Lifestyle   »   Podróże   »   Pamukkale - tureckie tarasy z wapienia

Podróże

rss

Pamukkale - tureckie tarasy z wapienia

2010.11.19//  I. Rupa
Dwieście kilometrów od tureckiego wybrzeża Morza Egejskiego, koło miejscowości Denizli, znajduje fantastyczne miejsce, duma Azji Mniejszej. Mowa tu o przepięknych, śnieżnobiałych tarasach Pamukkale.
Zobacz także: Pamukkale czyli tak zwana "bawełniana twierdza" »Pamukkale to miejscowość, która znana jest z basenów termalnych. Te zdrowotne zbiorniki zlokalizowane są na wapiennych wzgórzach, wyglądają jak białe balkony. Ponad gorącymi wodami wznosi się Hierapolis - miasto założone przez króla Pergamonu, miejsce kultu bogini matki ziemi.
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale

Wapienne tarasy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to od lat przyciąga tu kuracjuszy oraz spragnionych wrażeń turystów. To wspaniałe uzdrowisko uleczyło już wielu chorych.

Tarasy te fachowo nazywane są trawertynem lub źródleńcem. To nic innego jak porowata skała osadowa, która głównie składa się z kalcytu i aragonitu, która powstaje poprzez wytracanie się dwutlenku węgla z nawapnionej wody.
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale

Bilet wstępu do Pamukkale jest stosunkowo niedrogi, a więc dostępny dla każdego – kosztuje około 10 złotych. Znajdziemy tu także urocze hoteliki, gdzie nocleg kosztuje około 10 euro. Tureckie uzdrowisko to gorące miejsce, tylko w zimie czasami pada śnieg.

Główną zasadą korzystania z uzdrowiska jest chodzenie boso – strażnicy pilnują tego nakazu. Zwiedzanie najlepiej zacząć od dołu idąc groblą prowadzącą do ruin Hierapolis przez kilkaset metrów pod górę.
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale

Po starożytnym mieście - Hierapolis zachowało się wiele zabytków. Większość z nich znajduje się na środku miasta. Podziwiać tutaj możemy: potężny starożytny rynek, zwany z grecka agorą, przepiękną bramę miejską, tzw. łuk Dominicjana, z dwiema bliźniaczymi wieżami.

Na wzgórzach, które otaczają Hierapolis możemy podziwiać przepięknie odrestaurowany teatr z czasów rzymskich oraz pozostałości świątyni Apollona. Naszą uwagę z pewnością przyciągną ruiny bazyliki św. Filipa wzniesionej w czasach bizantyjskich.
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: podroze.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Pamukkale - tureckie tarasy z wapienia

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Pamukkale - tureckie tarasy z wapienia