Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Joga - co tak naprawdę kryje się pod tym słowem?

Forma i zdrowie

rss

Joga - co tak naprawdę kryje się pod tym słowem?

2012.07.15//  Ł. Mróz
Ćwiczy ją coraz więcej znanych nazwisk. Począwszy od Kirka Hammetta z Metalliki, przez Stinga, a skończywszy na Madonnie. Joga, bo o niej mowa, owładnęła nie tylko świat celebrytów , lecz także coraz większą liczbę Kowalskich, czyli zwykłych zjadaczy chleba. Co takiego drzemie w jodze, że coraz więcej ludzi, którzy dotąd byli zbyt leniwi, by spróbować jakiejś formy ruchu, teraz swój dzień zaczyna właśnie od niej? Jaka jest jej historia? Co napędza tę „jogomanię”?
Joga
Joga
Joga

Dlaczego „joga”?
Słowo „joga” jest już słowem na tyle spopularyzowanym, że nikt się nie zastanawia nad jego głębszym znaczeniem. Tymczasem etymologia tego słowa jest bardzo ciekawa. Trudno powiedzieć, że ma ono jedno znaczenie. Pochodzi od sanskryckiego morfemu "yuj", co oznacza "kontrolę", "jarzmo" i "zjednoczenie", "unię", "połączenie" oraz "jedność". Gdyby jednak trzeba było wymienić te najważniejsze, byłyby to „zespolenie” oraz „scalanie”, rozumiane jako siła scalająca wszechświat.
Joga
Joga
Joga

Historia w figurce
Choć o jodze coraz częściej zaczęliśmy słyszeć dopiero w ostatnich latach, kiedy spopularyzowały je gwiazdy show-biznesu, jej historia sięga aż 2500 roku przed naszą erą. Kawał czasu, prawda? Skąd zatem wiadomo, że to właśnie wtedy się narodziła? Świadczą o tym figurki i pieczęcie przedstawiające postacie w pozycjach jogi odkryte w Harappie nad Indusem i w Mohendzo Daro. Należy tu jednak dodać, że są również hipotezy, mówiące o jeszcze wcześniejszych latach.
Joga
Joga
Joga

Pierwsze informacje na temat jogi były utrwalane na papierze i przekazywane ok. XV w. p. n. e., a służyły temu Wedy – starożytne księgi indyjskie. Joga została w nich opisana jako stan wyciszenia oraz opanowania umysłu, intelektu i zmysłów. W Upaniszadach natomiast – to już VIII w. p. n. e. - występują przejęte koncepcje opisujące medytację jako główny środek pozwalający na uzyskanie bezpośredniego wglądu w istotę rzeczy. W VI w. p.n.e. powstał z kolei poemat epicki Mahabharata, gdzie jedną z części Mahabharaty jest Bhagawadgita, przedstawiająca mit o wojowniku Ardżunie, którego Kriszna naucza jogi.
Joga
Joga
Joga

Ale do konkretów… Kiedy wykrystalizowała się joga klasyczna? Została opracowana w III w. p. n. e. w Jogasutrach - pierwszym jednolitym tekście o jodze, składającym się z 195 sutr – aforyzmów. Przypisywane są one mędrcowi Patańdżalemu. Opisywana przez niego klasyczna joga ma osiem stopni. Dwa pierwsze – yamy i niyamy - to wstępne praktyki, które mają za zadanie przygotować nas do tej właściwej. W jaki sposób? Pomagają opanować namiętności, kontrolować emocje oraz – choć brzmi to pewnie dla niektórych egzotycznie - zachować harmonię ze wszechświatem.
Trzy kolejne stopnie wiążą się z poszukiwaniami zewnętrznymi. Asany oddziałują na siłę i zdrowie ciała, a pranayama i pratyahara uczą regulacji oddechu, co pozwala następnie kontrolować zmysły oraz umysł. Trzy ostatnie stopnie, to dharana, dhyana oraz samadhi. Stanowią one praktyki wewnętrzne, których celem jest poszukiwanie duszy. Czym to poszukiwanie duszy ma owocować? Odnalezieniem harmonii ze sobą i światem.
Joga
Joga
Joga

