Lifestyle » Moda i styl » Garnitur wieczorowy - niezbędny w szafie eleganckiego mężczyzny

Moda i styl

rss

Garnitur wieczorowy - niezbędny w szafie eleganckiego mężczyzny

Jak wybrać garnitur?
2010.03.16  //  I. Rupa
Każdy elegancki mężczyzna w swojej szafie powinien posiadać garnitur. Niestety, bywa i tak, że jest on traktowany po macoszemu. Zdarza się nawet, że "dyżurny" garnitur pamięta jeszcze czasy matury, lub został kupiony na szybko z okazji wesela kumpla - potem zaś służy, jako garnitur uniwersalny, zakładany na większość oficjalnych okazji.
Garnitur powinien być... Garnitur powinien być...
...idealnie dopasowany... ...idealnie dopasowany...
...do jego posiadacza ...do jego posiadacza

Są jednak sytuacje, w których np. garnitur w tenisowe prążki, nie wystarczy. Na wystawne przyjęcie, wieczorne formalne spotkanie, kolację z kontrahentami, noc sylwestrową czy bal karnawałowy wypada iść w garniturze wizytowym, określanym też jako wyjściowy lub wieczorowy. Włożyć go trzeba również, gdy na zaproszeniu pojawi się informacja "semi-formal" lub "informal".
Kupując garnitur... Kupując garnitur...
...należy zwrócić uwagę... ...należy zwrócić uwagę...
...na jakość materiału ...na jakość materiału

Uwaga! "Nieformalność" w przypadku adnotacji na zaproszeniu, nie oznacza że jesteśmy zwolnieni z wizytowego stroju, lecz nie jest wymagany typowy dla panów strój wieczorowy, czyli smoking.

Garnitur wieczorowy znajduje się w modowym rankingu, gdzieś pomiędzy zwykłym garniturem codziennym, a smokingiem. Dlatego naprawdę trzeba wiedzieć „co”, „gdzie”, „kiedy” i „jak” założyć.
Nie mniej ważne... Nie mniej ważne...
...są kolor, krój i to... ...są kolor, krój i to...
...jak strój na nas leży ...jak strój na nas leży

Elegancki garnitur wizytowy powinien być zawsze w ciemnej tonacji, ponieważ występuje się w nim na ogół w sztucznym oświetleniu, a w takim najlepiej sprawdzają się ciemne odcienie. Najmodniejsze w tym sezonie są: ciemna szarość – marengo - i atramentowa lub węglowa czerń.

Najlepiej, jeśli wieczorowy garnitur jest gładki, ponieważ prawdziwa elegancja stroni od pstrokatej przesady. Dopuszczalne są delikatne faktury i minitłoczenia, ale ostentacyjne, kontrastowe paski, prążki lub inne ozdoby widoczne z drugiego końca sali – są stanowczo zabronione.
Garnitury są najczęściej... Garnitury są najczęściej...
...szyte z wełny, bawełny... ...szyte z wełny, bawełny...
...lnu i flaneli wełnianej ...lnu i flaneli wełnianej

Modne wieczorowe garnitury mają ładny, delikatny połysk. To efekt specjalnych tkanin z metalicznymi drobinkami lub nitkami, które chwytają i odbijają światło, gwarantując efekt szlachetnego iskrzenia.

Obecnie obowiązuje moda - blisko ciała. Nie oznacza to jednak, że ubrania mają być obcisłe. Mają one wysmuklać sylwetkę, ale oczywiście nie za cenę naturalności. Dobrze skrojony garnitur, podobnie jak i ciemne kolory, wyszczupla. Modne fasony mają proste nogawki, bez zaszewek i mankietów. Marynarki natomiast, powinny mieć głęboko wycięte pachy, lekko podwyższone ramiona i zapinane na dwa góra trzy guziki. Klapy marynarek mają być lekko wydłużone, uniesione ku górze.
Garnitury bawełniane... Garnitury bawełniane...
...sprawdzą się... ...sprawdzą się...
...wiosną i jesienią ...wiosną i jesienią

Warto zastanowić się nad kupnem kamizelki. Została ona niestety niemal zupełnie wyparta z mody codziennej, biurowej, ale wieczorem może nadać sylwetce bardziej odświętny charakter. Nie trzeba bać się garniturów trzyczęściowych. Pojawiły się one w ostatnich sezonach, także w kolekcjach tych projektantów, którzy słyną z „dopiętej na ostatni guzik” mody dla mężczyzn. Niezaprzeczalnym atutem kamizelki jest to, że "spina", wyciąga w górę całą sylwetkę, co na pewno zostanie docenione przez mężczyzn z wystającym brzuszkiem.
Jeśli chcesz elegancko wyglądać... Jeśli chcesz elegancko wyglądać...
...nie wybieraj... ...nie wybieraj...
...marynarki z ozdobnymi guzikami ...marynarki z ozdobnymi guzikami

Przy kupowaniu garnituru, należy wrócić szczególną uwagę na to, czy garnitur dobrze na nas leży i czy dobrze się w nim czujemy. Nic nie może uwierać, ciągnąć ani się marszczyć. Przed lustrem trzeba się trochę poruszać - pochodzić, schylić się, zrobić kilka przysiadów. Nogawki spodni powinny łamać się na bucie, z tyłu mają sięgać do połowy obcasa. Rękaw marynarki musi dotykać linii nadgarstka, a spod niego zawsze powinien wystawać mankiet koszuli - około pół centymetra w przypadku koszul z mankietem pojedynczym i jeden centymetr dla tych z mankietem podwójnym.
Jasne garnitury... Jasne garnitury...
...sprawdzą się... ...sprawdzą się...
...tylko latem ...tylko latem

Gdy kupimy już nasz nowy, elegancki garnitur, musimy nosić go z gracją, aby w pełni elegancko się prezentować. Obowiązkowo nie zapinamy ostatniego, najniższego guzika w marynarce. Ta sama zasada dotyczy ostatniego guzika w kamizelce. Siedząc przy stole, marynarkę można rozpiąć, ale wstając do tańca lub do toastu, należy ją zapiąć.
Mankiet męskiej koszuli... Mankiet męskiej koszuli...
...powinien lekko wystawać... ...powinien lekko wystawać...
...poza krawędź rękawa marynarki ...poza krawędź rękawa marynarki

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Oris Divers Sixty Five - zegarek dla nurków w recenzji


Aby napisać komentarz lub zarejestruj.
1
Komentarze do:
Garnitur wieczorowy - niezbędny w szafie eleganckiego mężczyzny
14:10  /  2015.01.23
Komentarze do: Garnitur wieczorowy - niezbędny w...
Strongman pisze:

Garnitur dobrze uszyty do podstawa, przekonałem się o tym sam, mam garniaka ze Spilliaert, są mistrzami w swoim fachu, był szyty na miarę, teraz w sumie ten garnitur pasuje mi na każda okazję, bo jest wyjątkowo wygodny.

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Celebrity

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle » Moda i styl » Garnitur wieczorowy - niezbędny w szafie eleganckiego mężczyzny