Lifestyle   »   Podróże   »   Czarnobyl - ekstremalne miejsce na wakacje

Podróże

rss

Czarnobyl - ekstremalne miejsce na wakacje

2010.04.12//  D. Kwiecień
Mimo, że do okresu wakacyjnego zostało jeszcze kilka miesięcy Polacy już wykupują wycieczki turystyczne. Południowa Europa, Afryka – najczęściej wybieramy tzw. „ciepłe kraje”. Nie wszyscy jednak lubią standardowy i oklepany wypoczynek. Popyt wywołuje podaż, więc biura podróży zaczęły oferować ekstremalne miejsca, z których wrażenia mogą być naprawdę niezapomniane.
Wycieczka do Czarnobyla Całe miasto...
Wycieczka do Czarnobyla ...zostało opuszczone...
Wycieczka do Czarnobyla ... w jednej chwili

Gdy słyszymy nazwę Czarnobyl w głowie pojawiają się myśli o tragedii sprzed ponad dwudziestu lat, radioaktywnym promieniowaniu, przerażeniu. Obecnie to strefa zamknięta, do której można się dostać tylko dzięki specjalnym przepustkom. Takie przepustki oferują też biura podróży w ofertach swoich wycieczek do opuszczonego miejsca.
Wycieczka do Czarnobyla Elektrownia to...
Wycieczka do Czarnobyla ...obowiązkowy punkt...
Wycieczka do Czarnobyla ...wycieczki

W programie wycieczki jest oczywiście wizyta na terenie elektrownii, która zamknięta została dopiero w 2000 roku. Turyści mogą obejrzeć z odległości kilkudziesięciu metrów sarkofag okrywający feralny czwarty reaktor. Osłona jednak jest w złym stanie dlatego nie można podejść bliżej, a ta część wycieczki trwa dosyć krótko.
Wycieczka do Czarnobyla Niektóre miejsca...
Wycieczka do Czarnobyla ...można zobaczyć...
Wycieczka do Czarnobyla ...jedynie z daleka

Mimo tego, że w większości strefy dawka promieniowania jest bezpieczna dla człowieka, niektóre miejsca stanowią wciąż zagrożenie dla zdrowia i przebywanie w nich jest bezwzględnie zabronione. Takim miejscem jest między innymi Czerwony Las, którego drzewa obumarły po przejściu chmury radioaktywnego pyłu. Chociaż zrównano go z ziemią i obsadzono nową roślinnością, teren i bliskie jego okolice wciąż są niezwykle niebezpieczne.
Wycieczka do Czarnobyla Wycieczka do...
Wycieczka do Czarnobyla ...Czarnobyla to...
Wycieczka do Czarnobyla ...niesamowite przeżycie

Wejść nie można również na teren złomowiska. Jedynie z bezpiecznej odległości zwiedzający mogą obejrzeć ciężki sprzęt pozostawiony po akcji ratunkowej. Wraki ciężarówek, autobusów czy śmigłowców zostały tak bardzo napromieniowane, że nie nadawały się do dalszego żytku.

Miasto – widmo Prypeć to kolejny punkt wycieczki. Zbudowane dla pracowników elektrowni i ich rodzin zostało opuszczone w ciągu jednego dnia. Nagła ewakuacja mieszkańców pozostawiła po sobie niesamowity widok. Puste ulice, na których dostrzec można socjalistyczne plakaty przygotowywane na obchody 1 maja. Bloki mieszkalne, gdzie w środku nadal można znaleźć meble i rzeczy codziennego użytku. Przedszkole z porozrzucanymi zabawkami, pusty basen, wesołe miasteczko, nad którym góruje diabelski młyn. Wszystko to okryte martwą i nienaturalna ciszą.
Wycieczka do Czarnobyla Kiedyś zamieszkane...
Wycieczka do Czarnobyla ...dziś tylko...
Wycieczka do Czarnobyla ...zarośnięta ruina

Wycieczki najczęściej wyruszają ze stolicy Ukrainy – Kijowa. W cenie przejazd, załatwione przepustki, przewodnik, a nawet ciepły posiłek. Ile kosztuje taka wycieczka? Jest to zależne od biura podróży i ilości chętnych. Zazwyczaj jednak ceny wahają się od 70 do niecałych 200 dolarów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Czarnobyl - ekstremalne miejsce na wakacje

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Czarnobyl - ekstremalne miejsce na wakacje