Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Żonaci mężczyźni żyją dłużej i rzadziej się stresują

Forma i zdrowie

rss

Żonaci mężczyźni żyją dłużej i rzadziej się stresują

2011.11.30//  D. Kwiecień
„I nie opuszczę, aż do śmierci…” – jeśli chodzi o długość naszego życia, to może to potrwać bardzo długo. Krążą opinię mówiące o tym, że nie jesteśmy skorzy do małżeństwa. Obrączki nazywamy kajdankami i lubimy opowiadać żarty o sytuacjach na linii mąż-żona. Jeśli jednak podejdziemy do sprawy pod względem zysków i strat, to małżeństwo nie wydaje się już tak straszne.
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie Mężczyźni żyjący w...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...małżeństwie odczuwają...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...mniej stresu

Okazuje się bowiem, że zawarcie związku małżeńskiego może nam całkiem dobrze służyć. Nie mówimy tu o ciepłych obiadkach czy wypranych i uprasowanych koszulach. Badania naukowców dowiodły, że mając żonę jesteśmy zdecydowanie zdrowsi. Mamy mniejszy poziom kortyzolu – hormonu stresu – przez co rzadziej zapadamy na choroby i mamy szansę na osiągnięcie większego wieku, niż nasi samotni koledzy.
Przeczytaj także: Zacznij dzień bez stresu »Choć część mężczyzn może się z tym nie zgodzić, to małżeństwo sprzyja zachowaniu zdrowego rozsądku. Mężowie rzadziej sięgają po papierosy i są mniej skłonni do cotygodniowych imprez, na których wódka leje się strumieniami. Wykazuje się u nich także mniejsza liczba ryzykownych zachowań. Rzadko wyprzedzają na trzeciego czy wykorzystują maksimum mocy samochodu.
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie Żyją także...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...dłużej...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...od singli

Będąc w związku małżeńskim zwracamy także większą uwagę na siebie. Odżywiamy się lepiej i częściej chodzimy do lekarza. Na pewno ma to związek z tym, że żona patrzy nam na ręce i zmusza do wielu rzeczy. Dlatego lepiej jest już dla świętego spokoju odwiedzić siłownie, niż mieć ciągle zawracaną głowę i powody do kłótni.
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie Duże stężenie kortyzolu...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...sprzyja chorobom...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...i nowotworom

Dario Maestripieri – profesor z Uniwersytetu w Chicago – przeprowadził badania, które dotyczyły stresu wśród osób wolnych i będących w związkach. Grupa mężczyzn i kobiet miała zająć się stresującymi grami komputerowymi. Przed i po eksperymencie pobrano od badanych ślinę, by zmierzyć stężenie kortyzolu i testosteronu. Już na początku badania okazało się, że samotni mężczyźni i kobiety mają wyższy poziom hormonu stresu, niż osoby w związkach. Dalsze wyniki są równie ciekawe.
Przeczytaj także: Sprawdzone sposoby na walkę ze stresem »Mężczyźni mający partnerki posiadali mniej testosteronu od swoich wolnych kolegów. Naukowcy stwierdzili, że podobnie dzieje się u ptaków i naczelnych. Będąc w związku, mężczyźni zaczynają „przechodzić w tryb ojcowski”, co powoduje zmniejszenie się stężenia hormonu. Dzięki temu są spokojniejsi i mniej skłonni do podejmowania ryzyka.
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie Mężowie także...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...bardziej...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...dbają o siebie

Poziom hormonu stresu jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Kortyzol jest odpowiedzialny między innymi za kontrolę ciśnienia krwi, masy ciała czy insuliny. Ułatwia także metabolizm węglowodanów. Natomiast jego duże stężenie wiąże się z całym wachlarzem problemów zdrowotnych. Może wywoływać choroby autoimmunologiczne, ma negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Stres czyni nas także bardziej podatnymi na syndrom przewlekłego zmęczenia. Niższy poziom kortyzolu sprawia natomiast, że czujemy się atrakcyjniejsi dla kobiet, mamy lepsze poczucie własnej wartości, rzadziej się boimy i ulegamy depresji.
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie Są również...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...mniej skłonni...
Małżeństwo zmniejsza stres i przedłuża życie ...do ryzykownych zachowań

Sami więc widzimy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Może więc warto ulec naszej partnerce i stanąć z nią na ślubnym kobiercu?
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Żonaci mężczyźni żyją dłużej i rzadziej się stresują

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale SportDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Żonaci mężczyźni żyją dłużej i rzadziej się stresują