Lifestyle   »   Podróże   »   Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje

Podróże

rss

Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje

2018.05.16//  P. Potocki
Przed nami sezon wakacyjny, na który czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Nic dziwnego, przecież każdemu należy się zasłużony wypoczynek. Dla jednego będzie to wyjazd nad polskie morze, dla drugiego wędrówki po górskich szlakach, ktoś inny zdecyduje się na egzotyczne przygody w dalekich krajach. Niezależnie od tego co wybierzemy, powinniśmy pamiętać o pewnych sprawach, które należy załatwić przed wyjazdem. O czym musimy pamiętać? Poniżej prezentujemy pięć porad, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto zamierza wyjechać na urlop.
Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje
Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje
Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje

Ubezpieczenie turystyczne
Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć w czasie wakacyjnych wojaży. Jednakże powinniśmy cechować się przezornością i zapobiegliwością, aby uniknąć wielu problemów jakie mogą nas spotkać w podróży. W tym celu warto jest pomyśleć o zakupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Oczywistą rzeczą jest specjalna polisa turystyczna, która ma nam zapewnić bezpieczeństwo w podróży. Jest ona niezwykle przydatna w sytuacji wypadku lub konieczności skorzystania ze służby zdrowia za granicą. Pomoc medyczna wiąże się bowiem często z obowiązkiem poniesienia kosztów jej udzielenia, co w niektórych przypadkach może zrujnować nasz domowy budżet. To jednak nie wszystko, warto bowiem wziąć także pod uwagę ubezpieczenie nieruchomości. Podczas naszej nieobecności możemy zostać okradzeni, dlatego też dobrze pomyśleć wcześniej o odpowiednim zabezpieczeniu naszego dobytku, na który pracowaliśmy przez długie lata. Odpowiednio dobrana polisa zapewni ochronę nie tylko przed kradzieżą z włamaniem, dewastacją i rabunkiem, ale także przed pożarem oraz wystąpieniem innych nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki ubezpieczeniu możemy cieszyć się spokojnym snem w trakcie naszych wymarzonych wakacji. Tego typu ochrona nie jest przesadnie droga, natomiast może okazać się niezwykle przydatna w nieprzewidzianej sytuacji.

Sprawdź stan swojego samochodu
Jeżeli wyjeżdżamy na urlop samochodem, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Na szczególną uwagę zasługują hamulce oraz ogumienie. Elementy te mają bezpośrednie przełożenie na poczucie naszego bezpieczeństwa. Istotne są również światła, które zapewniają odpowiednią widoczność na drodze dla innych użytkowników. Warto sprawdzić też poziom oleju, gdyż jego niedobór może skutkować poważną awarią, a ponadto umyć auto przed podróżą i wyczyścić je w środku. Zawsze przyjemniej podróżuje się czystym samochodem. Dodatkowo, wygląd auta świadczy o jego właścicielu, o czym także należy pamiętać. Wybierając się w podróż samochodem, powinniśmy starannie zaplanować trasę, a najlepiej przygotować również szlaki alternatywne, z których będziemy mogli skorzystać w razie potrzeby. Nie zawsze bowiem wskazania nawigacji satelitarnej pokrywają się z rzeczywistością, zwłaszcza w krajach o gorzej rozbudowanej sieci dróg. W takim razie dobrze będzie, gdy zaopatrzymy się także w tradycyjną mapę, z której przecież nie musimy korzystać.

Pamiętaj, aby wymienić pieniądze
Obecnie coraz popularniejsze stają się płatności bezgotówkowe. Rozwiązanie to ma swoje niepodważalne zalety, chociażby w postaci dostępu do wszystkich środków zdeponowanych na koncie, a ponadto jest bardzo wygodne. Płacąc kartą nie musimy się martwić o wymianę waluty, albowiem odpowiednia kwota jest automatycznie pobierana z naszego rachunku. Mimo wszystko zawsze warto jest mieć ze sobą pewną sumę w gotówce. Nie wszędzie bowiem możliwe będzie wykonanie płatności kartą, szczególnie w bardziej egzotycznych krajach. Warto więc wymienić wcześniej odpowiednią sumę, która pozwoli nam na swobodne poruszanie się w miejscu, do którego się udajemy.

