziej aktywny, a co za tym idzie – tempo metabolizmu rośnie.

Taki wygląd...

...wcale nie jest...

...seksowny
Długotrwałe siedzenie jest bardzo niezdroweWyniki badań są bezlitosne. Zbyt długie siedzenie sprawia, że:
- impulsu elektryczne w nogach wyłączają się
- obniża się tempo metabolizmu
- ilość enzymów uczestniczących w rozkładaniu tkanki tłuszczowej spada o 90 procent
- zmniejsza się również skuteczność insuliny, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2
- oglądający telewizję co najmniej trzy godziny dziennie mają 64 procent większe ryzyko zgonu z powodu chorób serca
Oczywiście można ćwiczyć podczas oglądania telewizji, ale czy nie lepiej skupić się wtedy w pełni na treningu, zamiast przyjmować do mózgu papkę zupełnie nam niepotrzebnych informacji?
Przeczytaj także: Trenuj jak bokser i popraw swój wygląd oraz kondycję »Strata czasuNajczęstszym powodem, przez który ludzie nie ćwiczą jest brak czasu. Czy aby na pewno? Otóż mimo to, potrafimy znaleźć czas na oglądanie telewizji i jest go całkiem sporo. Przeciętny Polak ogląda telewizję 4 godziny dziennie, co daje nam 28 godzin spędzonych przed ekranem w ciągu jednego tygodnia. To spora liczba i w tym czasie moglibyśmy zrobić wiele bardziej wartościowych rzeczy. Warto więc przed następnym sięgnięciem po pilota zastanowić się, czy aby na pewno jest to nam potrzebne.