Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Kawa szkodzi czy pomaga?

Forma i zdrowie

rss

Kawa szkodzi czy pomaga?

2011.02.20//  D. Pęgiel
Kawa - będąca jednym z najpopularniejszych napojów na świecie - ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Istnieje wiele mitów na temat samego jej działania. Powszechne przekonanie o tym, że trunek ten uzależnia - zdaniem wielu badaczy - jest nieprawdą.

Często ludzie mówią, że są uzależnieni od kawy. Zgodnie jednak z definicją uzależnienia  kofeina w niej zawarta nie jest substancją uzależniającą. Kolejnym mitem jest twierdzenie, że ten aromatyczny trunek zwiększa ryzyko chorób serca. Badania wykazały jednak, że spożycie kawy nie zwiększa ryzyka choroby niedokrwiennej serca, nie podwyższa również poziomu cholesterolu w surowicy krwi.
kawa Kawa jest bogata w antyoksydanty...
kawa ...którym przypisuje się działanie zapobiegające...
kawa ...chorobie niedokrwienia serca

Naukowcy twierdzą także, iż mała czarna nie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowań na choroby nowotworowe. 13 badań obejmujących ponad 20 tysięcy osób, nie wykazało bowiem zależności pomiędzy spożyciem kawy, a chorobami nowotworowymi.

Niektóre z badań potwierdzają, że spożycie kofeiny może w prawdzie zwiększać utratę wapnia z moczem. Jednak wzrost wydalania wapnia jest minimalny i przy umiarkowanym jej spożyciu nie wpływa na gospodarkę wapnia w organizmie ani na gęstość kości.
kawa Filiżanka kawy jest...
kawa ...zalecana w celu zwalczenia....
kawa ...senności

Najbardziej niesprawiedliwym mitem zdaje się być opinia, wedle której picie czarnego trunku nie posiada żadnych korzystnych właściwości. Wiele badań udowadnia, że kofeina zawarta w kawie podwyższa możliwości skupienia uwagi i wydłuża czas koncentracji. Najnowsze badania sugerują, że alkaloid ten może być przydatny w leczeniu reakcji alergicznych, ponieważ zmniejsza stężenie histaminy - substancji biorącej udział w reakcjach alergicznych. U niektórych chorych może również zmniejszać nasilenie objawów astmy.
kawa Kofeina zawarta w kawie...
kawa ...umożliwia skupienia uwagi...
kawa ...i wydłuża czas koncentracji.

Ponadto wypicie filiżanki kawy jest często zalecane w celu zwalczenia uczucia senności u osób, które pracują intensywnie przez wiele godzin, szczególnie zaś kierowców. Napój ten posiada w składzie także antyoksydanty, którym często przypisuje się działanie zapobiegające chorobie niedokrwienia serca i nowotworom.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kawa szkodzi czy pomaga?
 / 
Komentarze do: Kawa szkodzi czy pomaga?
ginos pisze:

Zawsze powtarzam. Nie sztuką jest zaparzyć kawę, sztuką jest zaparzyć ją dobrze. I po za tym ci którzy źle się o niej wypowiadają mówiąc, że im szkodzi to tylko dlatego, że nie potrafia ją pić. Nigdy nie powinno się wypijać mocnej czarnej kawy z rana na czczo. Jeśli już z rana to cafe latte ewentualnie capuccino. Czysta czarna kawa zawsze po śniadaniu, obiedzie czy kolacji. Nigdy na czczo tylko po posiłku. no i oczywiście musimy pamiętać o jednym. Żadne rozpuszczalne, mielonki a już na pewno 2 czy 3 w jednym. Kawa tylko w ziarnach nie Robusta tylko Arabika (zawiera mniej kofeiny i jest delikatniejsza w smaku), świerzo palona i zmielona bezpośrednio przed zaparzeniem. Jak ktoś nie lubi espresso to może urzyć prasy francuskiej ewentualnie kawiarki i na pewno nie będzie rozczarowany. Wystarczy zastosować powyższe rady a gwarantuję, że picie kawy przyniesie nam nie tylko wiele radośći ale i zdrowia. Pozdrawiam!

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Kawa szkodzi czy pomaga?