Lifestyle   »   Moda i styl   »   Zrobiony na szaro? w modzie

Moda i styl

rss

Zrobiony na szaro? w modzie

2014.10.30//  D. Jędrzejewska
Jaki jest najprostszy sposób na modę? Minimalizm kolorystyczny. Rozglądając się po ulicach, łatwo można dostrzec, że nieumiejętne zestawianie kolorów i wzorów to jedna z największych bolączek współczesnego faceta. Oczywiście tego, który modą się interesuje. Z kolei grzechem tego, kto modę ma w nosie, jest przeważnie ubraniowe niechlujstwo… ale to już zupełnie inna historia. Faceci mają słabe wyczucie do kolorów. Łączą je czasem na chybił trafił, bez pomyślunku lub wręcz przeciwnie – za pomocą zbyt wydumanego i przekombinowanego pomysłu, co przybliża ich do przebierańców, nie zaś do dobrze ubranych gentlemanów.
Kombinowanie z kolorami warto więc zostawić tym, którzy posiadają do tego wyczucie. Dla siebie natomiast wybrać prosty minimalizm.
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Na czym polega minimalizm kolorystyczny? To umiejętne korzystanie z całej tęczy różnych odcieni należących do jednej, ewentualnie dwóch barw. W tym drugim sposobie łączymy ubrania w dobrze sprawdzony sposób – mieszamy więc biały z czarnym, czerwony z granatowym, żółty z zielonym itd. W tym pierwszym zaś zakładamy na siebie ubrania jednego koloru, ale w różnych jego odmianach. Jedną z najlepiej poddających się temu barw jest bez wątpienia szary – oferujący ogromne spectrum możliwości, rozpoczynając od głębokiej czerni, poprzez wszystkie „przybrudzone” kolory szarości, aż po samą biel.
Zalety szarego
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Szary niesłusznie bywa określany kolorem nudnym. Ostatnio moda zachęca nas byśmy zakładali na siebie jak najmocniejsze, najbardziej wyraziste kolory i wzory, barwy bezpieczne spychając na margines nudy. To oczywiście błąd. Owe „bezpieczne kolory” przeważnie są bowiem a) ucieleśnieniem elegancji b) wyrazistsze i bardziej rzucające się w oczy niż nam się wydaje. Szary jest mistrzem zwracania na siebie uwagi. Jest do tego arcymęski i budzi skojarzenia z prestiżem. Szary to kolor biznesmenów, ludzi z klasą, ludzi sukcesu.
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Szary ma również inną, nieprzecenioną zaletę – jest uniwersalny. Sprawdza się niemalże w każdej okazji i na każdym rodzaju ubrań. Bo o ile mocniejsze barwy, typu żółć, zieleń czy czerwień, nie będą wszędzie pasowały, zaś biel czy czerń mogą się czasem okazać albo zbyt żałobne, albo mało praktyczne i nadto „anielskie”, tak szary nigdy nie budzi żadnych wątpliwości. To także kolor absolutnie dla każdego – niezależnie od typu urody, karnacji, oprawy oczu, statusu społecznego, wieku, gustu i wszystkich innych czynników.
Szary dla eleganta
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Potęgę szarego można rozpoznać w modowych zwyczajach funkcjonujących już od lat. Czy zastanawialiście się, dlaczego tak często garnitury, marynarki czy eleganckie spodnie są właśnie koloru szarego? Właśnie ze względu na wrodzoną elegancję tej barwy. Jeśli zatem zbliża się jakaś okazja, podczas której powinieneś prezentować się z najwyższą klasą, nie zastanawiaj się długo – stawiaj na szarość. Klasyczny szary garnitur prezentuje się znacznie ciekawiej niż „pospolity” czarny. Sprzyja również dobieraniu dodatków – ładnie wygląda zarówno z białym, jak i czarnym. Jeśli okazja jest mniej oficjalna, mimo to musisz postarać się o szykowny wygląd – zaopatrz się w szary sweter albo szarą koszulę. Możesz też ubrać popielate spodnie.
Szary na co dzień
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

