Lifestyle   »   Podróże   »   Piza - Miasto Krzywej Wieży

Podróże

rss

Piza - Miasto Krzywej Wieży

2010.10.12//  I. Rupa
Piza to inaczej Miasto Krzywej Wieży, które leży 80 km na zachód od Florencji, nad morzem Liguryjskim. Ma ona wspaniały, niepowtarzalny klimat, którego nie mąci nawet tłum zachwyconych turystów. Stolica Provincia di Pisa leży nad najdłuższą, toskańską rzeką - Arno.
Zobacz także: Piza - jedna z prowincji Toskanii »Krzywa Wieża to ikona tego miejsca. Od niemal 800 lat przechyla się, co niespecjalnie służy bezpieczeństwu zarówno jej, jak i rzesz turystów, pragnących ujrzeć ten niezwykły fenomen architektury na własne oczy. Każdy turysta będący w Toskanii, nie może zapomnieć o pstryknięciu fotki pod krzywą wieżą. Ponadto możemy kupić jej miniaturkę - miejskie kramy, na przykład przy Campo dei Miracoli, wprost uginają się od ciężaru miniaturowych wieżyczek.
Piza Piza nazywana jest...
Piza ...często...
Piza ...Miastem Krzywej Wieży

Poszczególne piętra Wieży otaczają rzędy arkadowych kolumn, podobnych do tych z sąsiadującej z Wieżą - katedry. Dodają one budowli niespotykanej urody i lekkości. W XIV wieku na szczycie Wieży umieszczono dzwonnicę, w której zawieszono siedem dzwonów. Każdy z nich nastrojono według jednego z siedmiu dźwięków podstawowej skali muzycznej.

Co ciekawego można zobaczyć w Pizie?
Piza W Pizie...
Piza ...znajduje się wiele...
Piza ...ciekawych zabytków

  • Główny deptak koło katedry - zawsze pełen jest turystów, kiosków i restauracji, gdzie można odpocząć i dobrze zjeść. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych knajpkach kelnerzy mówią całkiem nieźle po polsku.
  • Plac - Piazza del Duomo, zwany też Piazza dei Miracoli - plac cudów jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest też główną atrakcją Pizy. Tu znajduje się słynna krzywa wieża, katedra, baptysterium i cmentarz.
  • Katedra Santa Maria Assunta – budowę rozpoczęto w 1064 roku dzięki funduszom pozyskanym po złupieniu saraceńskich piratów w Palermo. Romański styl katedry zdradza wpływy bizantyjskie oraz muzułmańskie. Wykonano ją z marmuru o różnych odcieniach, wnętrze jest charakterystyczne dzięki pasom białego i czarnego marmuru, zaś granitowe korynckie kolumny pochodzą z meczetu w Palermo.
  • Okrągłe baptysterium - największe w Włoszech - poświęcone św. Janowi Chrzcicielowi to budynek w stylu romańskim, ze znacznie później ukończoną kopułą w stylu gotyckim, jest bogato zdobiony na zewnątrz i ma nieco orientalny charakter. Wewnątrz znajduje się ambona wyrzeźbiona przez Nicola Pisano i przez wielu uważana za zwiastun renesansu.
  • Wieża - La Torre di Pisa - dzwonnica katedralna, jest ona rzeczywiście krzywa. Budowana od 1173 roku, ukończona dopiero w XIV wieku i wykonana także z marmuru o różnych odcieniach. Zaczęła się przechylać już w kilka lat od rozpoczęcia budowy. Zbudowana na niestabilnym podłożu i na słabych fundamentach. Widać na szczycie dzwony, które przyspieszyły proces pochylania się budowli. Po latach działań inżynierskich i prób ustabilizowania wieży, obecne odchylenie od pionu to prawie 4°.
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza
Piza Piza

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: peregrynacje.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Piza - Miasto Krzywej Wieży

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Piza - Miasto Krzywej Wieży