Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Rooibos - herbata z Afryki Południowej

Forma i zdrowie

rss

Rooibos - herbata z Afryki Południowej

2011.03.01//  Tomasz Berendt
Herbata Rooibos, którą otrzymuje się z czerwonokrzewu afrykańskiego, jest stosunkowo krótko znanym napojem w Europie. Początki jego kariery przypadają na początek XX wieku, mimo już wcześniej spożywano go lokalnie w południowej Afryce. Znany był ludności tubylczej a następnie zaczęli go spożywać holenderscy osadnicy w południowej Afryce, dla których był alternatywą dla czarnej herbaty. Herbata Rooibos powszechnie znana stała się w 1930 roku kiedy opracowano metody uprawy polowej czerwonokrzewu oraz poznano jego właściwości zdrowotne.
Rooibos - herbata z Afryki Południowej Rooibos...
Rooibos - herbata z Afryki Południowej ...ma wiele korzystnych...
Rooibos - herbata z Afryki Południowej ...właściwości

Czerwonokrzew (z języka afrikaans: „rooi” – czerwony, „bos” – krzew) jest uprawiany w górach Cedar w południowej Afryce, niedaleko Kapsztadu. Czerwonokrzew osiąga wysokość do 2 metrów, liście przypominają igły sosnowe. Z liści, które po dojrzeniu i wysuszeniu tnie się na drobne, 1-2 milimetrowe kawałki, otrzymuje się napar ziołowy, zwany właśnie najczęściej rooibos tea.
Rooibos - herbata z Afryki Południowej
Rooibos - herbata z Afryki Południowej
Rooibos - herbata z Afryki Południowej

Rooibos ma wiele korzystnych właściwości. Nie zawiera kofeiny i może być pity przed snem. Nie stanowi też zagrożenia dla cierpiących na nadciśnienie. Polecany jest przy problemach z zasypianiem i rozdrażnieniem, ze względu na odprężające właściwości. Zawiera flawonoidy, które stymulują wydzielanie hormonu szczęścia - serotoniny. Polecany jest więc w leczeniu depresji i wahań nastroju, a także na jesienny deszczowy wieczór. Zawiera dużą ilość antyutleniaczy, które hamują działanie wolnych rodników. Ma to pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy oraz opóźnia proces starzenia się.
Rooibos - herbata z Afryki Południowej Rooibos...
Rooibos - herbata z Afryki Południowej ...jest uprawiany...
Rooibos - herbata z Afryki Południowej ...w południowej Afryce

Ma bardzo pozytywny wpływ na proces trawienia i układ pokarmowy, m. in. dzięki zawartości żelaza, potasu i miedzi. Polecany jest przy biegunkach, zatwardzeniach i bólach brzucha (ma właściwości rozkurczające). Ochrania błonę śluzową, dzięki zawartości kwasów fenolowych. Polecany jest przy dietach niskokalorycznych ze względu na niską zawartość kalorii. Obniża poziom cukru we krwi. Wspomaga układ krwionośny i zapobiega miażdżycy. Zapobiega zakrzepom krwi oraz tworzeniu się zwapnień w tętnicach. Nie zawiera kwasu szczawiowego, więc jest bezpieczny dla osób mających kamienie nerkowe. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry.

Zawiera wiele minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. żelaza, wapnia, potasu, sodu i miedzi. Dzięki zawartości fluoru, wapna i manganu chroni przed próchnicą i wzmacnia kości. Zawiera witaminę C oraz kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy - głównego związku odpowiedzialnego za objawy alergii.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: Ciekawnik, Wikipedia


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rooibos - herbata z Afryki Południowej

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale GryDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Rooibos - herbata z Afryki Południowej