Lifestyle   »   Podróże   »   Poradnik turysty - co powinieneś wiedzieć za granicą?

Podróże

rss

Poradnik turysty - co powinieneś wiedzieć za granicą?

2012.07.22//  A. Luśtyk
U sąsiada trawa zawsze jest bardziej zielona. Polacy pokochali frazy „last minute” oraz „all inclusive” i coraz częściej , zamiast rodzimych stron, wybierają długie wakacje w ciepłych krajach oraz organizują weekendowe wypady do bliskich europejskich stolic. Skoro już granice są tak otwarte, a my jesteśmy tak międzynarodowi, powinniśmy poznać kilka ciekawostek, o których warto pamiętać, przekraczając próg innego kraju.
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

W każdym miejscu na świecie obowiązują jakieś zasady. W Polsce ściągamy buty przed wejściem do czyjegoś domu, pijemy dużo wódki na weselach i niekoniecznie czujemy się zobowiązani do dawania napiwków. W towarzystwie chętnie narzekamy i komentujemy wydarzenia polityczne. Nie oznacza to, że polskie zachowania powinniśmy przenosić na inne kraje. Wyruszając w drogę, poza planowaniem noclegów i przejazdów, warto poznać więc obyczaje danego narodu. Nie pozbawione sensu jest też poznanie kilku zwrotów w obcym języku – nie każdy uznaje język angielski za język międzynarodowy.
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

Wybierając się do innego kraju należy pamiętać, że jest się w nim gościem. Spróbujmy zapomnieć o zasadzie „płacę, to wymagam”. Wyruszając w nieznane jesteśmy zobowiązani przyjąć zasady, które obowiązują wszystkich. Dzięki temu nie popełnimy gafy, zyskamy sprzymierzeńców i lepiej poznamy kulturę, w której będziemy goszczeni. Co wypada wiedzieć, ruszając w miejsca tak chętnie odwiedzane?
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

Europa zachodnia
Zielona wyspa, w której Polacy upatrują możliwość realizacji marzeń, bogactwa. Rozpaczliwie chcą być jej częścią, toteż często odwiedzają wiele jej krajów, czując się w nich nad wyraz swobodnie. Mimo że do Europy zachodniej bardzo nam blisko, często nie wyłapujemy drobiazgów, które w oczach Europejczyków będą traktowane, jako coś niestosownego. Uparcie próbujemy zmusić Francuzów do dyskutowania po angielsku, kiedy oni sobie tego wyraźnie nie życzą. Wciąż próbujemy odwiedzać włoskie kościoły, będąc niestosownie ubranymi (przy każdym miejscu widnieje informacja o tym, w jaki sposób należy się ubrać przed wejściem). Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego nie wolno fotografować w Kaplicy Sykstyńskiej i nie dociera do nas, że do fontanny pieniądze się wrzuca na szczęście, a nie z niej wyciąga, bo euro nieźle stoi. Nie pamiętamy, że we Włoszech i we Francji nie wolno jeździć autostopem i że w Anglii naprawdę przestrzega się przepisów ruchu drogowego. Kichnięcie obcego współpasażera komentujemy głośnym „na zdrówko!”, choć zgodnie z zasadami savoir-vivre'u powinniśmy dyskretnie je zignorować. Wykrzykujemy komentarze na temat mijających nas ludzi i nie potrafimy się odpowiednio zachować w miejscach świętych. Wielu Polaków jeszcze nie odkryło, że zmiana miejsca pobytu nie zwalnia nas z kulturalnego zachowania. Warto też pamiętać, że nie w każdym kraju zegarek chodzi tak samo. Nie ma co liczyć na punktualność Portugalczyków, Hiszpanów czy Włochów. Posiłki są o innych porach, różnego kalibru i różnej długości. W Hiszpanii po obiedzie można sobie solidnie beknąć, w dowód uznania dla talentu kucharzy, ale we Francji przy stole lepiej zachowywać się z niewymuszoną gracją.
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

