Lifestyle   »   Podróże   »   Toskania jest... kobietą

Podróże

rss

Toskania jest... kobietą

2012.08.12//  A. Luśtyk
Idealny wypoczynek to przede wszystkim święty spokój. Wiele osób, które potrzebują wytchnienia, wyobrażają sobie oddalony od miastowego zgiełku domek otoczony zielenią, wypełniony ciszą i słońcem. Jego kuchnia powinna być bogata w regionalne przysmaki, a w ogródku musi znajdować się wygodny leżak. Ta arkadia powinna być oddalona kilkadziesiąt kilometrów od miasta, zapewniającego dostateczną ilość rozrywek. Miejscem, które gwarantuje to wszystko, jest jeden z najpiękniejszych regionów Włoch – Toskania, kraina dotknięta przez Boga.
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą

Pisarze i reżyserzy chętnie obramują swoje historie przepiękną włoską scenerią. Romantyczne wątki doskonale komponują się z ciepłymi barwami Toskanii. Nic więc dziwnego, że kojarzy się ona z pięknem, delikatnością, spokojem i odpoczynkiem. Bohaterowie książek odnajdują w niech duchową równowagę i spokój wewnętrzny. Być może są to tylko mity, a być może magiczne właściwości tej cudownej krainy. Toskania bowiem, zgodnie z tym, co widać na filmach, to kwintesencja piękna. Miasteczka, w których czuć oddech historii i prowincje o charakterze spokojnej wsi. Ten region Włoch doskonale łączy przeszłość i teraźniejszość, nowoczesność i tradycję. Można w niej odnaleźć błogą ciszę i miasta tętniące dynamizmem.
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą

Zwiedzanie Toskanii nie ma nic wspólnego z monotonią. Obowiązkowym punktem dla każdego turysty jest Florencja – miejskie serce regionu. Powstałe jeszcze przed naszą erą, oferuje bogatą ofertę zabytków do obejrzenia. Najbardziej znanym miejscem we Florencji jest oczywiście katedra Santa Maria del Flore (Katedra Matki Boskiej Kwietnej). Potężna marmurowa budowla w stylu gotyckim, wzniesiona na początku XV w. Innym charakterystycznym punktem Florencji jest Most Złotników, unoszący się nad rzeką Arno, Dzwonnica Giotta, Baptysterium San Giovanni - najstarszy budynek we Florencji (a w nim Drzwi Raju, dzieło Lorenza Ghibertiego). Dodatkowo znajduje się tam kilka polskich akcentów – w Santa Croce, w kaplicy Salvatich znajduje się nagrobek córki kolekcjonerki Izabeli Czartoryskiej – Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, a w kościele San Marco przy Piazza San Marco pochowany jest Stanisław Poniatowski, książę, bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą

Oczywiście Florencja to tylko początek listy pięknych miejsc, które można odwiedzić w Toskanii. Kolejne ciekawe punkty na mapie tego regionu to Piza i Siena, w których znajdują się jedne z najsłynniejszych włoskich zabytków: Krzywa Wieża w Pizie oraz główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico, Torre del Mangia i ratusz w Sienie. To zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Wąskie urokliwe uliczki, kamienne budynki, starożytny charakter miejscowości przeplata się z nowoczesnym zagospodarowaniem przestrzeni. Ulice pełne są mniejszych i większych knajpek, bez trudu można odnaleźć kluby. Brak nachalnych reklam, które burzyłyby atmosferę starych miast i niszczyły piękny wygląd odrestaurowanych budynków.
Zobacz także: Toskania - zobacz galerię zdjęć »Wizytówką Włoch są piękne miasta. W każdym z nich znajduje się coś wartego uwagi. Stanowią one jednak tylko część uroku, z których Włochy słyną od stuleci. W Toskanii znajduje się także część Apeninów, gratka dla wielbicieli górskich rozrywek. Do tego regionu przynależy także archipelag toskański, a wśród nich wyspy takie jak Elba, Montecristo czy Capraia. Ogromnym walorem Toskanii jest jego przyroda. Może niezbyt bujna, aczkolwiek bardzo charakterystyczna. Jej stałym elementem są cyprysy – rosną praktycznie wszędzie. Ich elegancki wygląd sprawia, że nawet niezamieszkałe tereny wyglądają schludnie. Słońce, kolejny stały element toskańskiego obrazka, ciepło oświetla zielone wzgórza. Popularnym widokiem są pola, usiane drzewkami oliwnymi – nadają one okolicy ładny, ciekawy i jednocześnie charakterystyczny zapach. Udzielają także schronienia podróżującym – w letnie miesiące w okolicach południa trudno jest wytrzymać bezpośrednio pod toskańskim słońcem.
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą

Ta część świata wygląda swojsko, sielsko i wiejsko. Syci wzrok i niezmiennie zachwyca. Jeśli kogoś Toskania jeszcze nie przekonuje, to z pewnością ulegnie jej wybitnej kuchni. Pyszna bruschetta z pomidorami to chyba najbardziej popularna z włoskich przekąsek. Robi się ją z niesolonego chleba, specjału, z którego ten region słynie. Innym toskańskim wynalazkiem jest panzanella - sałatka chlebowa oraz nadziewane kwiaty cukinii. Warte polecenia są także desery: panna cotta oraz tiramisu. Panna cotta to gotowana śmietanka z żelatyną i cukrem, polana karmelem, musem owocowym albo gorącą czekoladą. Natomiast tiramisu reklamuje się samo, ponieważ jego nazwa oznacza tyle co „unieś mnie w górę”. Przekładając na nasze, będzie to oznaczało „niebo w gębie”. Tiramisu zwykle podaje się do kawy, jednak godne pocenia jest podanie do niej świeżych owoców, czyli przygotowanie wersji letniej, tzw. tiramisu estivo.
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą

Toskania nadaje nowe znaczenie słowu „piękno”. Pieści wszystkie zmysły, jest urocza, seksowna, słoneczna i zawsze radosna – idealna partnerka na wakacje. Dzięki niej można skosztować wybornej kuchni, odwiedzić pięknie zachowane miasta, uciec na łono natury. Pozwala w pełni zasmakować włoskiego wynalazku – „dolce far niente” - czyli słodkiego nieróbstwa.
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą
Toskania jest kobietą

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Toskania jest... kobietą

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Toskania jest... kobietą