Lifestyle   »   Kosmetyki   »   Wąsy - wizerunkowy obciach Polaka?

Kosmetyki

rss

Wąsy - wizerunkowy obciach Polaka?

2015.08.10//  D. Jędrzejewska
Polska jest krajem przywiązanym do wąsów głównie ze względu na aspekt historyczny. Wąsy nosił Jagiełło, Piłsudski czy Wałęsa, wąsy wciąż też kojarzą się z sarmackim rodowodem. Dzisiaj jednak panowie z wąsem wyraźnie znikają z polskiego krajobrazu. Adam Małysz – najsympatyczniejszy polski wąsacz - wydaje się przedstawicielem ostatniego pokolenia, które z upodobaniem pielęgnowało zarost pod nosem. Statystki pokazują, że za czasów wielkich sukcesów naszego skoczka wąsy nosił aż co siódmy Polak. Dla porównania – wąsaczem jest zaledwie co czterdziesty Niemiec i co czterechsetny Francuz.
Wąsy – dziwny wyraz niekonsekwencji?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?

Mimo rozprzestrzeniającej się w ekspresowym tempie mody na zarost, moda na noszenie samych wąsów, bez asysty brody, przejawia się ledwie w nieśmiałych przykładach, bardziej jako wyraz ekscentryzmu i staroświeckości lub zorganizowanej akcji. Jeśli już, wąsy da się zauważyć raczej w wersji amerykańskiej – są krótko i równo ścięte, nie wystają poza linię warg, ani na wargi nie nachodzą. Wąsy są vintage, a vintage to ostatnimi czasy słowo klucz. Wrogom wąsów wiele dał do myślenia choćby Brad Pitt, najbardziej męski i popularny z metroseksualistów świata, który mniej więcej w 2013 roku zaczął pokazywać się na salonach z nieśmiałym wąsem pod nosem. Jeśli Pitt uważa, że w wąsach nie ma obciachu, to dlaczego my mielibyśmy uważać inaczej? Swoje trzy grosze do reaktywacji wąsów dorzuciła akcja „Movember” - uczestnictwo w niej polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie, co ma podnieść męską świadomość na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty. Do akcji chętnie dołączyły światowe gwiazdy, jak Ryan Gosling, Ashton Kutcher czy etatowy James Bond – Daniel Craig (który akurat w listopadzie ze względu na zobowiązania aktorskie nie mógł zapuścić prawdziwych wąsów, nosił więc sztuczne).
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?

A jednak – mimo pospolitego ruszenia – wąsy wydają się wyrazem dość osobliwej niekonsekwencji. Jednoczesne posiadanie brody i wąsów da się bowiem wytłumaczyć żelazną zasadą – „nie golę się i już!”. Istotę istnienia wąsów już nie tak łatwo uzasadnić – golę się, ale… nie w całości? Dlaczego? No właśnie. Wąsy wydają się mało praktyczne i średnio uzasadnione. Skąd więc ten polski, wąsaty rodowód?
Polski wąs
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?

Jeszcze w literaturze i malarstwie sprzed wieku barwny i oczywisty był obraz szlachcica z obowiązkowym wąsem, który wówczas traktowano jako broń przeciw cudzoziemszczyźnie, niemalże jako symbol narodowy. I tak Polakom już zostało na lata. Gdy rozejrzeć się po współczesnym pokoleniu pięćdziesięcio – sześćdziesięciolatków – wąsaczy znajdziemy tu co nie miara. Również w polskiej polityce. Świat się jednak zmienia, a dowodem na to był doniosły moment, w którym sam Bronisław Komorowski, wówczas głowa państwa, postanowił w pewnym momencie swoje epickie wąsy zgolić. Poszedł w ten sposób w ślad polityki zagranicznej – w Ameryce przecież polityk z wąsem jest wręcz nie do pomyślenia. Wąs w tamtych stronach to raczej wyraz zaściankowości, nieucywilizowana. Dziś można zaśmiać się nieco ironicznie, że Komorowski wraz ze zgoleniem wąsów stracił moc, czyli poparcie, niczym Samson po obcięciu włosów. A jednak istnieją polscy wąsacze, których trudno byłoby nazwać zaściankowymi. I tutaj warto przywołać Zbigniewa Bońka, który w Europie czuje się jak w domu, swobodnie obraca się wśród piłkarskich, światowych wyższych sfer, jednak wąsa wciąż nosi.
Czy warto zapuścić wąsa w XXI wieku?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?
Wąsy ? wizerunkowy obciach Polaka?

Niektórzy nadal twierdzą, że wąs dodaje facetowi męskości. Wąs ten – pamiętajmy jednak – powinien być w miarę możliwości gęsty i krótki. Wąsy przerzedzone i rzadkie bardziej kojarzą się z brakiem dojrzałości lub… kulturą disco polo. Zadbany, solidny, świadomie noszony i zestawiony z eleganckim wizerunkiem wąs może być czymś więcej – wyrazem przekory i buntu wobec obecnie panujących trendów i nowoczesności. Dowodem na gentlemaństwo noszącego, jego staroświeckość, nostalgię za minionymi czasami, alternatywność. Taki wąs – wyraz idei – ma sens. Choć nie przez wszystkich może zostać dobrze odczytany, szczególnie przez…

Kobiety. Płeć piękna za wąsami nie przepadała nigdy. Wąsy łaskoczą podczas całowania, bywają nieestetyczne – do wąsów przyczepiają się resztki jedzenia. Mokre wąsy, zanurzone w szklance herbaty, wcale nie wyglądają dobrze. Czy warto damski pogląd na ten temat brać poważnie? Nieszczególnie – jak naprawdę kocha, to będzie cię kochać również z wąsem. Oby zadbanym.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wąsy - wizerunkowy obciach Polaka?

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Kosmetyki   »   Wąsy - wizerunkowy obciach Polaka?