Lifestyle   »   Podróże   »   Manhattan - dzielnica Nowego Jorku uważana za światową stolicę

Podróże

rss

Manhattan - dzielnica Nowego Jorku uważana za światową stolicę

2010.09.21//  I. Rupa
Manhattan to jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Znajdują się tu zarówno liczne atrakcje turystyczne, jak i centrum finansowe - Wall Street. Manhattan jest najdroższą dzielnicą New York City zamieszkiwaną przez ponad 1,6 miliona ludzi - wśród nich bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi, jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej - Soho, Tribeca.
Zobacz także: Manhattan - miejsce gdzie żyje się pełną parą »Miasto sprawia wrażenie bardzo zatłoczonego, ze względu na codzienny napływ milionów ludzi dojeżdżających do pracy z innych dzielnic oraz z obszarów podmiejskich oraz turystów. Manhattan umownie dzieli się na 3 części: Downtown, Midtown i Uptown, z Piątą Aleją będącą granicą między częścią wschodnią - East Side, a zachodnią - West Side.
Manhattan Manhattan to...
Manhattan ...jedna z dzielnic...
Manhattan ...Nowego Jorku

Uptown w potocznym znaczeniu nie obejmuje bezpośrednio tereny na północ położonego Harlemu oraz jeszcze wyżej usytuowanych Washington Heights. Nazwy Manhattan używa się często wymiennie z New York lub New York City, ale tym w granicach Manhattanu.

To właśnie tu mieszczą się najwspanialsze galerie, muzea i teatry, a także przedstawicielstwa setek firm i banków. Na Wall Street, gdzie w XVIII wieku istniał targ niewolników, dziś znajdują się ważne instytucje w tym Giełda Nowojorska i ratusz miejski.
Manhattan Najczęściej odwiedzanym...
Manhattan ...miejscem...
Manhattan ...jest Time Square

Obok Wall Street najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Time Square - tu mieszkańcy miasta i turyści witają Nowy Rok, gdy diamentowa kula wystrzeli w górę.

Płucami tego wielkiego miasta jest Central Park, założony przez Fredericka Lawa Olmsteda i Galverta Vaux na nieużytkach i moczarach, a na jego budowę zwieziono 10 milionów wagonów kamieni i ziemi. Wokół parku znajdują się hotele i budynki mieszkalne o najwyższym na Manhattanie standardzie no i oczywiście wielkich czynszach.
Manhattan Płucami...
Manhattan ...Manhattanu jest...
Manhattan ...Central Park

W miarę zasiedlania wyspy nastąpił naturalny podział na mniejsze dzielnice, których nazwy związane były z osiedlającą się ludnością. Little Italy zajmują emigranci z Włoch, powoli wypierani przez rozrastający się Chinatown z ludnością chińską. Lower East Side kiedyś głównie zamieszkany był przez ludność pochodzenia żydowskiego. Każda z dzielnic jest wyjątkowa, w każdej jest wyczuwalny inny mikroklimat narodowościowy.
Manhattan Wokół parku...
Manhattan ...znajdują się...
Manhattan ...hotele

Theatr District - przeprowadzka w 1883 roku Metropolitan Opera House na Brodway przy 40 Ulicy pociągnęła za sobą liczne teatry i restauracje. W latach dwudziestych kiedy pojawiły się kina i ich świetlne reklamy, ulicę nazywano "Wielką Białą Drogą".

Rockefeller Center - to pierwszy na świecie kompleks architektoniczny z biurami, sklepami, lokalami rozrywkowymi, restauracjami i ogrodami. Empire State Building - symbol miasta oddany w 1931 roku. Z tarasami widokowymi na 86 i 102 piętrze skąd można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Budynek był przystosowany do cumowania zeppelinów.

Intrepid Sea-Air-Space Museum
- mieści się na lotniskowcu Intrepid z czasów II wojny światowej. Ekspozycje pokazują dzieje lotnictwa, badań oceanicznych oraz rakiet przyszłości.
Manhattan Manhattan...
Manhattan ...sprawia wrażenie bardzo...
Manhattan ...zatłoczonego

Siedziba ONZ - obecnie organizacja zrzesza ponad 180 krajów, do jej celów należy obrona prawa samostanowienia narodów. Do zbudowania siedziby powołano dwunastoosobową międzynarodową komisję.
Manhattan Manhattan to...
Manhattan ...najdroższa dzielnica...
Manhattan ...Nowego Jorku

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: medikoo.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Manhattan - dzielnica Nowego Jorku uważana za światową stolicę

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Manhattan - dzielnica Nowego Jorku uważana za światową stolicę