Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie

Forma i zdrowie

rss

Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie

2014.02.03//  D. Jędrzejewska
W ostatnich latach nasila się trend promowania szczupłej sylwetki. W czasach, gdy otyłość stała się chorobą cywilizacyjną, ciało o prawidłowej wadze to najbardziej wymowny symbol zdrowia. Czyżby? Ostatnie badania udowodniły, że nawet osoba szczupła może być bardziej narażona na zgon, niż ta o naddatku kilogramów. Choć to nie nowość, że otyłość jest czynnikiem zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, to wiemy już, że osoby z niskim wskaźnikiem masy ciała (czyli BMI) mogą mieć większe problemy ze zdrowiem niż osoby z wyższym BMI, a konkretnie nadwagą lub otyłością pierwszego stopnia. Zjawisko to nazwano "paradoksem otyłości".
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie

To bowiem nie ilość kilogramów decyduje o naszym zdrowiu, ale zaburzenia metaboliczne takie, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu. Oznacza to, że osoby z nadwagą, które nie borykają się z którymś z wymienionych problemów, mogą być zdecydowanie zdrowsze i mniej narażone na zawał niż osoby szczupłe, ale na przykład cierpiące na cukrzycę. Wnioski te poniekąd zostały już potwierdzone w 2005 roku dzięki badaniom prof. Tabassome Simon ze Szpitala Św. Antoniego w Paryżu. Materiałem do analizy były dane zebrane wśród ponad 3400 francuskich pacjentów, którzy opuścili szpital po ostrym zawale serca. Wynikało z nich, że w ciągu pięciu lat najwyższą śmiertelność stwierdzono w najszczuplejszej grupie (o BMI poniżej 22 kg/m2), a w grupie najbardziej otyłej (BMI powyżej 35) ujawniła się ona po 3 latach obserwacji.
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie

Najmniej narażone na zgon były osoby z łagodną otyłością i nadwagą oraz o BMI od 22 do 25, czyli o prawidłowej wadze. Kluczowy okazał się obwód w talii: największe ryzyko zgonu miały osoby najszersze w pasie - powyżej 100 cm u kobiet i powyżej 115 cm u panów, niezależnie od wskaźnika BMI. Duży brzuch często idzie w parze z podwyższonym cholesterolem czy cukrzycą typu drugiego. Wniosek jest zatem prosty: nie jest dobrze być zbyt szczupłym, zbyt otyłym, ale najgorzej jest mieć duży brzuch. To obwód pasa jest wyznacznikiem naszego ogólnego zdrowia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie