Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Oznaki odwodnienia - miej na nie oko!

Forma i zdrowie

rss

Oznaki odwodnienia - miej na nie oko!

2012.04.21//  D. Kwiecień
Trudno wyobrazić sobie życie bez wody. Jest tak ważna dla naszego istnienia, że poszukiwania innych organizmów w kosmosie rozpoczynamy od sprawdzenia czy na innych planetach są ślady H20. Składamy się z niej w 70 procentach, a jej zadaniem jest między innymi regulacja temperatury naszego ciała, ochrona stawów i narządów oraz pomoc w transporcie tlenu do komórek. Codziennie jednak tracimy jej ogromne ilości i powinniśmy uzupełniać poziom płynów. W przeciwnym wypadku grozi nam odwodnienie.
Zdrowie - oznaki odwodnienia Woda ma ogromne...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...znaczenie dla...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...naszego organizmu

Czujesz, że się przegrzewasz
Woda odgrywa kluczową rolę w regulacji temperatury naszego ciała. Kiedy jest nam zbyt gorąco, zaczynamy się pocić. To naturalny sposób naszego organizmu na chłodzenie. Ponieważ pot składa się w większości z wody, gdy jesteśmy odwodnieni ten proces ulega zatrzymaniu, a my czujemy, że zaczynamy się przegrzewać.
Zdrowie - oznaki odwodnienia Odpowiada między...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...innymi za...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...chłodzenie

Produkcja łez zostaje zatrzymana
Można wyróżnić dwa rodzaje łez. Pierwszy z nich to ten, który powstaje, gdy zaczynamy płakać (np. z powodu rozbicia się butelki ekskluzywnego wina). Drugi typ dotyczy łez mających za zadanie czyścić i nawilżać nasze oczy. Chociaż mają różny skład, to oba rodzaje zawierają wodę. Gdy tej brakuje w naszym organizmie, produkcja łez ulega zatrzymaniu, a nasze oczy stają się suche.
Przeczytaj także: Serce mamy tylko jedno - jak o nie zadbać? »Zmęczenie
Uczucie gorąca i suchość oczu to nie jedyne objawy, które towarzyszą odwodnieniu. Brak odpowiedniej ilości wpływu w naszym organizmie ma również wpływ na poziom naszej energii. To dlatego, że woda odpowiada między innymi za ciśnienie krwi i dostarczanie tlenu do naszych komórek. Gdy jest jej za mało, praca mięśni i funkcji nerwowych zaczyna spowalniać, a my odczuwamy zmęczenie.
Zdrowie - oznaki odwodnienia Jej niedobór...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...może powodować...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...zmęczenie

Problemy z głową
Kolejnym niepokojącym objawem są zawroty głowy czy omdlenia. Zdarzyło Wam się, że po wstaniu z pozycji leżącej mieliście mroczki pod oczami i czuliście jakbyście mieli zaraz upaść? Takie zjawisko nosi nazwę hipotonii ortostatycznej. Odpowiada za to problem z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia, który zależy między innymi od ilości wody w naszym organizmie!
Zdrowie - oznaki odwodnienia Zawroty głowy to...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...także objaw...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...odwodnienia

Skurcze
Prawidłowe nawodnienie jest niezwykle ważne dla aktywnego mężczyzny. Niedostateczna ilość płynów może wpływać na zaburzenie równowagi elektrolitowej. W efekcie często będziemy odczuwać skurcze mięśni w trakcie lub po ćwiczeniach.
Przeczytaj także: 5 oznak świadczących o Twoim zdrowiu »Palpitacje serca
Jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała potrzebuje odpowiednich warunków, by móc pracować prawidłowo. Ponieważ jest mięśniem, zmniejszenie przepływu krwi oraz zmiany w stężeniach elektrolitów spowodowane odwodnieniem mogą zaburzać jego funkcjonowanie. W efekcie odczujemy kołatanie serca.
Zdrowie - oznaki odwodnienia Zbyt mała ilość...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...płynów ma wpływ...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...na pracę serca

Skóra nie jest elastyczna
Poprzez zachowanie się naszej skóry możemy najszybciej sprawdzić czy jesteśmy odwodnieni. Jak to zrobić? Otóż skórę na grzbiecie dłoni ciągnie się w górę, a następnie zwalnia uścisk. Jeśli wraca szybko do swojego poprzedniego stanu, to wszystko z nami w porządku. Gorzej, gdy skóra opada powoli i pozostaje „zniekształcona”. Jest to spowodowane tym, że w przypadku odwodnienia traci ona swoją naturalną elastyczność.
Zdrowie - oznaki odwodnienia Gdy brakuje wody...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...skóra traci...
Zdrowie - oznaki odwodnienia ...swą elastyczność

Kolor moczu
Gdy ciśnienie krwi spada, a tkanki wysuszają się, nasze nerki będą próbowały oszczędzać wodę poprzez koncentrację moczu lub całkowite zatrzymanie jego produkcji. Im mniej wody znajduje się w urynie, tym jej kolor staje się ciemniejszy. Tak więc zamiast spoglądać w sufit, warto czasem sprawdzić barwę moczu. Gdy jest ona ciemno-żółta powinniśmy zacząć się martwić.
Przeczytaj także: Dlaczego łysiejesz? Medyczne powody utraty włosów »Suche usta i spuchnięty język
Chyba najbardziej oczywistą oznaką tego, że nie jesteśmy dostatecznie nawodnieni, jest uczucie pragnienia. Brak wody wysusza usta, a język staje się lekko opuchnięty. Oznacza to, że nasze ciało woła o uzupełnienie płynów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: uk.askmen.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Oznaki odwodnienia - miej na nie oko!
 / 
Komentarze do: Oznaki odwodnienia - miej na nie oko!
Januzaj pisze:

Warto też wspomnieć o innych sposobach nawadniania organizmu. WIele osób po prostu nie lubi wody. Należy przekazywać, że produkty takie jak soki owocowe i warzywne również nawadniają organizm i warto dodać je do codziennej diety

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale High-Tech

  • Doogee X60 jest reprezentantem budżetowej klasy smartfonów. Urządzenie debiutuje właśnie w Polsce...

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Oznaki odwodnienia - miej na nie oko!