Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Forma i zdrowie

rss

Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

2012.07.20//  A. Luśtyk
Kilka promieni słonecznych wystarczy, aby miłośników opalania zachęcić do plażowania czy wystawienia leżaków w ogrodach. Kiedy temperatura tylko podskoczy jeszcze bardziej, na złocistym pisaku pojawiają się tłumy, a mieszkańcy większych miast w wolnych chwilach udają się nad rzeki i do miejskich parków. Często jednak kończy się na jednorazowej kąpieli słonecznej, bo już wieczorem odczuwa się jej dotkliwe skutki – pieczenie skóry, ciepłota, zaczerwienienie, czasem dreszcze. Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem największej gwiazdy?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Profilaktyka przede wszystkim
Najmądrzejszym sposobem na poparzenia jest ich unikanie, czyli rozsądne korzystanie z dobroci natury. Przed wyjściem z domu (nie tylko przed opalaniem, lecz także na co dzień) konieczne jest używanie kremów z filtrem lub specjalnych kremów do opalania. Ważne jest, by filtr dobrać odpowiednio do rodzaju skóry. Jasna karnacja to większy filtr. Ciemniejsza skóra jest bardziej odporna na negatywne działania słońca, w tym na powstawanie nowotworów. Osoby o porcelanowej cerze nie tylko powinny używać (nawet zimą) specjalnych kosmetyków z filtrem, lecz także unikać długiego przebywania na słońcu. W dni, kiedy temperatura dochodzi aż do 30 stopni, warto zrezygnować z tego naturalnego solarium w okolicach południa, kiedy słońce najdotkliwiej może poranić nasze ciało (pamiętajmy też, że skóra intensywnie opalana szybciej się starzeje!). Warto wtedy także częściej robić sobie przerwy i odpoczywać w cieniu, ponieważ tak mocne promienie wpływają nie tylko na skórę, ale mogą wywołać także udar. Podczas opalania ważne jest także picie wody – organizm i skóra powinny być odpowiednio nawilżone. Dodatkowo niezbędne jest nakrycie głowy i przykrywanie twarzy – to właśnie ona opala się najszybciej i jest najczęściej wystawiona na niebezpieczeństwo oparzenia.
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Babcine sposoby
Jeśli jednak poddasz się potrzebie zachłannego korzystania z pierwszych mocnych promieni, przygotuj się na wieczorne cierpienia. Zaradzić bólowi może kilka domowych sposobów:
  • najłatwiejszym sposobem jest schładzanie skóry. Wystarczy wziąć chłodny prysznic (ale nie lodowaty!) lub robić zimne okłady;
  • kolejny sposób wymaga sięgnięcia do lodówki, przydatny może być jogurt naturalny, a także maślanka, kefir czy zsiadłe mleko - należy z nich zrobić okład na poparzone miejsca;
  • maska z mąki ziemniaczanej i wody pomoże zniwelować swędzenie i ból, zmyć ją należy dopiero wtedy, gdy zacznie twardnieć;
  • okłady z lodu owiniętego gazą z pewnością sprawią przyjemność nadmiernie rozgrzanemu ciału;
  • okłady z octu to przepis na szybką ulgę.
Poważniejsze poparzenia wymagają wizyty w aptece. Tam, farmaceuci przyzwyczajeni do letnich wybryków skóry, zaproponują szeroką gamę preparatów. Najbardziej znane to panthenol, bepanthen czy alantan. Bąbli, które powstaną z powodu poparzeń, nie wolno przekłuwać, zawarty w nich płyn surowiczy przyspieszy powrót do zdrowej cery. :olejną rzeczą, która pomoże nam wyleczyć skórę, jest rezygnacja z opalania w ciągu następnych kilku dni. Dolegliwości powinny minąć po 3 – 4 dobach.
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Rodzaje poparzeń
Przytoczone metody będą działać w przypadku poparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Charakteryzują się one bólem, zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem i powstawaniem bąbli. Zbyt długie przebywanie na słońcu możne jednak doprowadzić do tego, że promienie mocnej uszkodzą skórę, co skutkuje poparzeniem trzeciego stopnia – otwartymi ranami, pękającymi pęcherzami, a nawet dreszczami, gorączką, nudnościami i wymiotami. W przypadku takich przypadłości lepiej wybrać się do lekarza i zrezygnować z prób samodzielnego dochodzenia do zdrowia. Najlepiej jednak unikać powolnego smażena się na słońcu – opalenizna „na raczka” nigdy nie była w modzie, a łuszcząca się skóra niewiele ma wspólnego z seksownością.
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?
 / 
Komentarze do: Oparzenia słoneczne - jak ratować...
Fluxja pisze:

Bardzo pomógl mi po plaży Body Cream Decubala, działa jak balsam i teraz , kiedy wakacje sa wspomnieniem, nie mam przesuszonej skóry. Ale to jest krem na po "rozsądne" opalanie :)

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Oparzenia słoneczne - jak ratować skórę?