Lifestyle   »   Podróże   »   Jak nie zginąć w podróży?

Podróże

rss

Jak nie zginąć w podróży?

2016.05.05//  S. Sikorska
Podróżowanie kojarzy się głównie ze zwiedzaniem i podziwianiem pięknych widoków, ewentualnie niezapomnianym wypoczynkiem, jednak warto pamiętać, że wycieczki wiążą się też z wieloma niebezpieczeństwami. Oczywiście, w domu czy w pracy również czyhają na nas rozmaite zagrożenia, ale opuszczając względnie bezpieczny zakątek najbliższej, dobrąą nam znanej okolicy, dobrze jest mieć się na baczności. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w obcym miejscu należy zachować szczególną ostrożność. Ale na co tak naprawdę powinniśmy uważać?
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?

Wypadki drogowe
Wypadki komunikacyjne są jedną z częstszych przyczyn przedwczesnej śmierci w Europie. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015r. na polskich drogach zginęło ponad 2900 osób. Śmierć w wypadku może spotkać nas wszędzie, dlatego zarówno kierowcy, jak i pasażerowie zawsze powinni zachowywać wyjątkową ostrożność. Niemniej jednak, podróże dodatkowo zwiększają ryzyko zgonu w wypadku drogowym. W dużej mierze wynika to z nieznajomości zagranicznego kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców w obcych krajach. Poza tym urlop to czas, kiedy wiele osób jest wyluzowanych tak bardzo, że zapominają nawet o dokładnym rozejrzeniu się w obie strony przed przejściem przez pasy, natomiast ludzie wybierający się na wakacje własnym samochodem, często prowadzą zbyt długo i lekceważą zmęczenie oraz obniżoną koncentrację.
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?

Wypadki na morzu
Chociaż do takich incydentów dochodzi także w wielu innych sytuacjach, to jednak na wakacjach, szczególnie w egzotycznych krajach, gdzie zasady bezpieczeństwa nie są przestrzegane tak restrykcyjnie, jak w krajach wysoko rozwiniętych, warto zachować ostrożność. Zdecydowanie nie powinniśmy wsiadać na statki i łodzie, kiedy odnosimy wrażenie, że znajduje się na nich zbyt wielu pasażerów. Tonące od przeładowania promy to zmora szczególnie w krajach azjatyckich. Czujność wskazana jest głównie w miastach typowo turystycznych, w których na wycieczkę promem lub łodzią wybiera się ogromna grupa osób. Dobrze jest też zastanowić się dwa razy przed wejściem na tratwę, która bywa jedną z większych atrakcji w niewielkich miejscowościach leżących np. w Tajlandii lub w Indiach.
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?

Utonięcia
W Polsce dochodzi do nich każdego roku, mimo że na większości legalnych kąpielisk o bezpieczeństwo wczasowiczów troszczą się wykwalifikowani ratownicy. Zagranicą bardzo często w ogóle ich nie ma lub nie są w stanie zapanować nad setkami osób przebywających w jednym czasie na plaży. Dlatego każdy turysta powinien sam dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Podstawową zasadą jest rezygnacja z eksploracji zbiorników, które nie są nam znane. Nigdy nie należy wchodzić do wody, jeśli nie znamy głębokości akwenu i nie mamy pewności, że nie ma w nim niespodziewanych spadów. Lepiej darować sobie też kąpiele przy silnych falach i skakanie do wodyze skarp czy klifów. Absolutnie nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Także jeśli nie znamy języka i nie możemy przeczytać tabliczek ostrzegawczych, lepiej ograniczyć się do opalania.
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?

Zatrucie pokarmowe
Podróżując do obcych krajów, większość osób chce zasmakować w lokalnej kuchni. Zanim jednak zamówimy potrawy o dziwnie brzmiących nazwach, powinniśmy dokładnie wypytać, jakie są ich składniki. Należy upewnić się, że jedzenie obcego pochodzenia nie będzie szkodliwe dla zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że układ pokarmowy turystów z Zachodu może po prostu nie być przystosowany do trawienia specyficznych pokarmów np. kuchni azjatyckiej. Lepiej więc ograniczyć obce nam produkty żywieniowe do minim. zasady bhp nie wszędzie są przestrzegane tak, jak w wysoko rozwiniętych krajach. Należy więc liczyć się z tym, że nie wszystko przygotowywane jest w sterylnie czystych warunkach. 
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?
Jak nie zginąć w podróży?

Zabójstwa
Zabitym można zostać w każdym miejscu na świecie, w swoim domu również. Mimo to w niektórych obcych miejscach ryzyko, że padniemy ofiarą morderstwa jest większe niż w rodzinnej miejscowości. Wybierając się zagranicę, warto dowiedzieć się, których obszarów powinniśmy unikać. Dotyczy to głównie dużych, zaludnionych miast, bo w każdym z nich są dzielnice, od których trzymać daleko. Oczywiście, w dzisiejszych czasach trzeba pamiętać też o zagrożeniu terrorystycznym. MSZ regularnie informuje, z odwiedzin których państw lepiej zrezygnować.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak nie zginąć w podróży?

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Jak nie zginąć w podróży?