Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Jak uniknąć kontuzji?

Forma i zdrowie

rss

Jak uniknąć kontuzji?

2010.06.11//  I. Rupa
Zdaniem specjalistów, aż 8% urazów jakich doznajemy w trakcie ćwiczeń powstaje z przyczyn zależnych od osoby, która tej kontuzji uległa. Odsetek ten jest większy w przypadku ludzi uprawiających sport rekreacyjnie, ponieważ są oni zwykle mniej świadomi ryzyka związanego z uprawianą dyscypliną oraz częściej przeceniają własne możliwości!
Kontuzja Przed treningiem...
Kontuzja ...należy pamiętać...
Kontuzja ...o rozgrzewce

W większości przypadków można jednak ustrzec się przed niepotrzebnym bólem jeśli tylko odpowiednio przygotujemy się do wysiłku fizycznego – sportów jakie chcemy uprawiać. Najważniejszą i podstawową rzeczą jest rozgrzewka! Zawsze musimy o niej pamiętać.

Oto kilka najczęstszych urazów, jakich doznają faceci aktywni fizycznie wraz z prostymi wskazówkami na temat tego, jak uporać się z bólem i wrócić do formy
Kontuzja Kontuzje są...
Kontuzja ...bardzo bolesne...
Kontuzja ...i długotrwałe

  • Uszkodzenie stawu barkowego
To bardzo bolesna i długotrwałą kontuzja, dlatego podstawą jest rozciąganie. Leżąc na prawym boku, oprzyjmy się na prawym ramieniu, zgiętym w łokciu pod kątem prostym. Lewą dłonią dociskajmy lekko przedramię do ziemi - rozciągając bark. Ćwiczenie wykonujmy przez 20 sekund, a następnie zmieńmy strony. Powtórz 2 razy.
Kontuzja Musimy odpowiednio...
Kontuzja ...przygotować się do...
Kontuzja ...wysiłku fizycznego

  • Naciągnięcie mięśni pleców
Występuje, gdy niewytrenowane lub przeciążone mięśnie i więzadła okolicy lędźwiowej pleców muszą wykonać nagle pracę, która przekracza ich możliwości. Zróbmy prawą nogą krok do tyłu - wysuńmy ją maksymalnie, ale utrzymując stopę płasko na ziemi. Lekko skręćmy prawą stopę do środka, a prawe ramię unieśmy. Zróbmy skłon do lewej nogi, następnie wróćmy do pozycji startowej. Rozciągajmy przez 30 sekund, a następnie zmieńmy strony.
Kontuzja Kontuzję trzeba...
Kontuzja ...zawsze wyleczyć...
Kontuzja ...do końca

  • Łokieć tenisisty
Kontuzja ta spowodowana jest każdą aktywnością, gdzie obracamy wielokrotnie nadgarstkiem lub przedramieniem pod obciążeniem. Przyłóżmy wierzch prawej dłoni do ściany, palcami w dół, a ramię trzymajmy wyprostowane. Ściągnijmy brodę i zbliżmy lewe ucho do lewego barku. Wytrzymajmy w tej pozycji przez 2 sekundy. 10 powtórzeń i gotowe.

  • Kolano biegacza
Za każdym razem, gdy nasz but dotyka podłoża, kolana to czują. Rzepka zaczyna ocierać o kość udową i w rezultacie chrząstka zaczyna się ścierać - pojawia się stan zapalny. By tego uniknąć - połóżmy się na plecach i przyciągnijmy kolano do piersi, a następnie przesuńmy je w stronę pępka. Następnie wyprostujmy je najbardziej, jak możemy i przyciągnijmy do siebie palce stopy. Wytrzymajmy przez 2 sekundy, zegnijmy kolano do piersi i powtórzmy to wszystko jeszcze raz.

  • Skręcenie kostki
W najlepszym wypadku skręcenie skończy się zapaleniem stawu i lekkim bólem. W najgorszym - rozerwaniem torebki stawowej, solidną opuchlizną i bólem nie do zniesienia. Stańmy, więc przed ścianą z nogami rozstawionymi na szerokość barków, jedną nieco wysuniętą do przodu. Przesuńmy tylną nogę nieco do środka i skręćmy stopę do środka, tak żeby palcami wskazywała na piętę nogi będącej z przodu. Napierajmy na ścianę, aż poczujemy napięcie w łydce.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak uniknąć kontuzji?

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Jak uniknąć kontuzji?