A szary na co dzień? Również będzie jak ulał! Szary daje każdemu facetowi ogromne pole do popisu. Sprawdza się zarówno w przypadku grubych swetrów, jak i sportowych bluz, koszul i „oldschoolowych” T-shirtów, kurtek, chinosów czy dresów. Mimo że jest stonowany, bywa bardzo różnorodny. Melanż, grafitowy, popielaty, antracytowy, szaro-czarny – to tylko niektóre ze „sposobów” na szary. Być może nie potrafisz samodzielnie nazwać poszczególnych odcieni szarego, ale jesteś w stanie bez problemu zauważyć wiele jego odmian. Wykorzystując je w obrębie jednej stylizacji, nigdy nie ryzykujesz modowej wpadki, przesady czy niepotrzebnego przesytu. Pozostajesz za to w granicach niewymuszonej, naturalnej mody. Ubierając się na szaro, nie jesteś przebierańcem, a facetem po prostu dobrze i z klasą ubranym.
Jak nosić szary?
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Pamiętajmy, że ubierając się w całości na szaro, warto rozróżniać poszczególne części garderoby różnymi odcieniami. Wybierając dla całej stylizacji ten sam odcień, możemy przez przypadek upodobnić się do czegoś w rodzaju dziwnego kokonu, z którego wystaje nam tylko głowa. Uznajmy, że czerń i biel to również odcienie szarości – będzie łatwiej. Poza tym pamiętajmy, że szary nie musi być gładki. To kolor, który doskonale poddaje się różnorodnemu wzornictwu – lubi kratki, jodełki, nadruki i inne mikro-wzorki, które stosowane z umiarem doskonale wzbogacą nasz wygląd, jednocześnie pozostając w granicach elegancji. Jeśli znudzi się noszenie samych szarości, pamiętaj, że szarość doskonale łączy się także z innymi, eleganckimi kolorami na czele z granatem i beżem.
Jak nie nosić szarego?
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Szary kolor średnio sprawdza się w połączeniu z mocnymi barwami (wyłączając czerń). Oczywiście nie jest to reguła. Sprawnie dobrane stylizacje, w których szary współgra z czerwienią lub zielenią są możliwe do skomponowania, jednak zdecydowanie trudniejsze niż w obrębie „bezpiecznych”, bardziej stonowanych barw. Lepiej będzie łączyć szary z „wyciszonymi”, nieco wygaszonymi kolorami – wtedy nie ryzykujemy wpadki. Warto też pamiętać, że chociaż szary świetnie wygląda w niemalże każdym typie garderoby – od skarpetek, poprzez spodnie, koszulę, aż po czapkę, szalik i rękawiczki, nie do końca sprawdza się na obuwiu, szczególnie tym wizytowym. Dzieje się tak ze względu na swoistą „delikatność” szarego – but powinien być mocniejszym, bardziej stabilnym elementem całej stylizacji. Szare buty nieco rozmywają się na tle palety barw zastosowanych w obrębie jednego stroju.
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie
Zrobiony na szaro? w modzie

Szary to zatem dobry kolor na wszystko. Jesienią odnajdzie się jeszcze lepiej, szczególnie w postaci dodatków, typu szalik czy czapka. Szarość rewelacyjnie pasuje też do płaszczy i kurtek zimowych. Inwestując w ubrania w tym odcieniu, nie ma opcji, byśmy zrobili swoją garderobę na szaro.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zrobiony na szaro? w modzie

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

  • Po zeszłorocznym sukcesie, ASICS wprowadza na rynek nowy, ulepszony NOVABLAST 2 z jeszcze lepszą...

W dziale Kultura

W dziale Sport



Do góry  //  Lifestyle   »   Moda i styl   »   Zrobiony na szaro? w modzie