Lifestyle   »   Podróże   »   Paryż - stolica mody, kultury i zaczarowane miasto zakochanych

Podróże

rss

Paryż - stolica mody, kultury i zaczarowane miasto zakochanych

2010.11.02//  I. Rupa
Francuskie miasto , Paryż, które słynie z Wieży Eiffla rocznie odwiedzane jest przez 30 milionów turystów z całego świata, co nie oznacza, że panuje tam tłok i przepych. Znajdziemy tu miejsca, gdzie każdy z nas będzie mógł w ciszy wypocząć oraz takie, gdzie będziemy mogli ostro zaszaleć. Kiedy przyjdzie nam ochota na relaks w postaci odwiedzania muzeów czy zwiedzania zabytków, także mamy tu wielkie pole do popisu. A może właśnie w tutaj zabierzemy swoją ukochaną? Cóż, jednym słowem miejsce to naprawdę warto zobaczyć.
Zobacz także: Paryż - wspaniała stolica Francji »Paryż to miasto – stolica Francji - położone w północnej części Republiki Francji, nad Sekwaną. Jest to miejsce fascynujące nie tylko ze względu na ogromną ilość przepięknych zabytków, ale także dlatego, że Paryż to po prostu stolica mody, kultury i rozrywki.
Paryż
Paryż
Paryż

Czego na pewno nie możemy przeoczyć będąc w mieście Wieży Eiffla:
  • Oczywiście samej wieży. To budowla zbudowana z metalowych elementów, zaprojektowana przez Gustave Eiffel’a. Przez tą 320 metrową budowlę przebiegają przez windy i schody. Jest ona symbolem Paryża oraz podstawą dla nadajników kilku stacji radiowych i telewizyjnych.
  • Katedra Notce-Dame to jedna z najbardziej prestiżowych budowli sakralnych wybudowanych w stylu gotyckim we Francji. Odegrała ona ważną rolę w historii Francji, jak i samego Paryża. W katedrze zobaczyć można wielkie organy, a pozycja organisty jest najbardziej cenioną posadą we Francji. Znajduje się tu także dzwon, który waży 13 ton i nosi imię Emanuel. Jego dźwięk wybija godziny, jak i przypomina o ważnych okazjach.
  • Luwr to dawna rezydencja królewska, a dziś znana nam przede wszystkim jako największy pałac i jedno z najbogatszych muzeów świata. Miejsce to składa się z 7 działów: starożytna sztuka Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu, malarstwo, rzeźba, sztuka dekoracyjna, rysunek. Do cenionych eksponatów należą: Mona Lisa, Wenus z Milo oraz stela z kodeksem Hammurabiego.
  • Paryski Łuk Triumfalny to fascynująca budowla powstała, by uczcić chwałę Napoleona. Łuk znajduje się pośrodku ronda imienia Charlesa do Gaulle’a. Rozchodzi się od niego promieniście 12 ulic. Zdobią go rzeźby Rude’a, Corota i Étexa.
  • Bazylika Sacré-Coeur to także jedna ze znanych budowli Paryża. Zbudowano ją z białego wapienia. Charakteryzuje się ona ciężką sylwetką, przeciążoną dekoracjami, przez co często poddawana była krytyce.
  • Zamek Monte Christo dumnie stoi w miejscowości Port-Marly. Wzniesiony został dla Aleksandra Dumasa, jednak właściciel musiał go sprzedać w 1848 roku. Następnie zamek został poważnie zniszczony. Odnowił go król Maroka - Hassanowi II. Od 1994 roku w zamku tym znajduje się muzeum.
  • Fort Boyard to forteca położona pomiędzy wyspami Île-d’Aix i Île-d’Oléron - zachodnie wybrzeże Francji. Powstała jako budowla obronna, a następnie służyła jako więzienie. Ma ona 68m długości, 31m szerokości i 20m wysokości. Co roku organizowany jest tam pokaz fajerwerków, który można oglądać z plaż otaczających fort.
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż
Paryż

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: paryz.miasta.org


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Paryż - stolica mody, kultury i zaczarowane miasto zakochanych

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Paryż - stolica mody, kultury i zaczarowane miasto zakochanych