Lifestyle   »   Podróże   »   Wenecja - miasto oplecione labiryntem kanałów

Podróże

rss

Wenecja - miasto oplecione labiryntem kanałów

2010.08.26//  I. Rupa
Wenecja i jej piękno, to przede wszystkim niezwykle położenie miedzy lazurem nieba i morza, na archipelagu ponad stu wysepek, wśród cichych wód laguny, które odbijają wytworna architekturę pałaców, kościołów i klasztorów. To właśnie jej romantyczny pejzaż, charakterystyczne morskie oświetlenie obiektów, refleksy wody i słońca były inspiracja wielkich weneckich malarzy.
Zobacz także: Wenecja - zaczarowana królowa Adriatyku »To miasto i gmina zarazem, położona na północy Włoch - Wenecja zbudowana jest na błotnistych brzegach Adriatyku, zalewana falami przypływu, nękana powodziami - trwa od około tysiąca czterystu lat. Wenecja jest stolicą regionu, jej pełna nazwa to Wenecja Euganejska.
Wenecja Wenecja...
Wenecja ...nazywana jest...
Wenecja ...królową Adriatyku

Ta niewielka obszarem wyspa posiada bogatą historie. Jej twórcami byli wybitni dożowie i kondotierzyGłówna ulica Wenecji - Canal Grande uważana jest z najpiękniejszą ulicę świata. Jej zabudowa nosi wpływy Orientu, włoskiego baroku i renesansu. U jej wylotu mieści się zbudowany w XVII wieku, barokowy kościół Santa Maria delle Salute. To jedna z większych budowli w Wenecji, która powstała jako wotum za uratowanie miasta od zarazy.
Wenecja Wenecja to miasto...
Wenecja ...przepełnione...
Wenecja ...wspaniałymi zabytkami

Różnobarwne fasady i elegancka konstrukcja ścian nadają zabudowie tej pięknej ulicy wrażenie maksymalnej lekkości. W zaułkach wąskich kanałów, wplatających się w barwna zabudowę, jak niegdyś można usłyszeć śpiewne nawoływania gondolierów.

W Wenecji właściwie nigdy nie kończy się sezon turystyczny, o każdej porze roku można spotkać tu niezliczone rzesze turystów, a mimo to miasto nie ulega trendom współczesnej zabudowy. Od ponad dwustu lat Wenecja praktycznie nie uległa widocznym zmianom. Jest to z pewnością wielkim atutem tego pięknego miasta.
Wenecja W mieście tym...
Wenecja ...sezon turystyczny...
Wenecja ...trwa przez cały rok

Wenecja ze względu na wspaniałą architekturę i osobliwe położenie została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - to prawdziwa perła renesansu. Niecodzienną zabudowę Wenecji najlepiej oglądać przepływając kanałami. Najpopularniejszym środkiem lokomocji są w tutaj tramwaje wodne - vaporetto, a droższą wersją są natomiast gondole.
Wenecja Wenecja została...
Wenecja ...wpisana na Listę Światowego...
Wenecja ...Dziedzictwa UNESCO

Wybierając się do Wenecji powinniśmy koniecznie zobaczyć:
  • Bazylika św. Marka - Basilica San Marco
Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Mieszczą się tam szczątki patrona miasta - św. Marka Ewangelisty przywiezione tu przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii. Architektura świątyni i wnętrza, sprawia, że kościół Św. Marka jest dziełem jedynym w swoim rodzaju w Europie łacińskiej i jednocześnie tak doskonałą w formie enklawą architektury bizantyńskiej we Włoszech.
  • Plac św. Marka - Piazza San Marco
Plac św. Marka znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych placów świata, dzięki niezwykłej kompozycji i architekturze łączącej w sobie elementy fantazji i rzeczywistości. Od wschodu perspektywę zamyka architektura Bazyliki Św. Marka z bizantyńskimi kopułami i lśniącymi złotem mozaikami fasady. Dodatkowy element dekoracyjny stanowi renesansowa Wieża Zegarowa z godłem Wenecji, skrzydlatym lwem Św. Marka na błękitnym polu, jak również wysoka, wolno stojąca dzwonnica i przyległa do niej marmurowa, elegancka loggetta.
  • Pałac Dożów - Palazzo Ducale
Perła architektury tego miasta. Plac był rezydencją dożów i siedzibą władz Wenecji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów. Dzisiaj Pałac Dożów to trzykondygnacyjny budynek z renesansowym dziedzińcem i arkadowymi, pięknymi loggiami. W środkowej części budowli, pomiędzy oknami umieszczono płaskorzeźby nawiązujące do wystroju architektonicznego Porta della Carta.
  • Wieża Zegarowa - Torre dell'Orologio
To jeden z najczęściej fotografowanych zabytków Wenecji. Zegar wskazuje nie tylko godziny, ale także pory roku, fazy księżyca, oraz przechodzenie Słońca z jednego gwiazdozbioru do drugiego. Na szczycie znajdują się dwie figurki Maurów, które co godzinę uderzają w tam też znajdujący się dzwon. Poniżej znajduje się Lew św. Marka a jeszcze pod nim, Madonna z Dzieciątkiem. Na zaokrąglonym balkonie w święto Wniebowzięcia i następnie przez cały tydzień przesuwają się trzy figurki przedstawiające Trzech Króli.
  • Most Rialto - Ponte di Rialto
Budowla masywna i dostojna, należy do najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji. Most opiera się na jednym luku, który wznosi się 7,5 m nad lustrem wody. Prowadzą przezeń trzybiegowe schody, z których środkowe otoczone są sklepami złotniczymi i z pamiątkami. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na obie strony Kanału. Jest to najstarszy most wenecki. Przed nim istniał most drewniany, w części środkowej zwodzony, który zawalił się pod ciężarem zgromadzonego tłumu.
  • Canale Grande
To najsłynniejszy wenecki kanał w kształcie litery „s” - miejsce romantyczne, o niespotykanym nigdzie indziej klimacie i wyglądzie. Kanał został zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka, dzieląc przy tym miasto na dwie części i sześć dzielnic – po trzy po każdej stonie kanału.. Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę gondolą lub tramwajem wodnym wzdłuż całego kanału – podczas rejsu będzie można podziwiać słynny Złoty Dom i wspomnianą już świątynię Santa Maria della Salute.
Wenecja Wenecja
Wenecja Wenecja
Wenecja Wenecja
Wenecja Wenecja
Wenecja Wenecja
Wenecja Wenecja

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: wenecja24.info


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wenecja - miasto oplecione labiryntem kanałów

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Wenecja - miasto oplecione labiryntem kanałów