Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Jak zwalczać uczucie niepokoju?

Forma i zdrowie

rss

Jak zwalczać uczucie niepokoju?

2017.08.31//  S. Sikorska
Niepokój to uczucie dyskomfortu psychicznego, zdenerwowania, obaw rodzących się z bliżej nieokreślonego powodu. Jego przyczyny bywają skrajnie różne, lecz specjaliści przyznają, że zbyt szybkie tempo życia, brak czasu na odpoczynek i regenerację, nadmiar obowiązków – wszystko to może w znacznym stopniu zwiększać ryzyko wystąpienia niepokoju u każdego z nas. Wiąże się on m.in. z natrętnymi myślami i lękiem o przyszłość bądź teraźniejszość, nieumiejętnością wyluzowania się, zaburzeniami snu lub odżywiania, silnym napięciem mięśniowym, problemami z potencją, koncentracją, kontrolą nerwów. Jak walczyć z niepokojem, by nie utrudniał codziennego funkcjonowania i nie hamowały naszego rozwoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?

Wysypiaj się
To najbardziej uniwersalna porada – dobry, odpowiednio długi sen jest człowiekowi potrzebny tak bardzo, że zaleca się go przy większości problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i mentalnych. Nie inaczej jest w przypadku niepokoju. Będąc wyspanymi, stajemy się spokojniejsi i patrzymy na świat w bardziej racjonalny sposób. Jednocześnie, brak snu zwiększa ryzyko nie tylko poważnych chorób somatycznych, depresji i nerwicy, ale też zaburzeń lękowych. W zależności od trybu życia, codziennego wysiłku, ale i od wieku oraz indywidualnych potrzeb organizmu, należy zapewniać sobie od 7 do 9 godzin nieprzerwanego snu na dobę. Ważne jest też, by przed snem dobrze się wyciszyć – to pomoże szybciej zasnąć i zapaść w głębszy, zdrowszy sen.
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?

Odżywiaj się prawidłowo
Zdrowa, zbilansowana dieta – niczym odpowiednia dawka snu – sprzyja dobrej kondycji całego organizmu i jest istotna dla wszystkich ludzi, bez względu na wiek i płeć. Właściwe odżywianie wpływa także na stan psychiczny i emocjonalny. Dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, w tym także dla kontroli naszych emocji, konieczne są witaminy z grupy B, kwasy omega-3, jak również witaminy i minerały. Nie zapominaj więc o owocach i warzywach oraz o zdrowych tłuszczach zawartych np. w rybach i orzechach.
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?

Kontroluj oddech
Oddech – podstawowa życiowa czynność – jest jednym z głównych symptomów narastającego w człowieku niepokoju. Zmienia się, gdy czujemy się zdenerwowani, wystraszeni, zestresowani. Staje się szybszy, płytszy, a do tego głośniejszy. W wyjątkowo trudnych sytuacjach złapanie oddechu pełną piersią może okazać się wręcz niemożliwe, dlatego nad oddechem warto pracować już przy pierwszych sygnałach stresowych. Gdy je poczujemy, należy zacząć nabierać powietrze nosem powoli i niemal na maksimum swoich możliwości. Głębokie wdechy doprowadzą do komórek w ciele dużo tlenu, który zadziała uspokajająco i będzie dla organizmu znakiem, że sytuacja została opanowana. Regularne, spokojne oddychanie warto ćwiczyć na co dzień. Poza tym, że odpowiednio dotlenia ciało, to pomaga w hamowaniu wydzielania hormonów stresu i poprawia samopoczucie.
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?

Zwizualizuj swój spokój
To naprawdę pomaga! Kiedy czujesz, że ogarnia Cię niepokój, spróbuj skupić swoje myśli na… spokoju! Wyobrażaj sobie samego siebie opanowanego, racjonalnego, a nawet szczęśliwego. Przenieś myśli w miejsce, w którym czujesz się dobrze, pomyśl o ludziach, przy których czujesz się komfortowo i swobodnie. Możesz też pozostać myślami w sytuacji, która Cię stresuje, ale wyobrażając sobie, jak samodzielnie ją kontrolujesz, jak rozwiązujesz problem i cieszysz się z sukcesu. Jeśli spróbujesz, przekonasz się, że wyobraźnia może zdziałać cuda!
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?
Jak zwalczyć uczucie niepokoju?

Właściwie odżywiany, systematycznie regenerowany organizm jest w stanie lepiej znosić ewentualne niepokoje, które - trzeba przyznać - są nieodłącznym elementem codziennego życia. Sęk w tym, by nie ulegać im, skutecznie ja rozpoznawać i bezpowrotnie zwalczać już w zarodku!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jak zwalczać uczucie niepokoju?
 / 
Komentarze do: Jak zwalczać uczucie niepokoju?
witold pisze:

podczas bólu głowy moja żona odchodziła od zmysłów, nikt nie wiedzial jak jej pomóc, az w koncu trafiliśmy w Bydgoszczy na dr Nowaczewską i w koncu okropne bóle ustały. Już teraz jest zdecydowanie lepiej.

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Jak zwalczać uczucie niepokoju?