Lifestyle   »   Męskie używki   »   Mężczyzna powinien znać się na winach. Odsłaniamy podstawy wiedzy winiarskiej

Męskie używki

rss

Mężczyzna powinien znać się na winach. Odsłaniamy podstawy wiedzy winiarskiej

2012.04.16//  D. Kwiecień
U niektórych ludzi etykieta wywołuje złe skojarzenia. Wydaje im się, że znajomość i przestrzeganie zasad sprawia, że stajemy się sztywni, a nawet śmieszni. My jednak jesteśmy odmiennego zdania. Prawdziwy dżentelmen powinien umieć zachować się w każdej sytuacji, a rytualne podchodzenie do smakowania wina, może zwiększyć naszą atrakcyjność w oczach kobiet.
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach Każdy mężczyzna powinien...
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach ...mieć wiedzę na...
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach ...temat win

Ustal właściwą temperaturę
Tak jak nie wyobrażamy sobie picia ciepłej wódki czy piwa, tak wino również musi być podane w odpowiedniej temperaturze. Jeśli nie przywiążemy uwagi do tego czynnika, możemy stracić okazję na szczególne odczucia smakowe. W jakiej więc temperaturze należy podawać wino, by nie popełnić faux pas? Wiele zależy od gatunku. Ogólnie przyjmuje się, że wino czerwone podajemy w temperaturze od 13 do 20 stopni, natomiast białe smakuje najlepiej, gdy jest nieco bardziej schłodzone (8-10 stopni Celsjusza).
Przeczytaj także: Jak wybrać wino? »Odkorkowanie, a spożycie
Prosta z pozoru czynność, jaką jest otwieranie butelki, również wymaga odpowiedniej wiedzy. Otóż czerwone wino powinniśmy odkorkować na godzinę przed spożyciem. To dlatego, że proces utleniania ma wpływ na bukiet wina i pomoże nam poczuć pełnię jego smaku. W przypadku białego wina, sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Tu otwieramy butelkę tuż przed napełnieniem kieliszków.
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach Ważnym jest, by wiedzieć...
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach ...kiedy najlepiej...
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach ...odkorkować butelkę

Odcedzanie wina
Zazwyczaj wino nalewamy wprost z butelki i uznajemy to za coś całkowicie naturalnego. Warto jednak wziąć pod uwagę przelanie trunku np. do karafki. Taki „proces” może zdecydowanie poprawić jakość smaku i stosuje się go w przypadku czerwonych win. To dlatego, że mają one tendencję do gromadzenia gorzkiego osadu na dnie. Przelanie trunku do innego naczynia pozwoli nam na oczyszczenie go. Przy okazji osiągniemy również inną korzyść. Otóż wino będzie miało wtedy szansę się utlenić, co rozwinie jego smak i aromat.
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach Przelanie wina może...
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach ...wzbogadzić jego smak...
Alkohole - mężczyzna powinien znać się na winach ...i aromat

Odpowiedni kieliszek
Wybranie byle jakiego kieliszka jest poważnym błędem, który ujawni nasze braki w wiedzy. Nie bez powodu stworzone szkła o różnej formie, w zależności od podawanego w nim wina. Dla czerwonego trunku przeznaczone są szerokie kieliszki, podczas gdy białe wino należy podawać w wąskich.
Przeczytaj także: Najdroższe wódki świata »Nalewanie do kieliszka
Wszyscy już czekają, by móc spróbować serwowanego trunku, ale nie możemy dać ponieść się emocjom i również na tym etapie należy pamiętać o ważnych zasadach. Przede wszystkim nie jest niczym złym, gdy gospodarz najpierw napełni swój kieliszek odrobiną wina. Celem tej zasady jest sprawdzenie, czy do środka nie dostały się żadne kawałki korka. Teraz pora na gości. Nalewając wino do kieliszka musimy trzymać butelkę w taki sposób, by osoba którą częstujemy widziała dokładnie etykietę. Ważna jest również ilość. Przy serwowaniu trunku powinniśmy zapomnieć o pokazywaniu naszej szczodrości. Wino białe nalewa się do połowy kieliszka, by nie zdążyło się ogrzać. Tu znów zachodzi różnica w przypadku czerwonego gatunku. Jeśli takie wino serwujemy naszym gościom, kieliszek napełniamy do 1/3 jego pojemności.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: uk.askmen.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mężczyzna powinien znać się na winach. Odsłaniamy podstawy wiedzy winiarskiej

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale GryDo góry  //  Lifestyle   »   Męskie używki   »   Mężczyzna powinien znać się na winach. Odsłaniamy podstawy wiedzy winiarskiej