Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie

Forma i zdrowie

rss

Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie

2014.02.03//  D. Jędrzejewska
W ostatnich latach nasila się trend promowania szczupłej sylwetki. W czasach, gdy otyłość stała się chorobą cywilizacyjną, ciało o prawidłowej wadze to najbardziej wymowny symbol zdrowia. Czyżby? Ostatnie badania udowodniły, że nawet osoba szczupła może być bardziej narażona na zgon, niż ta o naddatku kilogramów. Choć to nie nowość, że otyłość jest czynnikiem zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, to wiemy już, że osoby z niskim wskaźnikiem masy ciała (czyli BMI) mogą mieć większe problemy ze zdrowiem niż osoby z wyższym BMI, a konkretnie nadwagą lub otyłością pierwszego stopnia. Zjawisko to nazwano "paradoksem otyłości".
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie

To bowiem nie ilość kilogramów decyduje o naszym zdrowiu, ale zaburzenia metaboliczne takie, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu. Oznacza to, że osoby z nadwagą, które nie borykają się z którymś z wymienionych problemów, mogą być zdecydowanie zdrowsze i mniej narażone na zawał niż osoby szczupłe, ale na przykład cierpiące na cukrzycę. Wnioski te poniekąd zostały już potwierdzone w 2005 roku dzięki badaniom prof. Tabassome Simon ze Szpitala Św. Antoniego w Paryżu. Materiałem do analizy były dane zebrane wśród ponad 3400 francuskich pacjentów, którzy opuścili szpital po ostrym zawale serca. Wynikało z nich, że w ciągu pięciu lat najwyższą śmiertelność stwierdzono w najszczuplejszej grupie (o BMI poniżej 22 kg/m2), a w grupie najbardziej otyłej (BMI powyżej 35) ujawniła się ona po 3 latach obserwacji.
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie
Nieważne, ile ważysz! Istotne, ile masz w pasie

Najmniej narażone na zgon były osoby z łagodną otyłością i nadwagą oraz o BMI od 22 do 25, czyli o prawidłowej wadze. Kluczowy okazał się obwód w talii: największe ryzyko zgonu miały osoby najszersze w pasie - powyżej 100 cm u kobiet i powyżej 115 cm u panów, niezależnie od wskaźnika BMI. Duży brzuch często idzie w parze z podwyższonym cholesterolem czy cukrzycą typu drugiego. Wniosek jest zatem prosty: nie jest dobrze być zbyt szczupłym, zbyt otyłym, ale najgorzej jest mieć duży brzuch. To obwód pasa jest wyznacznikiem naszego ogólnego zdrowia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Nieważne ile ważysz! Istotne ile masz w pasie