Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Sposób na komara - wakacyjny poradnik dla owadosceptycznych

Forma i zdrowie

rss

Sposób na komara - wakacyjny poradnik dla owadosceptycznych

2012.07.09//  Ł. Mróz
Bzykanie i bzyczenie to zdecydowanie dwie różne sprawy. To drugie oczywiście nie ma nic wspólnego z przyjemnością, a wręcz przeciwnie – jest nam w stanie skutecznie uprzykrzyć wakacje. I choć poznajemy coraz więcej metod walki z komarami, to żadna z nich nie działa w stu procentach. Którą więc wybrać? Jakiego sposobu walki z komarami jeszcze nie próbowaliśmy? Przedstawiamy krótki poradnik.
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik

Kto jest najbardziej narażony?
Niestety dla kobiet, w świecie komarów nie obowiązuje równouprawnienie i często to właśnie kobiety w okresie owulacji cieszą się szczególnym zainteresowaniem z ich strony. Dlaczego? Ponieważ komary posiadają zdolność rozróżniania temperatur, zwaną też termodetekcją, a kobiety podczas tzw. okresu mają wyższą temperaturę. Poza tym dzięki termodetekcji komarom łatwiej jest również namierzyć młodych mężczyzn oraz dzieci. Jeśli szukaliście więc odpowiedzi na pytanie, dlaczego komary szczególnie intensywnie atakują wieczorami i nocą, to właśnie ją macie. Łatwiej jest w chłodzie wychwycić łakome kąski, jakie stanowią nasze ciała. I tutaj ważna informacja dla wszystkich panów homofonów – naszą krwią zainteresowane są jedynie komarzyce. Co jeszcze pomaga komarom nas namierzyć? Wydychany przez nas dwutlenek węgla oraz kwas mlekowy znajdujący się w pocie. Biorąc więc pod uwagę dodatkowo fakt, że szczególnie wabiąco działają niektóre bakterie, znajdujące się na ludzkiej skórze, można stwierdzić, że higiena osobista jest pierwszym ważnym elementem walki z komarami.
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik

Zbiorowa egzekucja
Komary są zdecydowanie jednym z głównych powodów, które decydują o tym, że rodziny boją się wybierać jako miejsce wypoczynku Mazury. Ale nie tylko ten region Polski zmaga się z problemem nadmiernej ilości komarów. Również małe gminy, w których kwitnie agroturystyka, ubolewają nad tym, że im więcej komarów w okolicy, tym mniej pieniędzy w ich budżecie. W związku z tym najczęściej stosowanym sposobem na walkę z komarami w tego typu miejscach jest po prostu odkomarzanie, polegające na rozpylaniu w postaci mgły substancji czynnych, jakie wlewane są do specjalnego zbiornika. Proceder ten powtarza się dwa lub trzy razy do roku. Jedynym skutkiem ubocznym, o jakim się mówi, może być szkodliwość dla pszczelich rojów.
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik

Walka indywidualna z komarami
Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze metody walki z komarami, stosowane w przestrzeniach zamkniętych, czyli domach i mieszkaniach, to moskitiery. Łatwe w montażu pozwalają zabezpieczyć się przed większością tego typu owadów. Przed większością. Możemy być bowiem pewni, że niezależnie od tego, jak bardzo dokładnie będziemy starali się zamontować taką moskitierę, zawsze przez jakąś szczelinę dostanie się zainteresowany nami osobnik. Co poza tym? Elektrofumigatory, to równie popularna metoda walki z komarami, co moskitiery. Sposób działania jest bardzo prosty – wkładamy to niewielkich rozmiarów urządzenie do gniazdka i w skutek podgrzewania, specjalna substancja przeciwkomarowa, która się w nim znajduje, zaczyna parować i tworzy nam tym samym azyl bezpieczeństwa.
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik

Co robić, kiedy grillujemy z przyjaciółmi w ogrodzie albo urządzamy ognisko, a komary nie dają nam spokoju? Najbardziej popularne są oczywiście mniej lub bardziej skuteczne spraye, których od groma widzimy na półkach sklepowych. Coraz popularniejsze stają się również różnego rodzaju świece, ogrodowe pochodnie, opaski na rękę, czy specjalne spirale. Poza tym możemy też wybrać stosowane zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej specjalne lampy owadobójcze, które specjalnym światłem przyciągają komary. Wybór jest ogromny, ale czy te środki są skuteczne? Coraz więcej osób przekonuje się do bardziej ekonomicznych i tradycyjnych rozwiązań. Jakich?
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik

Babcine sposoby
Tak jak niejednokrotnie babcinymi sposobami leczyliśmy się z przeziębienia, tak samo możemy się dzięki babcinym sposobom pozbyć komarów. Jak? Skutecznie mogą nam w tym pomóc rośliny, które mają właściwości odstraszające. Wśród nich znajduje się chociażby pelargonia, bazylia, czy coraz popularniejsza Plectranthus coleoides. Jeśli to nie zadziała, możemy wypróbować jeszcze układanie na parapecie plasterków cebuli albo wieszanie na oknie zielonych listków pomidorów.
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik
Sposoby walki z komarami - poradnik

Z ręką w nocniku
Jeśli już zapomnimy zabrać ze sobą sprayu, czy z lenistwa nie założymy moskitiery na okno, a chcemy mieć święty spokój, mimo że padliśmy ofiarą spragnionych naszej krwi komarów albo ściślej komarzyc, możemy położyć w miejsce ugryzienia plasterek cebuli lub ziemniaka. Również babciny sposób, ale dosyć skuteczny. Poza tym polecane są okłady chociażby z wody z sodą. Jeśli jednak ktoś nie wierzy w efektywność tego typu babcinych sposobów, może kupić specjalne środki, które łagodzą swędzenie i odkażają miejsce ugryzienia. Nie zapominajmy, że oprócz dokuczliwego swędzenia, jakie powoduje ugryzienie przez komara, owady te roznoszą różne groźne choroby, od których można nawet umrzeć. I choć w Polsce takie przypadki są sporadyczne, warto zadbać o swoje zdrowie, zanim obudzimy się z ręką w nocniku.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sposób na komara - wakacyjny poradnik dla owadosceptycznych
 / 
Komentarze do: Sposób na komara - wakacyjny poradnik...
Janusz pisze:

To porada dla tych, co mają działki lub mieszkają w domku. Ilość komarów można znacznie ograniczyć pozwalając zagnieździć się np. kopciuszkom. Ten ptak w okresie gniazdowania zjada ilość owadów równoważną dwu do trzem masom swojego ciała. Praktycznie wycina komary w promieniu ok. 20m wokół gniazda. Drugi sposób to doprowadzoć do wylęgu pająków zwanych potocznie krzyżakami. Ich samice składają jaja w okresie jesiennym. Jeżeli w tym czasie nie zniszczymy ich pajęczyn , to w okresie końca maja bedziemy mieli w ogrodzie kilkaset małych pajączków. Są to wbrew pozorom zwierzeta dysponujące odrobiną inteligencji. Jeżeli zniszczyć takiemu małemu pająkowi siatkę w miejscu, które koliduje z naszym obszarem działania, to przemieści się w inny. Pająk jest może mniej efektywny, ale zawsze można liczyć na 3-5 komarów na dobę na jedną sieć. Spraktykowałem statystycznie. Jeżeli komuś to przeszkadza, to należy pozostać przy pierwszej opcji. Miłego lata bez komarów.

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Sposób na komara - wakacyjny poradnik dla owadosceptycznych