Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Higiena uszu - zadbaj o swój słuch

Forma i zdrowie

rss

Higiena uszu - zadbaj o swój słuch

2019.09.26//  P. Potocki
Tagi: Zdrowie Uszy

Pojęcie higieny uszu najczęściej kojarzy nam się jedynie z ich czyszczeniem. Często zapominamy jednak o tym, jak wiele negatywnych czynników na co dzień wpływa na ogólną kondycję naszego słuchu. O czym powinniśmy pamiętać w kontekście zdrowych uszu oraz jak uniknąć problemów ze słuchem?


Słuch gorszy z wiekiem
Z wiekiem nasze uszy, tak jak każdy inny narząd, tracą pełnię swoich możliwości. Im jesteśmy starsi, tym zakres słuchu jest u nas coraz mniejszy. Oczywiście starzenie się to tylko jeden z czynników wpływający na to, jak szybko proces pogorszenia się słuchu postępuje. Do tego dochodzi również otoczenie, w którym żyjemy oraz to, w jaki sposób dbamy o nasze uszy.

Zagrożenia dla słuchu

Jednym z największych zagrożeń dla naszych uszu w dzisiejszych czasach jest wszechobecny hałas. Życiu, zwłaszcza w większych miastach, towarzyszy nieustająca mnogość dźwięków o dużym natężeniu. Szum przejeżdżających samochodów, dźwięk klaksonu i głośne rozmowy to tylko niektóre z nich. Nasze uszy natomiast tolerują jedynie konkretny zakres hałasu i jego przekroczenie może mieć negatywne skutki. Już 90 dB może doprowadzić do uszkodzeń narządu słuchu. Często podczas głośnego słuchania muzyki jesteśmy narażeni na hałas rzędu 100 dB. Regularne wystawianie uszu na taki wysiłek może prowadzić do nieodwracalnych zmian.
Jak dbać o uszy?
Jakie działania składają się na prawidłową higienę uszu? Oczywiście należy pamiętać, że ich codzienna sprawność zależy również od tego, w jaki sposób o nie dbamy. Unikajmy czyszczenia przy pomocy patyczków kosmetycznych. Ich stosowanie może doprowadzić do powstania czopu woskowinowego, a w niektórych przypadkach nawet uszkodzenia błony bębenkowej. Użycie patyczków – jeżeli bardzo jesteśmy do nich przyzwyczajeni - ograniczajmy jedynie do pozbywania się wydzieliny wypchniętej na zewnątrz przewodu słuchowego, czyli do małżowiny usznej. Najlepiej zrobić to jednak używając miękkiego materiału, np. chusteczki higienicznej. Nadmierne i przede wszystkim zbyt „głębokie” usuwanie woskowiny może prowadzić do podrażnień skóry i chorób przewodu słuchowego. Warto korzystać zatem z kropli oraz sprayów do czyszczenia uszu. Ich oleista konsystencja umożliwia rozpuszczenie nadmiaru woskowiny i jej usunięcie.   

A co możemy zrobić, by uchronić uszy przed szkodliwym działaniem hałasu? Przede wszystkim przyjrzyjmy się naszym codziennym nawykom. Najlepiej zacząć od zmniejszenia głośności w odtwarzaczu muzyki. Zrezygnujmy też z popularnych słuchawek dousznych.

Jeśli wybieramy się na koncert, zaopatrzmy się w zatyczki do uszu. Dotyczy to również pracy z hałaśliwymi maszynami. Długi kontakt z głośnym dźwiękiem prowadzi do poważnych uszkodzeń, dlatego każdy pracownik powinien mieć na wyposażeniu ochronne nauszniki.      
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Higiena uszu - zadbaj o swój słuch

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

  • Po zeszłorocznym sukcesie, ASICS wprowadza na rynek nowy, ulepszony NOVABLAST 2 z jeszcze lepszą...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Higiena uszu - zadbaj o swój słuch