Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Rowerowa jesień - dlaczego warto jeździć?

Forma i zdrowie

rss

Rowerowa jesień - dlaczego warto jeździć?

2015.09.21//  D. Jędrzejewska
Z rowerem sprawa jest prosta – jeśli tylko zaczniesz na nim jeździć, prawdopodobnie dasz się wkręcić. Najważniejsze to zacząć. Rower stopniowo opanowuje twoje życie – wraz z kolejnymi, pokonywanymi kilometrami wsiadasz na niego znacznie chętniej, wkrótce czyniąc go swoim głównym środkiem komunikacji. Zaczynasz zwykle od wycieczek, krótkich rundek gdzieś niedaleko domu. Potem masz ochotę na więcej – twoje rowerowe wypady wydłużają się, wkrótce rower staje się najlepszą formą relaksu i treningu jednocześnie. Na zaawansowanym etapie użytkowania roweru nie tylko na nim podróżujesz, organizujesz sobie wycieczki, ale wyciągasz go zawsze wtedy, gdy po prostu chcesz gdzieś dotrzeć – do pracy, do sklepu, do piekarni, do kumpla.
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?

Jesień sprzyja jeździe na rowerze. Zwykle przez jakiś czas cieszy nas w miarę dobrą pogodą, często mniej męczącą niż letnie upały. Zanim liście opadną, świat wygląda wyjątkowo urodziwie, przybierając masę kolorów, czego nie sposób nie dotrzeć na rowerowych wojażach. Jesienią dobrze zaopatrzyć się w bardziej wyspecjalizowaną, rowerową odzież – kurtkę przeciwwiatrową, przeciwdeszczową, cieplejszy polar, odpowiednie spodnie. Skompletowanie takiego zestawu to łatwa sprawa – prócz sklepów sportowych znane sieci hipermarketów często wzbogacają ofertę o sezonowe rowerowe kolekcje. Te z kolei zwykle są tańsze niż w znanych salonach sportowych. Na co więc czekasz? Skorzystaj z ładnej pogody, wyciągnij rower z garażu i daj się wkręcić. Dlaczego warto?
Rower – najlepszy sposób, by utrzymać dobrą kondycję
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?

Często bywa tak, że po letniej wytężonej aktywności, gdy wracamy do swoich codziennych obowiązków, trudno nam zorganizować sobie czas, by zadbać o kondycję. Nasze ciało przeważnie cierpi późną jesienią i zimą - noce wydłużają się, stopniowo robi się coraz chłodniej, a my coraz rzadziej mamy ochotę ruszyć się z domowej strefy komfortu. Rower nie boli tak jak bieganie i gwarantuje smak przygody bardziej niż nużąca, monotonna siłownia. Jeśli jeździsz na nim regularnie, wciąż utrzymujesz ciało w dobrej formie. Poza tym czerpiesz też inne zdrowotne korzyści: kształtujesz mięśnie nóg, najmocniej łydki, mięśnie pośladków, a nawet mięśnie brzucha. Wzmacniasz także swój kręgosłup, który codziennie woła o pomoc, gdy ty zbyt długo siedzisz przy biurku. Rower to także troska o serce - podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych.
Rower receptą na jesienną depresję
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?

Jak powszechnie wiadomo, jesień sprzyja depresji. Powolne, ale regularne pogarszanie się pogody, spadająca temperatura, dłuższe noce, aż wreszcie szaruga, brak słońca i długo utrzymujący się deszcz – to wszystko czyni nas wyjątkowo znużonymi, rozdrażnionymi, smutnymi i bez energii. Jak więc doładować baterie? Najlepiej na świeżym powietrzu, jeszcze lepiej – na rowerze. W czasie jazdy na rowerze uwalniają się endorfiny odpowiedzialne za poprawę naszego samopoczucia. Stabilizuje się także praca naszego układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Z miejsca stajemy się zdrowsi, bardziej zrelaksowani i tym samym szczęśliwi. Rower to doskonały „stresowyzwalacz” – podczas jazdy na rowerze nie tylko odwracamy uwagę od swoich problemów, ale jesteśmy też w stanie wszystko przemyśleć i dojść do racjonalnych wniosków. Zamartwianie się w czterech ścianach, zwłaszcza przed snem, to nie najlepszy sposób. Rozwiązań najlepiej szukać na zewnątrz. Po wysiłku fizycznym i kontakcie z przyrodą myśli stają się jaśniejsze, bardziej klarowne, a dobre samopoczucie pomaga znaleźć wyjście z każdej sytuacji.
Nie trać czasu i… oszczędzaj pieniądze
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?
Rowerowa jesień ? dlaczego warto jeździć?

Jesień to najlepszy moment, by oszczędzić trochę pieniędzy. Niedługo po powrocie z wakacji, a jeszcze przed okrutną zimą, która zmusza nas do wydawania pieniędzy na „ocieplający” ekwipunek (jak puchowa kurtka, solidne buty, dobre jedzenie, ogrzewanie), miesiące jesienne zwykle są bardziej ascetyczne. Skorzystaj z tego i potraktuj rower jako najtańszych środków komunikacji. Paliwo kosztuje, komunikacja miejska również – tymczasem rower nie wymaga żadnych opłat. Poza tym pozwala oszczędzić twój cenny czas. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz.

Regularne jeżdżenie na rowerze kształtuje charakter – ci, którzy dużo jeżdżą, są bardziej wrażliwi na otoczenie, skłonni to radosnej kontemplacji świata, pozytywnie nastawieni do życia, zdrowsi psychicznie i fizycznie. To cechy szczególnie przydatne, gdy za oknem zaczyna się jesień.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rowerowa jesień - dlaczego warto jeździć?

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Rowerowa jesień - dlaczego warto jeździć?