Lifestyle   »   Podróże   »   Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!

Podróże

rss

Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!

2017.05.30//  P. Potocki
Kitesurfing, rafting, wspinaczka wysokogórska — to tylko kilka pomysłów na odpoczynek „z adrenaliną”. O czym trzeba pamiętać, planując taką wycieczkę?

Moda na aktywny styl życia opanowała Polskę. Według badań TNS-u już co trzeci mieszkaniec naszego kraju regularnie uprawia sport. Choć wśród ankietowanych królują sporty, które można ćwiczyć typowo rekreacyjnie, takie jak jazda na rowerze, pływanie czy bieganie, amatorów bardziej ekstremalnych dyscyplin również nie brakuje. Badanie „Co kręci Polaków?”, wykonane na zlecenie serwisu prezentmarzen.pl, pokazuje, że ponad połowa respondentów łączy ryzykowną aktywność fizyczną z szansą na przeżycie prawdziwej przygody.
Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!
Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!
Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!

Co ciekawe — jak wynika z badań prowadzonych przez Piotra Próchniaka na Akademii Pomorskiej w Słupsku — osoby uprawiające sporty ekstremalne rzadziej myślą o swoim bezpieczeństwie niż ci, którzy ryzyka nie podejmują. Jak zatem zabezpieczyć się przed przykrymi incydentami?

Wybierz odpowiedni sprzęt
W wielu dyscyplinach podstawowym warunkiem zapewnienia sobie określonego poziomu bezpieczeństwa jest dobór odpowiedniego sprzętu i jego konserwacja. O ile biegacz, który zaniedba kwestię noszenia właściwego obuwia, ryzykuje kontuzję, o tyle w przypadku na przykład bungee jumpingu to właśnie sprzęt może zadecydować o życiu lub śmierci sportowca. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z daną dyscypliną, zaufajmy profesjonalistom i wszystkie akcesoria kupujmy pod okiem doświadczonego instruktora. Posiadany przez nas sprzęt powinien trafić do autoryzowanego serwisu jeszcze przed sezonem. Częstym błędem, popełnianym przez amatorów jest na przykład czyszczenie łańcuchów w rowerach górskich popularnymi odrdzewiaczami. Gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy, pod żadnym pozorem nie dokonujmy samodzielnych napraw.

Pakując się na wyprawę, koniecznie pamiętajmy o wyposażeniu ochronnym. To od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Do podstawowego zestawu należy kask, buty, ochraniacze na łokcie i kolana. Wszystkie te elementy przed wyjazdem trzeba koniecznie poddać kontroli i w razie potrzeby zakupić nowe. Według niektórych producentów, kaski należy wymieniać nawet co 3 lata.

Wbrew pozorom, kwestie sprzętowe nie ominą nas, gdy korzystamy z usług przedsiębiorstw turystycznych. Przed rezerwacją wycieczki nie bójmy się pytać, z jakiego rocznika pochodzą wykorzystywane urządzenia i jak często są serwisowane. Sprawdźmy również kwalifikacje instruktorów i opiekunów. Zasada ta dotyczy również – wydawałoby się – bezpiecznych aktywności, takich jak skoki na trampolinie, jazda dziecka quadem czy przejścia linowe przeznaczone dla rodzin z dziećmi w parku linowym.

Przezorny zawsze ubezpieczony!
Podstawą wyposażenia każdego sportowca — czy to ćwiczącego jedynie okazjonalnie, czy też praktykującego daną dyscyplinę w profesjonalny sposób — jest odpowiednio skompletowana apteczka. Prócz tak podstawowych rzeczy, jak zestaw do udzielania pierwszej pomocy, plastry, bandaże i woda utleniona, na wyjazd warto zabrać również na przykład specjalne żelowe kompresy, niwelujące otarcia. Niezależnie od pory roku, trzeba zaopatrzyć się w kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Przydatne mogą okazać się również takie akcesoria jak scyzoryk czy latarka, a nawet baterie słoneczne do telefonu czy geolokalizator.

Żadne, nawet najdalej idące środki bezpieczeństwa, nie ustrzegą sportowca przed niespodziewanym zdarzeniem, które może skończyć się śmiercią. Pamiętajmy, by zabezpieczyć finansowo przyszłość naszej rodziny i wykupić ubezpieczenie na życie.

Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie (oferowanym np. przez Vienna Life).

Uprawianie sportów — zwłaszcza tych uznawanych za ekstremalne — wiąże się z ryzykiem. To adrenalina sprawia, że tego rodzaju aktywność jest aż tak satysfakcjonująca. Wyjeżdżając, trzeba jednak zachować rozsądek i zrobić wszystko, by owo ryzyko zminimalizować.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!
 / 
Komentarze do: Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio...
Sławek pisze:

Raz miałem właśnie taki przypał, że pojechaliśmy do ośrodka gdzie miał być sprzęt do dyspozycji. Nie wpadłem na pomysł, żeby dopytać się o jego stan i jakość. Na miejscu okazało się, że rowery to najtańsza chińczyzna na której było ryzykownie jeździć po asfalcie a co dopiero w terenie. Także KONIECZNIE trzeba się dopytać o sprzęt dokładnie.

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Planujesz aktywny wyjazd? Odpowiednio się przygotuj!