Kraje azjatyckie
Japonia, kraj bardzo kulturalny, wymaga, aby witać się ukłonem (nietaktem jest jednak kłanianie się niżej niż osoba starsza od nas!). Zrezygnujmy z soczystych całusów i serdecznego ściskania, jeśli nie chcemy, żeby nasz rozmówca zamienił się w słup soli. Przed wejściem do świątyni lub czyjegoś domu trzeba ściągnąć buty. Nie wypada także myć rąk nad wanną – ona służy do relaksu! W złym guście jest zostawianie napiwków. W Chinach natomiast trzeba pamiętać o tym, aby nie obdarowywać zegarkiem – wg przesądu jest to odliczanie sekund do śmierci, a w Tajlandii nie wolno nadepnąć monety czy zniszczyć banknotu z wizerunkiem monarchy. Nie wypada także mówić nazbyt głośno, czy się targować (co jest jednym z ulubionych sportów turystów).
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

Bliski wschód
Bliski wschód to kraje, w których szczególnie ostrożnie powinniśmy się zachowywać w kwestiach dotyczących religii. Należy pamiętać zwłaszcza o tym, jak zachowywać się w świątyniach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni mieć zasłonięte kolana, mężczyźni muszą włożyć długie spodnie, a kobiety długie spódnice. Niezależnie od temperatury. Zakryte powinny być także ramiona, a panie mogą zapomnieć o smakowitych dekoltach. Delikatna jest także kwestia fotografowania, zarówno budynków, jak i ludzi. Warto pytać o zgodę na robienie zdjęć, nie wszędzie jest to dozwolone – Facebook będzie musiał się obyć bez obszernej galerii zdjęć. W czasie ramadanu trzeba powstrzymać się od picia alkoholu oraz palenia papierosów, lepiej też zrezygnować z zaczepiania kobiet – nawet o drogę lepiej jest pytać mężczyznę.
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

Ponadto warto wiedzieć, że w każdym kraju, nawet tak otwartym jak Ameryka Północna, niemile widziane jest narzekanie oraz zażarte dyskusje o polityce. Szczególnie z przypadkowo spotkanymi osobami. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się tematy dotyczące sportu. W wielu krajach warto powstrzymywać kontrowersyjne opinie o religii, nie wypada żartować sobie z języka (a także porównywać np. angielskiego w Irlandii i Anglii). Warto darować sobie relacjonowanie własnego życia osobistego i negatywne opinie o odwiedzanym kraju. Przed wyjazdem dobrze jest też dowiedzieć się co nieco o obowiązującej tam… gestykulacji. Bułgarzy potakują w odwrotny sposób niż my, w Greków i Francuzów nie wolno celować ręką z rozłożonymi palcami (dla nas jest to gest uspakajający, dla nich oznacza to tyle, co „zjedz moje odchody”), Włochom nie można pokazywać „rogów”, tak chętnie używanych przez zespoły metalowe – dla niego jest to nieprzyjemny sposób poinformowania go, że jest zdradzany przez żonę.
Poradnik turysty
Poradnik turysty
Poradnik turysty

Co kraj, to obyczaj. Niektóre z nich można potraktować z przymrużeniem oka, niektóre mogą przysporzyć trochę problemów. Niezależnie jednak od miejsca, w jakim się znajdujemy, zawsze warto postawić na kulturę osobistą. Nasze zachowanie świadczy nie tylko nas samych, lecz także o całym naszym narodzie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Poradnik turysty - co powinieneś wiedzieć za granicą?
 / 
Komentarze do: Poradnik turysty - co powinieneś...
greg pisze:

Jak się jedzie do kurortów, to jest względny luz, bo lokalsi, których się tam spotyka są dobrze zaznajomieni z turystami z innych krajów, więc łatwiej im przełknąć gafy. Wiem co mówię, bo od kilku lat jeżdżę z alfastarem na wakacje do Egiptu i Tunezji. Przez te wyjazdy zrobiłem się bardziej światowy na szczęście:)

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Poradnik turysty - co powinieneś wiedzieć za granicą?