Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Samouzdrawianie. Jak umysł potrafi wpływać na ciało?

Forma i zdrowie

rss

Samouzdrawianie. Jak umysł potrafi wpływać na ciało?

2016.12.14//  P. Potocki
Tagi: Zdrowie
Jedność umysłu i ciała to nie jest idea, która narodziła się tu i teraz. Już w starożytności zwracano uwagę na istnienie związków pomiędzy ciałem i umysłem. Jednak dopiero teraz nauka jest w stanie potwierdzić to o czym przekonani byli Hindusi i Chińczycy już 5000 lat temu.

Czy nasze myśli mogą sprawić, że będziemy zdrowieć albo zachorujemy? Takie pomysły dla wielu z nas wydają się być nieprawdopodobne - także za sprawą konwencjonalnej medycyny, która robi wielkie postępy ale jednocześnie bardzo często popada w samouwielbienie nie dajac szans... nam samym.
A jednak... Coraz częściej zwraca się uwagę na siły, które drzemią w nas. Ba! Nie tylko drzemią ale oddziałują nas każdego dnia. Samospełniająca się obietnica, efekt placebo, czy wreszcie tak popularne leki homeopatyczne. Co za tym stoi? Czy nie aby nasz umysł?

Od dłuższego czasu trwają badania, które potwierdzają szokującą siłę naszego umysłu. Oto kilka przykładów na wpływ naszej psychiki na ciało:

Ellen Idler prowadziła badania dotyczące wpływu subiektywnej oceny stanu zdrowia na faktyczną długość życia. Wnioski z tych badań były niezwykle ciekawe - osoby o porównywalnym stanie zdrowia ale oceniające je gorzej, niż było w rzeczywistości żyły krócej od osób, które oceniały je realistycznie lub wręcz zbyt optymistycznie!

Przykładem jak może na nas działać stres są badania Janice Kicolt-Glaser i Ronalda Glasera. Stwierdzili oni, że ilość komórek odpornościowych w organizmach studentów przed egzaminem jest niższa, niż kilka tygodni po nim - gdy na organizm nie działa już stres egzaminacyjny.

Jeszcze bardziej oddziałujące na naszą wyobraźnię są badania dotyczące efektu placebo. Podczas badań dotyczących bólu pooperacyjnego wykazano, że w przypadku 33% badanych, którym podano placebo miało ono działanie podobne jak podana drugiej grupie pacjentów morfina. Czy w tym tkwi sekret działania leków homeopatycznych?

A skoro jesteśmy przy bólu pooperacyjnym warto wspomnieć o kolejnym ciekawym badaniu przeprowadzonym przez Lene Vase z Danii. Podzieliła ona pacjentów na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała lek przeciwbólowy w kroplówce - nie wiedzieli oni jednak kiedy lek jest uwalniany. Druga grupa otrzymywała lek bezpośrednio od lekarza, który w tym czasie prowadził również z pacjentami rozmowę. Okazało się, że pacjenci z drugiej grupy określali doznawany ból jako słabszy. To jednak nie koniec. Duńska naukowiec poszła o krok dalej i sprawdziła czy słowa lekarza mogą również działać na pacjentów w sposób przeciwny. Grupie pacjentów podano bardzo silny lek przeciwbólowy, jednak lekarz podczas rozmowy z pacjentami informował ich, że ból może się nasilić. I rzeczywiście tak się działo. Co więcej! Badania mózgów potwierdziły, że nie były to tylko subiektywne wrażenia pacjentów. Wniosek - słowa lekarza miały na pacjentów większy wpływ, niż leki!

To tylko mały przykład tego, jak wielki wpływ na nasze działa ma nasz umysł. Kolejne przykłady znajdziecie w fascynującej książce Jo Marchant - “Lek. Jak umysł wpływa na ciało” wydanej nakładem wydawnictwa GALAKTYKA. Książka może stać się dla nas inspiracją do refleksji na temat sił, które w nas drzemią. Zawarte w niej poruszające historie ludzi, którzy dzięki sile własnego umysłu i motywacji potrafili pokonać bardzo poważne choroby.


W książce znajdziemy wiele odpowiedzi na pytania jak wspomóc klasyczne leczenie farmakologiczne terapią w którą zaprzęgniemy własny umysł. Książkę Jo Marchant, pomimo naukowego charakteru książki (autorka jest doktorem genetyki, mikrobiologii medycznej i komunikacji naukowej), czyta się jednym tchem. To fascynująca podróż w głąb naszego umysłu, która będzie prawdziwie inspirującym przeżyciem i która może przynieść nam nie tylko zastrzyk wiedzy ale również sprawić by żyło nam się lepiej!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Samouzdrawianie. Jak umysł potrafi wpływać na ciało?
 / 
Komentarze do: Jak umysł potrafi wpływać na ciało?
Freddy pisze:

Umysł człowieka to prawdziwa potęga. Niestety wciąż mocno niedoceniany jest. A potrafi mieć bardzo pozytywny ale też i negatywny wpływ na nasze ciało. Swoją drogą poruszone wyżej leki homeopatyczne to ciekawa historia. Teoretycznie nie mają prawa działać - zatem jest to nabijanie ludzi w butelkę. Z drugiej strony ludzie wierzą w ich działanie i w ten sposób działają one jak swego rodzaju katalizator. Szkoda, że często bardzo kosztowny. Ale może im droższy lek tym ludzie bardziej wierzą w jego działanie. Cieżki temat do oceny :)

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale GryDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Samouzdrawianie. Jak umysł potrafi wpływać na ciało?