Lifestyle   »   Podróże   »   Pałac Ceausescu - Najdroższa zabawka rumuńskiego dyktatora

Podróże

rss

Pałac Ceausescu - Najdroższa zabawka rumuńskiego dyktatora

2010.05.02//  I. Rupa
Ogromny Pałac Parlamentu to symbol wybujałej ambicji dyktatora i cel turystycznych wycieczek numer jeden. By wygospodarować miejsce dla największego, administracyjnego budynku świata, reżim Ceausescu wyburzył większą część historycznej dzielnicy Bukaresztu.
Zobacz także: Pałac Ceausescu - parlament w Bukareszcie »Rumuński parlament to drugi co do wielkości budynek na świecie. Dyktator Nicolae Ceausescu kazał wznieść pałac w samym sercu rumuńskiej stolicy. Co roku Bukareszt odwiedza niezliczona ilość turystów. Przyjeżdżają oni, by podziwiać niespotykaną i niepowtarzalną budowlę, na którą rumuński dyktator wydał ponad 2 miliardy funtów!
Pałac Ceausescu Pałac Ceausescu...
Pałac Ceausescu ...to drugi co do wielkości...
Pałac Ceausescu ...budynek na świecie

Pałac Parlamentu, który został postawiony na żądanie rumuńskiego dyktatora - Nicolae Ceausescu, miał stać się jego centrum dowodzenia. Kiedyś Bukareszt wyglądał inaczej. W śródmieściu wiły się uliczki, wznosiły domy z przełomu wieków, które po trzęsieniu ziemi - pod koniec lat 70 – miały zostać poddane natychmiastowej modernizacji. Zamiast tego, Ceausescu wybudował wielkie, marmurowe monstrum!
Pałac Ceausescu Swoją wielkością...
Pałac Ceausescu ...i luksusowym pięknem...
Pałac Ceausescu ...zadziwi każdego

Powierzchnia ogromnego budynku to 65 000 metrów kwadratowych. Berliński sejm zmieściłby się tam pięć razy. Każdy, kto chciałby przyjrzeć się każdemu z 5 100 pomieszczeń bukaresztańskiego pałacu choć przez jedną minutę, potrzebowałby na to trzech i pół dnia.

Turystom prezentuje się budowlę podczas półgodzinnego zwiedzania. Do prac przy budowie dyktatorskiego imperium zmuszono 20 000 robotników i 400 architektów. Przymusowe przesiedlenia ludzi i burzenie cennych zabytków architektonicznych to był pierwszy krok poczyniony w celu uzyskania miejsca, by wybudować rumuński parlament.
Pałac Ceausescu Przy budowie pałacu...
Pałac Ceausescu ...pracowało 20 000 robotników...
Pałac Ceausescu ...i 400 znanych architektów

Podczas kiedy w kraju brakowało środków spożywczych, energii, i materiałów budowlanych, w Bukareszcie powstawała luksusowa, bardzo droga budowla.

Komnaty wykonane są z marmuru i drewna szlachetnego. Wysokie na kilkanaście metrów, a na pozłacanych sufitach wiszą ważące kilka ton, kryształowe żyrandole. „Luksus tego budynku pasowałby raczej do Dubaju.” - stwierdza Fabini. 12 kondygnacji układa się w labirynt i trzeba czasami pokonać kilometry pomiędzy biurem, a salami obrad.
Pałac Ceausescu Turyści mają...
Pałac Ceausescu ...30 minut na zwiedzanie...
Pałac Ceausescu ...wielkiego pałacu

Po obaleniu reżimu Ceausescu wiele dyskutowano o monstrualnym pałacu. Amerykański miliarder - Donald Trump miał zamiar przeobrazić go w kasyno. Budowla nie została jednak sprzedana. Od połowy lat 90 w budynku rezyduje parlament, później dołączyły tu także trybunał konstytucyjny i oddziały wywiadu.

Rumuński Pałac Parlamentu znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Większy od niego jest tylko Pentagon. „Rumuni kochają budowlę ze względu na jej wielkość. Nareszcie mogą mieć udział w czymś na światowym poziomie” - wyjaśnia kustosz zabytków - Hermann Fabini.
Pałac Ceausescu W parlamencie...
Pałac Ceausescu ...znajduje się...
Pałac Ceausescu ...5 100 pomieszczeń
Pałac Ceausescu Komnaty wykonane są z marmuru...
Pałac Ceausescu ...oraz drewna szlachetnego i są...
Pałac Ceausescu ...wysokie na kilkanaście metrów
Pałac Ceausescu Rumuński Pałac Parlamentu...
Pałac Ceausescu ...został wpisany...
Pałac Ceausescu ...do Księgi Rekordów Guinessa

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Pałac Ceausescu - Najdroższa zabawka rumuńskiego dyktatora
 / 
Komentarze do: Pałac Ceausescu - Najdroższa zabawka...
wuj Chłodek pisze:

Podobno zabronił wykorzystywania komputerów do obliczeń, wszystko liczono "na piechotę", na suwakach i kalkulatorach.

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Pałac Ceausescu - Najdroższa zabawka rumuńskiego dyktatora