Lifestyle   »   Podróże   »   Krumlov - przepiękne miasto w kraju południowoczeskim

Podróże

rss

Krumlov - przepiękne miasto w kraju południowoczeskim

2010.08.07//  I. Rupa
Czeski Krumlov to jedno z najpiękniejszych czeskich, a może i europejskich, miast biorące swą nazwę nieprzypadkowo od słowa „kręty”. Plątanina uroczych, artystycznych uliczek ciągnących się wokół zakoli rzeki i wzgórza zamkowego zachwyci każdego.
Zobacz także: Krumlov - bogate w zabytki miasto w południowych Czechach »Miasto założone w XIII wieku, dziś jest mekką artystów, których atelier i galerie wciskają się w każdy zakątek. Wzdłuż rzeki stoją niesamowite, szalone ławeczki lokalnych twórców, zaś w ogrodach obok drzew rosną sobie kamienne i mosiężne rzeźby. Renesansowa architektura kamieniczek bardzo sprzyja tej kreatywnej atmosferze dając jednocześnie schronienie malutkim sklepikom z biżuterią, rękodziełem, obrazami i wszystkim, co w tym bajkowym mieście powstaje.
Krumlov Krumlov to przepiękne...
Krumlov ...miasto położone wśród...
Krumlov ...czarujących kamiennic i uliczek

Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Krumlov to jedynie 15 tysięcy mieszkańców żyjących w dżungli kameralnych hotelików, pensjonatów, restauracyjek i kafejek, w których sami prawdopodobnie bywają rzadko.

Zamek to niewątpliwie największa atrakcja tego pięknego, krętego miasteczka, strzeżona przez biedne niedźwiedzie, które codziennie rano wychodzą do kamiennego okopu po to, by na oczach tłumów zjeść wyrzucone - jak w zoo - warzywa. Przepiękne dziedzińce i podwórka, nad którymi króluje Hradek - bogato zdobiona wieża zamkowa to wizytówki Kurmlova. Zadbane, odnowione, czyste, pozwalają się przenieść w czasy odrodzenia.
Krumlov Miejsce to...
Krumlov ...jest mekką...
Krumlov ...artystów

Za dodatkową opłatą można z przewodnikiem przejść się po zamkowych komnatach i obejrzeć zgromadzone tam zabytkowe meble oraz inne unikatowe przedmioty arystokracji minionych stuleci. Każdego zauroczy także ciągnący się za zamkiem ogród, który doskonale wypielęgnowany chłodzi w upalne dni i zachwyca stoickim spokojem oraz magią kolorowych kwiatów.
Krumlov Krumlov jest wpisany...
Krumlov ...na listę...
Krumlov ...Światowego Dziedzictwa UNESCO

Krumlov ma też własny teatr, który kilka razy do roku organizuje operowe przedstawienia godne Bacha i Pucciniego. W doskonałym stanie, ale bardzo skrupulatnie chroniony, jest unikatem w skali Europy ze wszystkimi maszyneriami oraz austriackimi ozdobami na ścianach i sklepieniach.

Wszyscy, którzy wybierają się do południowych Czech, mogą wycieczkę do Krumlova połączyć z wizytą w Rozemberku, jeszcze mniejszej mieścince, która z kolei zachwyca ciszą i spokojem - turystów jest tu znacznie mniej. Nad niesamowicie malowniczym zakolem Wełtawy usadowiony jest dumny zamek oraz klasztor, zaś w dole miasta urocze rzeczne restauracyjki zapraszają na gulasz i piwo z najlepszym widokiem.
Krumlov Krumlov
Krumlov Krumlov
Krumlov Krumlov
Krumlov Krumlov
Krumlov Krumlov
Krumlov Krumlov

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: czech-unesco.org


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Krumlov - przepiękne miasto w kraju południowoczeskim

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Krumlov - przepiękne miasto w kraju południowoczeskim