Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Co pić podczas wysiłku fizycznego?

Forma i zdrowie

rss

Co pić podczas wysiłku fizycznego?

2011.03.26//  Tomasz Berendt
Każdy sportowiec wie, że od właściwego uzupełniania płynów w czasie treningów zależy jego efektywność. Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do podniesienia temperatury ciała oraz wzmożonej utraty wody i elektrolitów wraz z wydzielającym się potem. Zatem co najlepiej pić podczas intensywnego wysiłku fizycznego? Czy tylko woda wystarczy? Co pić, aby wyrównać straty cennych witamin i minerałów?
Co pić podczas wysiłku
Co pić podczas wysiłku
Co pić podczas wysiłku

Spadek ilości wody zawartej w organizmie może doprowadzić do tak zwanej hipowolemii, czyli stanu, kiedy w krwiobiegu krąży zbyt mała ilość krwi (w której skład wchodzi także woda) niezbędnej do prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Obniżeniu może ulec ciśnienie krwi. W niezwykle ciężkich przypadkach odwodnienia odnotowywano również zgony, do których dochodziło w wyniku zapaści. Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest kluczowym składnikiem odżywiania sportowców, a jednak często nie poświęca mu się wystarczającej uwagi.
Co pić podczas wysiłku
Co pić podczas wysiłku
Co pić podczas wysiłku

Według badań naukowych nie każdy płyn spożywany podczas wysiłku fizycznego jest wystarczający dla zmęczonego treningiem organizmu. Przy intensywnych ćwiczeniach większość z nas sięga po niegazowaną wodę mineralną, nie czytając jej składu. Większość wód zawiera spore ilości magnezu i wapnia, a nie są to główne elektrolity tracone z potem. Wody mineralne powinny dostarczać większych ilości sodu, gdyż to właśnie rezerwy chlorku sodu zmniejszają się najbardziej w czasie treningów. Korzystne są wody średnio zmineralizowane. Nie dostarczają kilokalorii, stąd osoby dbające o linię nie muszą się martwić o przybranie na wadze.

Zatem napój idealny to taki, który jednocześnie zgasi pragnienie, dostarczy wszystkich niezbędnych pierwiastków traconych z potem oraz będzie źródłem energii potrzebnej do wydłużenia czasu treningu.

Powyższe warunki spełniają napoje izotoniczne. Mają specjalnie wyselekcjonowany skład minerałów i węglowodanów, które pozwalają na wydłużenie czasu treningu, bez spadku wydolności. Zawierają także elektrolity, które tracone są wraz z potem. Dzięki temu wyrównują ich straty. Napoje izotoniczne zawierają o połowę mniej kalorii i cukru niż soki owocowe lub inne napoje. Na przykład ćwierć-litrowa butelka napoju zawiera tylko 50 kalorii i 14g węglowodanów, podczas gdy taka sama ilość soku owocowego lub innego napoju zawiera od 100 do 110 kalorii i 27g węglowodanów.
Według badań, sportowcy, którzy piją napoje izotoniczne mogą ćwiczyć dłużej i intensywniej i są mniej narażeni na przegrzanie organizmu. Dla chcących zrzucić wagę, przy intensywnym wysiłku fizycznym, są to zalety.

Podsumowując, najważniejsze jest nie dopuszczać do pojawienia się odczucia pragnienia i systematycznie nawadniać organizm. Najlepiej wypijać małe porcje napoju co 20–30 minut.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: Kulturystyka, ABC Ćwiczeń


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Co pić podczas wysiłku fizycznego?

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Co pić podczas wysiłku fizycznego?