Powiedz o wyjeździe sąsiadom
Nawet najlepsze ubezpieczenie nie ochroni przed samym faktem włamania. W tym celu niezwykle pomocni mogą okazać sąsiedzi. Jeżeli powiemy im, że wyjeżdżamy na kilka dni, wówczas mogą oni rzucić okiem na nasze mieszkanie. W przypadku dziwnych odgłosów dochodzących z klatki schodowej, sąsiedzi będą mogli nie tylko spróbować wystraszyć ewentualnych włamywaczy, ale również i wezwać odpowiednie służby w razie potrzeby. Jeżeli jesteśmy z naszymi sąsiadami w bardzo dobrych stosunkach, możemy im nawet przekazać klucze do naszego mieszkania na czas wyjazdu. Wówczas będą oni mogli pod naszą nieobecność wejść do środka i zapalić światło oraz odsłonić rolety, aby zmylić potencjalnych złodziei. Ponadto sąsiedzi podleją nam kwiaty i ogólnie sprawdzą czy wszystko jest w porządku. Warto również zawiadomić członków naszej rodziny. Dobrze, aby ktoś wiedział o tym, gdzie jesteśmy i na jak długo wyjechaliśmy. W razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji, na przykład zalania mieszkania, będziemy mogli liczyć na ich pomoc.

Co by było gdyby...?
Przed wyjazdem warto zadać sobie jeszcze niezwykle filozoficzne pytanie „co by było gdyby...?” - gdyby zepsuł się nasz samochód, gdyby zdarzył się nam wypadek, gdyby trzeba było kogoś o czymś poinformować. Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy wyobrazić sobie pewne nieprzewidziane sytuacje, które mogą przydarzyć się nam w podróży, a następnie pomyśleć w jaki sposób moglibyśmy uporać się z problemami. W tym celu dobrze jest przygotować sobie papierowy notatnik, w którym zapiszemy numery telefonów i adresy do bliskich nam osób. Podobnie należy przygotować sobie numery do miejscowych służb – policji, straży pożarnej czy też pogotowia ratunkowego. Dobrze jest wziąć ze sobą tradycyjną mapę, na wypadek awarii nawigacji satelitarnej oraz pewną sumę pieniędzy w gotówce, nawet jeśli mamy pewność, że u celu będziemy mogli płacić kartą. Dokumenty, które ze sobą zabieramy – na przykład dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, wizę – powinniśmy schować w taki sposób, aby niemożliwe było ich przypadkowe zgubienie czy też skradzenie. Podobnie uczyńmy z potwierdzeniami rezerwacji naszych noclegów. Oczywiście, możemy mieć je w telefonie, jednakże powinniśmy brać pod uwagę fakt, że sprzęt elektroniczny może ulec awarii. W takim przypadku tradycyjne potwierdzenie będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zapominajmy również o lekach, nie tylko wówczas, gdy jesteśmy przewlekle chorzy. W podróży także może nas dopaść przeziębienie lub ból gardła. Lepiej mieć zawsze przy sobie odpowiednie lekarstwa, aby nie szukać na miejscu apteki. Z kolei informację o przewlekłych chorobach i zażywanych lekach warto mieć zawsze przy swoich dokumentach, podobnie jak o naszej grupie krwi.

Do każdego wyjazdu wakacyjnego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Oczywiście, musimy mieć na uwadze dokąd jedziemy, jaka jest specyfika naszego miejsca docelowego, na jak długo, o jakiej porze roku, czy cierpimy na jakieś przewlekłe choroby. Jeśli o wszystkim pomyślimy zawczasu, będziemy cieszyć się długo wyczekiwanym wyjazdem i z całą pewnością nic nam go nie zakłóci. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć absolutnie wszystkiego, ale zawsze możemy wykazać się zapobiegliwością, która pozwoli nam uniknąć wielu poważnych problemów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Lifestyle   »   Podróże   »   Wyjeżdżaj bez obaw! 5 ważnych spraw do załatwienia zanim wyjedziesz na długie wakacje