Lifestyle   »   Męskie używki   »   Najpopularniejsze mity na temat alkoholu

Męskie używki

rss

Najpopularniejsze mity na temat alkoholu

2016.04.19//  S. Sikorska
Przez lata wokół alkoholu narosło wiele mitów. Najwięcej bzdur pojawiało się w opinii obiegowej w czasach amerykańskiej prohibicji, gdy za wszelką cenę starano się zniechęcić ludzi do napojów wyskokowych wmawiając im, że robione są z karaluchów albo że w szybkim tempie zupełnie niszczą wątrobę. Niestety, dzisiaj ludzie wciąż powtarzają wiele teorii, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Ty też znasz ciekawostki, które wydają Ci się nie do końca sensowne? Z nami możesz sprawdzić, jakie najpopularniejsze kłamstwa na temat alkoholu wciąż krążą po świecie.
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu

Kolejność picia ma znaczenie
Myślisz, że jeśli zaczniesz od słabszego alkoholu, a z upływem nocy będziesz sięgał po coraz mocniejsze trunki, to nie obudzisz się z kacem? Być może, ale tylko pod warunkiem, że ogólnie nie wypijesz dużo. Eksperci podkreślają, że to ilość, a nie kolejność picia ma znaczenie. Nieważne, od czego zaczniesz ani na czym skończysz. Niewskazane jest ani przesadne mieszanie, ani picie zbyt dużych ilości.
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu

Ciemne alkohole są mniej szkodliwe
Teoretycznie, ciemne piwo i wino zawiera więcej antyoksydantów, więc nie powinno być tak mocne, jednak w ich skład wchodzą też kongenery, czyli produkty uboczne fermentacji, które mają działanie toksyczne i nawet w niewielkich ilościach mają negatywny wpływ na organizm. Znajdziemy je również w whisky i rumie. Kongenery są trudne do strawienia, dlatego dłużej utrzymują się we krwi, powodując silniejszego kaca. Oznacza to, że jeśli jesteś gotowy na kaca-giganta, to mniejsza ilość ciemnego alkoholu przyniesie równie przykre skutki, co większa ilość jasnego.
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu

Jedzenie przed snem chroni przed kacem
Jedzenie może zmniejszyć dolegliwości dnia następnego, ale nie chodzi o posiłek przed zaśnięciem, a o ten przed rozpoczęciem picia. Spożywanie alkoholu przy pustym żołądku zawsze jest złym pomysłem. Pokarm ogranicza wchłanianie alkoholu, dlatego mniejsze jego ilości utrzymują się w organizmie. Szczególnie celnym pomysłem będzie zjedzenie czegoś tłustego. Jeśli nie udało się posilić przed imprezą, jedz przynajmniej między kolejnymi porcjami alkoholu. Natomiast przed snem nie pomoże już żaden pokarm, dlatego lepiej wypij szklankę wody, żeby zredukować stopień porannego odwodnienia.
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu

Środki przeciwbólowe przed snem zapobiegną kacowi

Nigdy nie bierz leków przeciwbólowych po wypiciu alkoholu! Na pewno nie pozwolą Ci uniknąć kaca, bo zanim wstaniesz, nie będą już działały. Przede wszystkim jednak, mogą wejść w interakcję z alkoholem, powodując uszkodzenia komórek nerwowych i wyrządzając szkodę organizmowi. W skrajnych przypadkach, mogą spowodować silne zatrucie, a nawet śmierć. O pigułkach na ból głowy możesz myśleć po przebudzeniu, kiedy poziom alkoholu we krwi będzie wyraźnie mniejszy, a Ty realnie odczujesz jakiekolwiek skutki działania proszków. Unikaj jednak tabletek z paracetamolem, ponieważ w połączeniu z alkoholem (nawet jego resztkami) może nieodwracalnie uszkadzać wątrobę.
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu
Mity na temat alkoholu

Na kacu wypij kawę albo drinka
Oba te pomysły są nietrafione. Niektórzy twierdzą, że kawa na kacu, dzięki zawartości kofeiny, pobudzi ich i poprawi samopoczucie. Nic bardziej mylnego! Kac to głównie spore odwodnienie organizmu, a kawa odwodni go jeszcze bardziej. Fałszem jest też teoria, jakoby metoda „klin klinem” mogła przynieść pozytywne efekty. Jedyne, co może dać, to odwleczenie symptomów w czasie. Poza tym jest to sposób typowy dla alkoholików, więc zdecydowanie lepiej jest przetrwać kaca, niż utrzymywać się w stanie upojenia i ryzykować uzależnieniem.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Najpopularniejsze mity na temat alkoholu

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Męskie używki   »   Najpopularniejsze mity na temat alkoholu