Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Syndrom Napoleona czyli walka z całym światem w imię wyimaginowanych celów

Forma i zdrowie

rss

Syndrom Napoleona czyli walka z całym światem w imię wyimaginowanych celów

2012.04.23//  D. Kwiecień
Choć czyny Napoleona Bonaparte były wielkie, nie można tego samego powiedzieć o jego wzroście. Nie oznacza to jednak, że był bardzo niski. Jego wzrost był średni (168 cm), a legenda wzięła się zapewne od błędnego przeliczania stóp na metry. Wystarczyło to jednak, by jego imieniem nazwać pewien ciekawy kompleks.
Syndrom Napoleona, kompleks niższości Syndrom Napoleona miał...
Syndrom Napoleona, kompleks niższości ...dotyczyć niskich...
Syndrom Napoleona, kompleks niższości ...mężczyzn

Trochę podstaw
Czym jest Syndrom Napoleona? Otóż według teorii naukowej niewysocy mężczyźni mają niższe poczucie wartości i próbują sobie to w jakiś sposób wynagrodzić. Z tego powodu są bardziej agresywni i często prowokują walki. Tę teorię mogą poświadczać inne przykłady z historii. Mussolini i Hitler nie szczycili się wysokim wzrostem, a i wśród obecnych przywódców państw często można spotkać niskie osoby. Jak jest jednak naprawdę? Otóż przeprowadzono wiele badań naukowych, których wyniki nie wykazały związku między niskim wzrostem, a wiarą w swoją wartość. Dlatego Syndrom Napoleona traktuje się jako problemy z przyjmowaniem porażek, agresywne zachowanie i wysoką skłonność do konkurowania.
Syndrom Napoleona, kompleks niższości Hitler i Mussolini...
Syndrom Napoleona, kompleks niższości ...również nie mieli...
Syndrom Napoleona, kompleks niższości ...pokaźnego wzrostu

Objawy problemu
Tak jak już wspomnieliśmy, osoby cierpiące na Syndrom Napoleona mają problem z przyjmowaniem porażek. Na dodatek potrzebują stałego konkurowania z innymi, ale to im nie wystarcza. Zależy im tylko na zwycięstwie. Z tego powodu często posuwają się do nieetycznych zagrań jak np. manipulacji, kłamstw czy rozsiewania plotek. Takie osoby nie zawahają się przed żadnym działaniem, jeśli tylko może im ono dać upragnione zwycięstwo Krzywdzą więc ludzi, którzy staną im na drodze i nawet swoich przyjaciół mogą nagle zacząć postrzegać jako najgorszych wrogów, których trzeba zgnieść i zniszczyć. Nie brzmi to zbyt pozytywnie, a osoby dotknięte Syndromem Napoleona napotykają na problemy w każdej dziedzinie życia, począwszy od rodziny i znajomych, a na karierze zawodowej kończąc.
Przeczytaj także: Rozwal stres po męsku »Pierwsza pomoc
W wielu schorzeniach psychicznych pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie swojego problemu. Jeśli zastanawiasz się czy cierpisz na Syndrom Napoleona, to najprawdopodobniej tak właśnie jest. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim trzeba pozbyć się negatywnego postrzegania innych i zacząć pracować nad samooceną. Zrozumienie, że nikt nie czyha na to, by nas zniszczyć i wyśmiać będzie wielkim krokiem do poprawienia swojego życia. Zrób bilans, w którym wypiszesz wady i zalety, a następnie je zaakceptujesz. Każdy ma swoje gorsze i lepsze strony, a kluczem do szczęścia jest umiejętność polubienia siebie takim, jakim się jest!
Syndrom Napoleona, kompleks niższości Uznano jednak, że nie ma on...
Syndrom Napoleona, kompleks niższości ...związku ze wzrostem i jest zwykłym...
Syndrom Napoleona, kompleks niższości ...poczuciem niższości

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: shavemagazine.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Syndrom Napoleona czyli walka z całym światem w imię wyimaginowanych celów
 / 
Komentarze do: Syndrom Napoleona czyli walka z całym...
Agnieszka pisze:

Bardzo proszę nie powielać błędnego memu o wzroście. Napoleon miał między 1,68 a 1,72 wzrostu (wg różnych świadectw), co w owym czasie oznaczało wzrost średni. Nie należał do najwyższych ludzi epoki, ale daleko mu było do bycia niskim. Anglicy upowszechnili ten stereotyp i trzyma się on świetnie, niestety. Nie wiem, czy link wejdzie, ale tu piszę o tym więcej: https://altronapoleone.home.blog/2019/06/25/kompleks-napoleona/

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Syndrom Napoleona czyli walka z całym światem w imię wyimaginowanych celów