Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Jak naprawdę odpocząć w Święta?

Forma i zdrowie

rss

Jak naprawdę odpocząć w Święta?

2015.12.21//  D. Jędrzejewska
Święta Bożego Narodzenia – czas spokoju, radości, wyciszenia, relaksu… czyżby? Zwykle bywa zupełnie inaczej. Najpierw, zamiast korzystać z okazji do wyciszenia, w wariackim tempie przygotowujemy się na kilka krótkich dni intensywnej celebracji: biegamy po sklepach, załatwiamy, ogarniamy, nie możemy złapać tchu. Gdy wraz z pierwszą gwiazdką wreszcie zasiadamy do stołu, nie jest lepiej – rozkrzyczana rodzina, konfrontacja z niewygodnymi pytaniami od denerwujących ciotek, bieganie po domach, konwenanse, białe koszule, koszmar. No i to wielkie obżarstwo i uczucie przeciążenia. Aż wreszcie strach przed nieuniknionym – rychłym powrotem do pracy i zaniedbanych przed Świętami obowiązków. Czy można inaczej?
Wreszcie posłuchaj swojego ciała
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?

Najlepiej byłoby – jak na filmach – spakować wszystkie manatki i wyruszyć do ciepłych krajów. No ale niewielu z nas ma odwagę lub możliwości, by wykonać ten odważny krok. Trzeba się więc trochę pomęczyć. Najlepiej będzie tuż przed Świętami postanowić sobie, że tym razem będzie inaczej. Że tym razem w całym tym świątecznym rozgardiaszu znajdziesz czas, by faktycznie odpocząć – wyspać się, mimo że dzwony biją do działania, a twoja partnerka/żona/dziewczyna/matka truje ci nad uchem, że musisz zrobić to i tamto. Nie, w tym roku wreszcie posłuchasz swojego ciała, bo ono lepiej zna twoje potrzeby, niż twoja głowa. Jeśli jesteś zmęczony – pośpij dłużej. Jeśli nie masz na coś ochoty – zrezygnuj z tego. Nie daj sobie wmówić, że tak nie można.
Asertywność pożądana
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?

Bo w Święta najważniejsza jest asertywność – sztuka mądrego odmawiania. To nie jest tak, że w ciągu tych krótkich kilku dni musisz objeździć, zobaczyć, obdarować i zadowolić wszystkich. Zrób konkretny plan, zastanów się, gdzie twoja wizyta jest niezbędna, a które z rodzinnych obowiązków możesz sobie podarować. Nie musisz też przyjmować gości, jeśli tego nie chcesz. Szukasz w głowie wymówki? Najprostsza zawsze jest pod ręką: bądź szczery. Powiedz, że w tym roku wolisz kameralnie, że chcesz odpocząć, że musisz się wyciszyć. To prostsze, niż ci się wydaje. Zobaczysz, jak wiele uroku mają Święta, gdy na cały ten zgiełk spogląda się z boku, nie biorąc udziału w wielkim szaleństwie. Chociaż raz.
Nie czuj się winny
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?

Ale jak to? Przecież oni ode mnie tego wszystkiego oczekują, matka spanikuje, dziewczyna się popłacze – myślisz. Wyrzuty sumienia potrafią dopiec. W jasno skonwencjonalizowanej, europejskiej kulturze, trudno wyzwolić się z kajdanów zobowiązań. Pamiętaj jednak, że gdy szukasz spokoju, nikomu nie robisz krzywdy. Spróbuj na Święta spojrzeć racjonalnie. O ile wizyta u babci, starszej kobiety, dla której widok wnuczka liczy się kilka razy bardziej niż jeszcze parę lat temu, jest faktycznie ważkim obowiązkiem, tak są miejsca i ludzie, którzy w tym roku doskonale sobie bez ciebie poradzą. Najłatwiejszym sposobem na wymazanie wyrzutów sumienia jest stawianie przy każdej wątpliwości pytania: „a co jeśli?”. Co jeśli się tam nie pojawię? Co jeśli tego nie zrobię? Co jeśli o to nie zadbam? Spróbuj odpowiadać na te pytania szczerze. Szybko się spostrzeżesz, jak wiele rzeczy/czynności nakładamy na siebie w panice, myśląc, że bez ich realizacji świat się zawali. Tymczasem on nie zamierza runąć, nawet gdy odwrócimy się do niego tyłkiem. Wciąż ma się dobrze.
Nadmiar jest szkodliwy
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?

To nie jednak zgiełk rodzinnych spotkań i męczące konwenanse wykańczają nas w Święta najbardziej. To nadmiar wszystkiego nas wyniszcza. Nie tylko nadmiar ludzi i wrażeń, ale również nadmiar, który samy na siebie nakładamy – nadmiar jedzenia i alkoholu. Większość z nas nie potrafi poradzić sobie z uginającym się od smakołyków stołem. Jemy za dużo, zbyt łapczywie i do bólu brzucha. A to nie sprzyja dobremu samopoczuciu i relaksowi. Wypijane litrami czerwone wino, poprawiane następnego dnia flaszeczką z wujkiem kończy się bólem głowy, rozbiciem, wymęczeniem. A może w tym roku spróbować inaczej? Jak sobie radzić z świątecznym obżarstwem?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?
Jak naprawdę odpocząć w Święta?

Po pierwsze: jeszcze zanim usiądziesz do stołu, postanów sobie, że będziesz jadł mniej. Zawsze wtedy jest lepiej – siadając do stołu „na spontanie”, przeważnie przegrywasz. Tylko silne postanowienie jest w stanie cię powstrzymać. Najlepszym rozwiązaniem przy świątecznym stole jest prosta zasada: wszystkiego spróbuję, ale tylko po trochu. Nakładaj małe porcje, nie dokładaj, gdyż już czegoś spróbowałeś. Po trzecie: nie jedz, gdy jesteś najedzony. To niesamowite, że potrafimy się objadać, mimo że nasze żołądki już dawno sygnalizują nam, że są pełne. Tym razem spróbuj posłuchać swojego żołądka – nie pożałujesz! Na następny dzień będziesz czuł się dobrze i świeżo. A alkohol? No cóż, tutaj też warto jasno określić swoje granice, jeszcze zanim wychylisz pierwszy kieliszek. Podczas celebracji granice są wskazane. Najlepszy rodzaj świętowania, to świętowanie z głową. Warto spróbować!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak naprawdę odpocząć w Święta?

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Jak naprawdę odpocząć w Święta?