Lifestyle   »   Męskie używki   »   Kawa przed treningiem - czy to dobry pomysł?

Męskie używki

rss

Kawa przed treningiem - czy to dobry pomysł?

2016.02.19//  S. Sikorska
Jak dobrze rozpocząć dzień? Wielu bez zastanowienia odpowie, że najważniejsza jest poranna kawa. To ona daje kopniaka na cały dzień, a przynajmniej zwalcza ospałość w pierwszych godzinach po wstaniu. Przeprowadzone niedawno badania wskazały też, że o ile nie przekracza się 5 filiżanek dziennie, to kawa może wydłużyć życie. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdy wybieramy się na poranny trening. Choć czasem zaparzenie małej czarnej może pomóc, to jednak niektórzy powinni poczekać z kawą do zakończenia ćwiczeń.
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem

Naukowcy od dekad sprawdzają zależność między wydajnością fizyczną a spożyciem kofeiny. Ich badania dają niemal identyczne wyniki. Jak podano w dużej publikacji z 2008r., po wypiciu mocnej kawy zwiększa się wydajność zarówno podczas uprawiania sportów typowo wytrzymałościowych, jak też przy każdym innym wysiłku.  
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem

Większość badań dotyczyła kofeiny, ale niekoniecznie samej kawy. W 2013r. przeprowadzono jednak badania, które miały dać odpowiedź na pytanie, czy energia uzyskiwana z filiżanki małej czarnej jest porównywana z tą, jaką dają inne źródła kofeiny. W testach udział wzięli rowerzyści, którzy spożywali napój kofeinowy, kawę, kawę bezkofeinową i placebo. Wzrost ogólnej wydajności odnotowano w grupie pijących napoje kofeinowe i kawę. Pozwoliło to ustalić, że kawa naprawdę dodaje mocy podczas porannego treningu.
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem

Jako że większość badań prowadzona była z uwzględnieniem ćwiczeń aerobowych, w 2012r. postanowiono sprawdzić wpływ kofeiny na wydolność przy treningu siłowym. W tym przypadku również okazało się, że po wypiciu napoju energetycznego zawierającego kofeinę uczestnicy testów byli w stanie wykonać więcej powtórzeń, a w dodatku wykazywali lepsze przygotowanie psychiczne. Samo przygotowanie to jednak nie wszystko – inne badania wykazały, że ci, którzy przed siłownią wypili napój z kofeiną, uważali ćwiczenia za łatwiejsze i przyjemniejsze. Co więcej, okazało się, że wypicie kawy przed wysiłkiem przyspieszało spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli więc nastawiasz się na odchudzanie – nie zapomnij o kawie przed treningiem!
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem

Niestety, nie wszystkie badania dotyczące kawy przedstawiają ją w tak dobrym świetle, jakbyśmy tego chcieli. Kawa spożywana z samego rana zwiększa ryzyko wystąpienia zgagi. W czasie ćwiczeń może ona być szczególnie uciążliwa. Naukowcy odradzają kawę głównie przed biegami, które przyspieszają pracę układu trawiennego na tyle, że zgaga może wystąpić w wyjątkowo nieprzyjemnej formie. Ponadto specjaliści przypominają, że kofeina często występuje w napojach izotonicznych, dlatego jeśli pije się je w czasie biegu, lepiej darować sobie kawę przed treningiem.
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem

Jeśli poranna kawa powoduje dolegliwości żołądkowe, lepiej zdecydować się na nią po zakończeniu ćwiczeń. Wtedy również będzie pomocna. Według niektórych badań, napoje z kofeiną pomagają w regeneracji organizmu po znacznym wysiłku. Kofeina łączona z węglowodanami uzupełnia poziom glikogenu w mięśniach skuteczniej niż same węglowodany. To natomiast pozwala organizmowi w jeszcze lepszym stanie przystąpić do ćwiczeń zaplanowanych na następny dzień.
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem
Kawa przed treningiem

Należy jednak pamiętać, że z kawy lepiej zrezygnować, jeśli trening planujemy na wieczór. Żeby wzmocnić organizm, ale jednocześnie nie zaburzać kofeiną późniejszego snu, warto zastąpić napój zdrową, wzmacniającą przekąską. I jeszcze jedno – kawa zwiększa wydolność organizmu, ale pod jednym warunkiem! Jeśli spożywa się ją w ograniczonych ilościach. Uzależnieni od kawy mogą zapomnieć o jej dobroczynnym działaniu. Ich organizm jest już tak przyzwyczajony do regularnych dawek kofeiny, że wypicie kawy przed treningiem nie robi na nim większego wrażenia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kawa przed treningiem - czy to dobry pomysł?

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Męskie używki   »   Kawa przed treningiem - czy to dobry pomysł?