Najbardziej popularne style jogi
Rodzajów jogi jest całe mnóstwo. Trudno byłoby je tutaj wszystkie wymienić i choć jednym zdaniem scharakteryzować. Prezentujemy więc te najpopularniejsze:
  • Astanga – powszechnie nazywana również „power jogą”. Charakteryzuje się płynnymi przejściami między danymi pozycjami, składającymi się na stałe serie. Dlatego określana jest jako najbardziej dynamiczna i najbardziej wymagająca spośród wszystkich rodzajów. Asany, bo tak są nazywane poszczególne pozycje tego rodzaju jogi, wykonywane są od najprostszej do najtrudniejszej, tworząc ostatecznie układ choreograficzny. Decydując się na ten styl, możemy liczyć na zwiększenie elastyczności ciała i poprawę nastroju, a przy okazji ustrzec się przed bólem pleców.
  • Iyengar – tutaj każda z asan jest bardzo ważna. Jeszcze ważniejsza jest precyzja ich wykonywania. Z racji tego, że często okazują się zbyt trudne dla osób o słabo rozwiniętej elastyczności, stosowane są pomoce w postaci koców, pasków, czy krzeseł. Pierwsze asany są stojące, aby zwiększyć równowagę, a później możemy przejść do tych bardziej zaawansowanych. Po opanowaniu podstawowych pozycji przychodzi czas na naukę technik oddechowych. Metoda Iyengara ma za zadania rozwijać siłę, wytrwałość, elastyczność i koncentrację. Jej zaletą jest przede wszystkim, to że jest tak skonstruowana, aby mogła ją ćwiczyć osoba na każdym poziomie zaawansowania. Nie jest ona natomiast tak dynamiczna jak Astanga i zaleca pozostawanie w tej samej pozycji przez dłuższy czas, dzięki czemu stanowi świetny wybór dla osób, które borykają się chociażby z urazami kręgosłupa.
  • Joga Kundalini według przekazu Yogi Bhajana – technika, która również może być stosowana przez każdego, ponieważ cechuje się prostotą. Na ten styl składają się techniki oddechowe, asany, mantry i medytacje. Dzięki ćwiczeniu tego rodzaju jogi możemy zintegrować ciał, umysł oraz duszę. Polecana jest dla osób, które są zainteresowane zarówno stroną fizyczną, jak i duchową jogi.
Joga
Joga
Joga

Główne zalety jogi

Jakie są główne zalety jogi poza tym, że można ją ćwiczyć, praktycznie nie wychodząc z domu? Po pierwsze, to najtańsza metoda, by zadbać o nasze zdrowie i się zrelaksować. Nie musimy zapisywać się do żadnych klubów fitness. Wystarczy, że kupimy dobry poradnik, znajdziemy kawałek wolnego miejsca – ewentualnie kupimy specjalną matę – i możemy zaczynać! Po drugie, poza kojącym działaniem na nasz umysł, poprzez ćwiczenie jogi poprawiamy kondycję, odporność, czy wagę.
Przeczytaj także: Naga joga - nowy sposób na relaks »Poza tym pomaga ono również w przypadku lęków, nerwic, depresji oraz przewlekłego stresu. No i wreszcie po trzecie, podczas ćwiczeń każda komórka zostaje dotleniona i zmobilizowana do aktywności, dzięki czemu proces ich starzenia zwalnia, a więc można uznać, że to jedna z bardziej sprawdzonych i skutecznych metod na długowieczność.
Joga
Joga
Joga

Wiek nie ma znaczenia
Aż chciałoby się sparafrazować słowa Jerzego Stuhra: „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej…”. Dokładnie tak samo jest bowiem z jogą! Nie liczy się ani wiek, ani stan naszej formy fizycznej. To nie ma znaczenia. Jest tyle różnych pozycji, że na pewno wybierzemy coś dla siebie. Duża część z nich naprawdę nie jest skomplikowana, a dzięki spróbowaniu tego specyficznego rodzaju ćwiczeń możemy sporo zyskać. Stwierdzicie, że to nudy i szkoda na to czasu? Po prostu przestaniecie ćwiczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że według większości osób z jogą jest jak z narkotykiem – jeśli raz spróbujesz, ćwiczysz później codziennie.
Joga
Joga
Joga

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Joga - co tak naprawdę kryje się pod tym słowem?

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...


Do góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Joga - co tak naprawdę kryje się pod tym słowem?