Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Proste sposoby na lepszą pamięć

Forma i zdrowie

rss

Proste sposoby na lepszą pamięć

2021.02.24//  S. Sikorska
Jak często zdarza Ci się zapomnieć, po co poszedłeś do kuchni? Miewasz problemy z zapamiętaniem, gdzie położyłeś kluczyki, nie wiesz, kiedy są urodziny najbliższych Ci osób, a chcąc kupić 3 produkty, musisz spisywać listę zakupów? Warto wreszcie podjąć tę męską decyzję i zacząć trenować pamięć! Powinieneś bowiem wiedzieć, że mózg należy ćwiczyć prawie tak samo jak mięśnie. Bez odpowiednich starań szybko odczujesz skutki wyeksploatowania materiału i zaczniesz zapominać dużo więcej niż przeciętny człowiek. Jak więc dbać o pamięć?
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć

Wysypiaj się
To uniwersalna rada dotycząca dobrej kondycji całego organizmu. Właściwa dawka odpoczynku jest potrzebna zarówno dla sprawności fizycznej, jak i emocjonalnej oraz intelektualnej. Wypoczęty mózg działa kilkukrotnie lepiej od przemęczonego. Naukowcy uważają nawet, że skrócenie przeciętnego snu o 3-4 godziny może wielokrotnie obniżyć sprawność zapamiętywania codziennych spraw. Optymalna ilość snu, czyli 7-8 godzin to okres idealny do utrwalenia nowych wspomnień uchwyconych przez mózg. Zarywając jedną noc, powinno się też pamiętać, że często przespanie następnej nocy może być niewystarczające do pełnej regeneracji komórek. Jeśli natomiast nie da się spać 7-8 godzin w ciągu nocy, dobrze jest rekompensować sobie niedospane godziny 45-minutowymi drzemkami w ciągu dnia.
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć

Zdrowo się odżywiaj
Nie ma w tym ani grama przesady, że zdrowa dieta wpływa na kondycję mózgu, a co za tym idzie, może przekładać się na lepszą pamięć. Jakie produkty najlepiej wspomagają proces zapamiętywania i odtwarzania wspomnień? Przede wszystkim są to zdrowe tłuszcze nienasycone, głównie kwas omega-3 oraz świeże warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały. Rafinowane cukry oraz węglowodany powinno się natomiast ograniczyć do minimum. Dokładniej oznacza to, że warto włączyć do diety możliwie najwięcej ryb, szczególnie łososia i tuńczyka, a także oleju kokosowego i oliwy z oliwek oraz brokułów, kalafiora, selera, orzechów włoskich. Do przypraw warto dołączyć kurkumę i samo curry.
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć

Regularnie się ruszaj
Trening pamięci może, a nawet powinien iść w parze z treningiem mięśni. Naukowcy dowiedli, że regularne podejmowanie aktywności fizycznej pomaga dotlenić mózg, a co za tym idzie, zwiększa jego możliwości, w tym także te związane z zapamiętywaniem. Zwiększony przepływ krwi wynikający z wykonywanych ćwiczeń ruchowych korzystnie wpływa na zdolność szarych komórek do przechowywania wspomnień. Średnia porcja ruchu dla dorosłej osoby powinna wynosić minimum 150 minut ruchu tygodniowo. Przy intensywniejszych ćwiczeniach zdrowe dla mózgu będzie choćby 75 minut w tygodniu. Poza ćwiczeniami aerobowymi, które są najlepsze dla mózgu, cenne okazują się ćwiczenia odprężające. Oznacza to, że dobrze może być joga, a także zwykłe uprawianie sportu, którego zadaniem w tej sytuacji będzie nie tyle samo rozruszanie ciała, co zrelaksowanie i odstresowanie człowieka tak, by jego umysł stał się „jaśniejszy” i lepiej przygotowany do gromadzenia nowych informacji. Pozytywnie na pracę mózgu wpłynie nawet 20 minut marszu na świeżym powietrzu!
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć

Ćwicz umysł
To najdoskonalszy sposób na zachowanie sprawności intelektualnej tak długo, jak to możliwe! Rozwiązywanie krzyżówek, zagadek logicznych, gry logiczne, pamięciowe, strategiczne – wszystko to zmusza umysł do wytężonego wysiłku, a w przypadku komórek nerwowych – tak samo w mięśniach, liczy się po prostu systematyczność treningów. Nawet ludzie wykonujący na co dzień pracę umysłową nie są zwolnieni z potrzeby ćwiczenia szarych komórek. Mózg łatwo przyzwyczaja się do rutynowych działań, więc ugruntowane schematy postępowania, wbrew pozorom, nie wymagają tak wiele myślenia, jak nam się wydaje. Nawet układanie puzzli czy gra z dzieckiem w proste łamigłówki logiczne to świetny sposób na ćwiczenie mózgu! Jeśli brakuje czasu na rozwiązywanie typowych zadań, można organizować je sobie samodzielnie, np. zabierając listę zakupów ze sobą, ale używając jej tylko w razie konieczności albo ucząc się prostych, codziennych spraw na pamięć.
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć
Proste sposoby na lepszą pamięć

Spotykaj się z przyjaciółmi
Nie ma nic nadzwyczajnego w przyznaniu, że kontakt z ludźmi zmusza człowieka do zwiększonej uwagi i intensywnego korzystania z pamięci. Samo zapamiętywanie imion i przypisywanie ich do konkretnych twarzy dla wielu osób jest już nie lada wyczynem. Rozmawiając w większej grupie, trzeba umieć skupiać uwagę na zmieniających się tematach przewodnich, wykopywać z pamięci informacje, jakie wcześniej zdobyło się na temat poszczególnych znajomych, łączyć je w ciągi przyczynowo-skutkowe, jednocześnie zadając pytania i odpowiadając na te zadane przez pozostałych. To wszystko jest w dodatku przyjemne i pozwala się odstresować, więc ćwiczenie pamięci w ten sposób staje się prawdopodobnie najprzyjemniejszą metodą trenowania mózgu!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Proste sposoby na lepszą pamięć

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Proste sposoby na lepszą pamięć