Lifestyle   »   Podróże   »   Machu Picchu - Zaginione Miasto Inków

Podróże

rss

Machu Picchu - Zaginione Miasto Inków

2010.02.14//  I. Rupa
Miejsce owiane niewyjaśnioną do tej pory tajemnicą przyciąga setki turystów. Wycieczka do Machu Picchu to jeden z najciekawszych trekkingów na świecie. Liczne filmy i fotografie, nawet w połowie nie oddadzą uroku tego miasta, dlatego nie zwlekajcie. Wybierając się w te rejony, przekonacie się, że było warto.
Zobacz także: Machu Picchu - ruiny inkaskiego miasta »Machu Picchu jest najpiękniejszym i najlepiej zachowanym miastem Inków. Zwane Zaginionym Miastem, położone jest w południowym Peru, na trudno dostępnym grzbiecie Andów Peruwiańskich. Miejsce o powierzchni 5 km kwadratowych, wygląda jakby było zawieszone pośród górskiej mgły.
Machu Picchu Machu Picchu...
Machu Picchu ...to najlepiej zachowane...
Machu Picchu ...miasto Inków

Odkrył je Amerykanin, Hiram Bingham w 1911 roku. Ponieważ miastu nie można było przyporządkować żadnej nazwy, otrzymało ono imię sąsiedniej góry. Machu Picchu to inaczej “stara góra”.

Zaginione Miasto dzieli się na dwa obszary. Pierwszym, jest strefa rolnicza z położonymi na stokach góry tarasami uprawnymi i systemem kanałów nawadniających. Drugi obszar to okręg miejski,  z pałacami, świątyniami i domami mieszkalnymi. Miasto zostało zbudowane z jasnego granitu, a budowle są w niezwykły sposób zharmonizowane z tutejszą rzeźbą terenu.
Machu Picchu Wyjazd do Zaginionego Miasta...
...z pewnością dostarczy... ...dostarczy nam z pewnością...
Machu Picchu ...wielu niezapomnianych wspomnień

Najwspanialszymi monumentami są, obserwatorium słoneczne i okrągła wieża. Kamienny słup stojący w centrum, wyrzeźbiony jest w litej skale. Budynek w kształcie podkowy, miał tak rozmieszczone otwory okienne, by wpadające przez nie promienie słoneczne, podczas przesilenia zimowego oświetlały kamień we wnętrzu pomieszczenia.
Machu Picchu Zaginione Miasto...
Machu Picchu ...to największa atrakcja...
Machu Picchu ... w całym Peru

W Machu Picchu jest około 3 tysięcy wykutych w skale schodów. Aby się dostać na najwyższy punkt, trzeba pokonać co najmniej kilkaset. Znajduje się tu ponad 200 zachowanych domostw, budowanych na typowym dla Inków planie trapezu. Nie używano tu zaprawy murarskiej, lecz kładziono obok siebie białe bloki granitu. Były one tak starannie ociosane, że jeszcze dziś trudno zauważyć gołym okiem szczeliny między nimi.
Machu Picchu Wielka cytadela...
Machu Picchu ...Machu Picchu znana jest...
Machu Picchu ...na całym świecie

Machu Picchu to nie tylko przepiękne i niepowtarzalne budowle. W jego skład wchodziły również ogrody, tarasy, kanały wodne, źródła i łaźnie. Na polach tarasowych uprawiano kukurydzę, ziemniaki i inne warzywa.

Naukowcy całego świata, od lat zastanawiają się, kto mieszkał i dlaczego tak nagle opuścił to piękne miejsce. Prawdopodobnie ukryte miasto wybudowano w XV wieku, a opuszczono je w 1535r. Według archeologów nie mieszkało tu nigdy więcej niż 1000 osób. Znalezione szkielety sugerują, że populacja kobiet była dziesięć razy liczniejsza niż mężczyzn.
Machu Picchu Wycieczka do inkaskiego miasta...
Machu Picchu ...oferowana jest przez wiele...
Machu Picchu ...znanych i renomowanych biur podróży

Do Machu Picchu najlepiej dojechać, z dawnej stolicy Inków – Cusco. Kursuje stamtąd pociąg turystyczny. Podróż trwa około 4 godzin. Pociąg musi pokonać, otaczające Cusco, wysokie góry. Jadąc można podziwiać cudowne pola tarasowe oraz szczyty, niejednokrotnie pokryte wiecznym śniegiem czy też rwące potoki.

Kiedy kolej zatrzymuje się na stacjach, natychmiast do okien podbiegają Keczuanki, ze swymi towarami. Kolorowe, ręcznie tkane pledy, gobeliny i torebki – to wszystko, aż razi w oczy swoją żywą kolorystyką. Można też spróbować indiańskich przysmaków. Między innymi: Chocllos - gorące kaczany kukurydzy, Tamales - kukurydziane ciasto na słodko lub pikantnie, a nawet świeżo upieczone Anticuchos - szaszłyk z serc wołowych. Z końcowej stacji do Zaginionego Miasta Inków, kursują co jakiś czas autobusy dla turystów, zatrzymujące się na parkingu przed bramami starego miasta.

Tajemnicą jest przyczyna opuszczenia tego wspaniałego, ukrytego miasta. Niektórzy twierdzą, że tutejsza ludność wymarła na jakąś szybko rozwijającą się chorobę, inni, że kapłanki zostały bez mężczyzn i nie doczekały dzieci. Mówi się też, że dawne plemiona często wędrowały w poszukiwaniu nowych miejsc, upraw czy pastwisk. Jak to było w rzeczywistości? Na to pytanie mogły by tylko odpowiedzieć inkaskie duchy, wędrujące nocą po swoich dawnych terenach.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Machu Picchu - Zaginione Miasto Inków

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z bardzo dużym zadłużeniem w banku. Kredyt, który...

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Machu Picchu - Zaginione Miasto Inków