Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Tłusta dieta pogarsza węch

Forma i zdrowie

rss

Tłusta dieta pogarsza węch

2014.07.29//  D. Jędrzejewska
Tłusta dieta zabija. Wiemy o tym wszyscy, ale wielu z nas wciąż nie potrafi z niej zrezygnować. Wiadomo, że tłuste jedzenie niekorzystanie wpływa na wiele fizjologicznych funkcji naszego organizmu. Według najnowszych badań, które zamieściło na swoich łamach czasopismo „Journal of Neuroscience”, również węch może również ulec pogorszeniu z powodu niewłaściwego odżywiania.
Tłusta dieta pogarsza węch
Tłusta dieta pogarsza węch
Tłusta dieta pogarsza węch

Badania na temat wpływu diety na węch zostały przeprowadzone na myszach. Przez pół roku podawano zwierzętom tłustą karmę, sprzyjającą tyciu. Prócz tego próbowano je nauczyć skojarzenia konkretnego zapachu z otrzymywaniem wody jako nagrody. Co ciekawe myszy karmione tłusto wolniej utrwalały sobie węchowe skojarzenia. Gdy natomiast wprowadzono nowy zapach, nie potrafiły się do niego przyzwyczaić i miały problemy z jego rozpoznawaniem.
Tłusta dieta pogarsza węch
Tłusta dieta pogarsza węch
Tłusta dieta pogarsza węch

A to jeszcze nie wszystko! Wśród myszy, które jadły tłusto, badacze zaobserwowali znacząca utratę neuronów odpowiedzialnych za odbiór zapachów, a także zminimalizowanie liczby ich długich wypustek (tzw. aksonów). Gdy próbowano przerzucić je znowu na standardową karmę, ich umiejętność rozróżniania zapachów nadal była obniżona. Wniosek z tego jest dość prosty - tłusta dieta pogarsza węch, znacznie wpływa na rozpoznawanie zapachów. To kolejny ubytek na zdrowiu, który może się pojawić z powodu złego odżywiania, u boku chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń metabolicznych, a nawet pogorszenia się sprawności intelektualnej. Nie wiadomo jeszcze, czy to proces nieodwracalny i czy da się powrócić do dawnej "kondycji węchu" na przykład ćwiczeniami fizycznymi wraz z optymalizowaniem diety.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Tłusta dieta pogarsza węch

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...


Do góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Tłusta dieta pogarsza węch