Lifestyle   »   Podróże   »   Kapadocja - baśniowy krajobraz podziemnych miast

Podróże

rss

Kapadocja - baśniowy krajobraz podziemnych miast

2010.05.04//  I. Rupa
Miejsce w sercu Anatolii, które nazywane jest często istnym rajem na ziemi. Kto odwiedził Turcję i nie zobaczył tego urokliwego miejsca powinien gorzko żałować. Kapadocja to jedyna kraina na świecie, cała wykuta w skale. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, a oczy nie są w stanie ogarnąć jej piękna.
Zobacz także: Kapadocja - wykuta w skałach kraina »Kapadocja położona jest we wschodniej części Azji Mniejszej, na Wyżynie Anatolijskiej, między miastami: Kayseri, Nevşehir i Nigde - na terenie Parku Narodowego Göreme. Miliony lat temu gwałtowna erupcja wulkanów Mt.Erciyes, Mt.Hasan i Mt. Gölü pokryła obszar płaskowyżu w okolicy Nevşehir tufem, lawą i popiołem.
Kapadocja Kapadocja leży...
Kapadocja ...we wschodniej części...
Kapadocja ...Azji Mniejszej

Wiatr i deszcz spowodowały erupcję kruchych skał tworząc spektakularne, surrealistyczne krajobrazy skalnych stożków, pinakli, "grzybów", wąwozów, grot i kanionów. Miejscowi ludzie nazywają te fascynujące formy czarodziejskimi kominami.

Nazwa Kapadocja wywodzi się z języka staroperskiego i oznacza krainę pięknych koni. Każde spojrzenie na powulkaniczne skały zapiera dech w piersiach. Oprócz skał o przedziwnym wyglądzie, można znaleźć w Kapadocji domy wykute w skałach, świątynie, kościoły a nawet podziemne miasta.
Kapadocja Kraina została...
Kapadocja ...wykuta...
Kapadocja ...w skałach

Wykuta w skałach kraina znakomicie przystosowała się do przyjazdów turystów, którzy rok rocznie odwiedzają to miejsce. Jeśli chodzi o miejsca noclegowe to naprawdę jest w czym wybierać: hotele, campingi schroniska – niejednokrotnie wydrążone w skale.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od miejscowości Goreme. Jest stąd blisko do najważniejszych atrakcji tej tureckiej krainy. Dolina Miłości i Dolina Róż, a także Dolina Kościołów to zabytki wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Na małej powierzchni mieści się ponad 300 średniowiecznych świątyń, zwiedzać można tylko nieliczne, ale to i tak wystarczy by nacieszyć swoje oczy. Kościoły zdobią bogate freski, które opowiadają historie biblijne.
Kapadocja Oryginalne formy skalne...
Kapadocja ...powstały przez...
Kapadocja ...wybuch trzech wulkanów

Wieczorami także nie brakuje tutaj atrakcji . W głównych miasteczkach - Kapadocji Goreje, Ugrup czy Nevsehir - można zjeść przepyszne gozleme, bureka lub specjalność Kapadocji - kebab w glinianym garnku. Popijając piwo lub turecki czai – herbatę lub paląc shishę można pogawędzić z Tubylcami, którzy chętnie opowiedzą o swoim niezwykłym domu.
Kapadocja Skalne miasto...
Kapadocja ...leży na terenie...
Kapadocja ...PN Goreme

Przy odrobinie szczęścia w sklepie - muzeum z dywanami w Goreme można zobaczyć latający dywan. Kto ma więcej gotówki powinien także skorzystać z lotu balonem. Wyruszają zawsze nad ranem, co pozwala obserwować wschód słońca nad magiczną, skalną krainą. Taka przyjemność kosztuje około 100 euro.

Do Kapadocji dostaniemy się z każdego turystycznego miejsca w Turcji, gdzie organizowane są wycieczki właśnie do skalnego miasteczka. Warto z nich skorzystać, bo wyjdzie to dużo taniej, niż wypożyczenie samochodu i szukanie hotelu na własną rękę.
Kapadocja Dolina Róż i Dolina Kościołów...
Kapadocja ...to zabytki wpisane...
Kapadocja ...na Listę Dziedzictwa UNESCO
Kapadocja SKalna kraina...
Kapadocja ...dysponuje dobrze rozwiniętą...
Kapadocja ...bazą noclegową

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kapadocja - baśniowy krajobraz podziemnych miast

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Kapadocja - baśniowy krajobraz podziemnych miast