Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Dlaczego warto jeść ryby dwa razy w tygodniu?

Forma i zdrowie

rss

Dlaczego warto jeść ryby dwa razy w tygodniu?

2016.02.28//  S. Sikorska
O dobroczynnym wpływie ryb na ludzkie zdrowie mówi się od dawna, ale wciąż nie są one w Polsce tak popularnym składnikiem diety, jak np. w krajach azjatyckich czy w Hiszpanii i Portugalii. Mimo to warto, żebyś przemyślał zwiększenie ich ilości w swoim tygodniowym menu. Powód? Powodów jest kilka. Poniżej przedstawiamy 4 najważniejsze.
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby

Ryby zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazały, że regularne spożywanie ryb aż o 47% zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera. Po przebadaniu 286 mózgów zmarłych osób uznano, że u ludzi często jedzących ryby zdecydowanie rzadziej występowały zmiany patologiczne w układzie nerwowym, więc istniało mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się schorzeń neurologicznych. Co ważne, nie było większych różnic między osobami jedzącymi ryby codziennie a tymi, które żywiły się nimi raz w tygodniu. Ryby i owoce morza są bardzo zdrowym elementem diety, ale dla zachowania dobrego stanu zdrowia wystarczy spożywać je raz na tydzień. Naukowcy udowodnili również, że suplementy diety o składzie podobnym do ryb nie mają już takich właściwości, jak same ryby. Zapomnij więc, że tabletki zastąpią pełnoprawny posiłek.
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby

Ryby redukują ryzyko chorób serca
Amerykańscy naukowcy przekonują, że już nawet jedna porcja ryb tygodniowo znacząco zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Badania wskazały, że regularne spożywanie ryb redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej o 36%. O 17% zmniejsza również liczbę zgonów powodowanych chorobami serca. Najcenniejsze dla profilaktyki takich schorzeń jest jedzenie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Są to głównie tłuste ryby żyjące w zimnych wodach. Wysoką zawartość kwasów omega-3 mają m.in. dziki łosoś, tuńczyk, pacyficzne sardynki i makrele. Dokładniejsze badania wskazują, że ryby są szczególnie istotne dla zdrowia mężczyzn, a w grupie wiekowej 40-59 lat 1-2 porcje ryb na tydzień aż o połowę zmniejszają ryzyko zawału. Eksperci poinformowali przy tym, że panowie są w szczególnej grupie, najmniej narażonej na negatywne oddziaływanie na organizm rtęci zawartej we wszelkich owocach morza.
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby

Ryby łagodzą stany zapalne
Istnieją przypadki, w których stan zapalny w organizmie może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a ostatecznie nawet do chorób serca. Specjaliści twierdzą jednak, że jedzenie ryb 2 razy w tygodniu chroni przed ich rozwojem. Mimo to, nie trzeba być w grupie ryzyka, by znaleźć powody do zapewniania sobie dwóch porcji ryb tygodniowo. Okazuje się bowiem, że kwasy omega-3 działają korzystnie nie tylko na układ krwionośny, ale również na stawy. Regularne spożywanie ryb lub oleju rybnego niweluje ból przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Niektóre badania dowiodły nawet, że olej rybny może zmniejszać zapotrzebowanie na stosowanie leków przeciwbólowych.
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby

Ryby obniżają ciśnienie krwi
Chociaż samo jedzenie ryb nie pomoże w przypadku bardzo wysokiego ciśnienia krwi, to jednak może skutecznie wspomagać działanie leków i być dobrym uzupełnieniem ćwiczeń oraz ważnym elementem zbilansowanej diety. Ponadto udowodniono, że ryby regulują poziom cholesterolu. Podkreśla się przy tym, że  świeże ryby są najcenniejsze, a najmniej zalecane są suplementy diety zawierające olej rybny. Te drugie mogą powodować szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby
Dlaczego warto jeść ryby

To co, poznasz kilka nowych przepisów na dania rybne i na stałe włączysz je do swojego tygodniowego jadłospisu?

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dlaczego warto jeść ryby dwa razy w tygodniu?

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech



Do góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Dlaczego warto jeść ryby dwa razy w tygodniu?